poceti

Usilujete o miminko a nedaří se? To ještě stále neznamená, že musíte uvažovat o adopci nebo umělém oplodnění. I když vaše první kroky po dlouhodobém neúspěchu nejspíš budou směřovat k lékaři, ten vám zřejmě pro začátek doporučí některá opatření, která mohou vaše šance na početí zvýšit. Která to jsou?

Sledujte plodné dny

Je známo, že k otěhotnění dochází zpravidla během ovulace. Za plodné dny můžeme označit dny v rozmezí cca 3 dnů před a 3 dnů po ovulaci. Čím blíže skutečné ovulaci dojde k pohlavnímu styku, tím je pravděpodobnost otěhotnění vyšší. Dny, kdy máte největší šanci počít, lze vypozorovat dle několika bodů. Pro jejich přesnější určení je dobré vést si menstruační kalendář.

Hormony: vzestup hladiny hormonu LH, který je důležitý k dozrání vajíčka, je jednou ze známek ovulace. Sama tuto změnu na sobě nepoznáte, ale pomůže vám jednoduchý močový ovulační test, který lze běžně sehnat v lékárně. Pokud test zaznamená vzestup hladiny hormonu LH, doporučuje se mít tento den a následující tři dny pohlavní styk.

Bazální teplota: základní bazální teplota se měří vždy ráno po nejméně šestihodinovém nočním klidu. Měří se v konečníku nebo pochvě. Pokud byste si během cyklu denně měřila a zapisovala bazální teplotu, všimla byste si, že těsně před ovulací klesne teplota na nejnižší stupeň celého cyklu. Pohlavní styk byste měla mít denně od chvíle, kdy zaznamenáte pokles teploty, až do dne, kdy se teplota opět zvýší.

Hlen děložního hrdla: další ze změn, které ani nemusíte zaznamenat, jsou změny hlenu děložního hrdla. Jeho množství se těsně před ovulací zvětší, je čirý a tažný. To proto, aby měly spermie snazší cestu k vajíčku. Pokud si však této změny všimnete, usilujte o početí až do chvíle, kdy hlen opět zhoustne.

Protože cyklus každé ženy je různý, nelze s přesností určit, kolikátý den cyklu k ovulaci dochází. Své plodné dny si ale můžete vypočíst pomocí našeho menstruačního kalendáře.

Minimalizujte rizikové faktory

Váš životní styl, strava, stres, léky, které užíváte, i spodní prádlo vašeho partnera, to vše se může odrazit na schopnosti počít potomka. Vyjmenujme si tedy několik nejdůležitějších faktorů, které mohou ovlivnit plodnost.

Cigarety, alkohol, drogy: O tom, že alkohol, kouření a drogy mají nepříznivý vliv na vývoj plodu, není pochyb. Těchto látek byste se měla vyvarovat i v případě, pokud dítě teprve plánujete. Drogy a větší dávky alkoholu totiž snižují plodnost. Nejinak jsou na tom kuřáci. Kouření u žen ovlivňuje hladinu pohlavního hormonu estrogenu a může mít také nepříznivý vliv na tvorbu vajíček, u mužů zase snižuje počet spermií.

Chemické látky: Aniž o tom víme, denně vpravujeme do svého těla větší či menší dávku chemických látek. Některé z nich mohou mít vliv na plodnost. V souvislosti s plodností se čím dál častěji hovoří také o lubrikantech. Ačkoli někteří odborníci tvrdí, že lubrikační gely nemají na schopnost početí vliv, jiní zastávají názor, že některé výrobky mohou na spermie působit jako jed. Pracujete-li často s chemickými látkami, určitě o tom informujte lékaře, který vám o vlivu těchto látek na plodnost poví více.

Léky, bylinky, potravinové doplňky: Látky, které mohou ovlivnit kvalitu a množství spermií, či hormonální hladinu u žen i mužů, jsou i tam, kde byste je možná nečekali – v potravinových doplňcích, bylinkách a lécích. Stejně tak ale mohou některé bylinky a vitaminy pomoci. Z rostlin jmenujme alespoň ženšen, maccu a lékořici. Z vitaminů a minerálů je to vitamin E a C, kyselina listová, kyselina pantotenová, zinek a selen.

Nadváha, podvýživa, extrémní cvičení: Drastické diety, podváha, poruchy příjmu potravy (bulimie, anorexie) – to vše může ovlivnit hladinu hormonů, nebo dokonce zastavit ovulační cyklus. Extrémní fyzická zátěž má také vliv na hormonální hladinu a u žen způsobuje nepravidelnost cyklu. Stejně negativní dopad mívá i obezita, která u mužů snižuje počet spermií.

Teplota varlat: Umístění varlat mimo tělo není náhodné. Varlata pro svou správnou funkci vyžadují teplotu a několik stupňů nižší, než zbytek lidského těla. Při zvýšené teplotě může dojít ke snížené produkci spermií. Je proto vhodné, aby se váš partner vyhnul sauně, horkým koupelím a také těsnému přiléhavému prádlu. Je vhodné vyměnit slipy za trenýrky a na čas se vzdát také cyklistického dresu.

Pohlavně přenosné choroby: Nejlepší, co můžete udělat, je vyvarovat se jim. Některé pohlavně přenosné nemoci zanechávají v pohlavních orgánech žen i mužů trvalé stopy, například jizvy, což se může na reprodukčních schopnostech jedince také nepříznivě podepsat.

Kam dál?

Radíme čtenářce: Rituál k otěhotnění

Máte děti, nebo teprve čekáte? Jak dlouho trvalo, než se vám podařilo otěhotnět?