Nová kampaň společnosti Wrigley je zaměřená na řidiče automobilů a upozorňuje na skutečnost, že žvýkání při jízdě pomáhá udržet pozornost při řízení, jak vyplývá ze studie provedené Asociací dopravních psychologů[1]. Partnerem kampaně je Autoklub České republiky (ABA), který se zabývá zvyšováním bezpečnosti na silnicích. Výsledky studie, realizované týmem pod vedením
Dr. M. Kořána, CSc. na dvou místech v Ústí nad Labem a v Praze, potvrdilo, že žvýkání:

-  vede ke zlepšení výkonu v úkolech vyžadujících soustředění a pozornost

-  udržuje celkovou výkonnost v monotónní situaci a zmírňuje projevy únavy

-  podporuje psychickou pohodu a svěžest v nepříznivých podmínkách

Načasování kampaně na letní období, kdy je přesun obyvatel ČR na prázdniny a dovolené nejvyšší, bylo zvolené strategicky i z důvodů vysoké nehodovosti v tomto období. Použití dětských autíček v této kampani nemá za cíl zlehčovat tuto velmi závažnou problematiku, ale upozornit na ni zajímavým a méně drastickým způsobem. Statistiky automobilových nehod v ČR jsou alarmující. V roce 2004 bylo v ČR celkem 196 484 nehod.[2]

Řidič za volantem musí sledovat nepřetržitě nejen vše, co se kolem jeho vozu děje a odhadnout možné změny a narušení, ale zároveň řídit a vnímat i samotný vůz a informativní kontrolky na palubní desce. Základní aktivitou je tedy monitorování všech informací a přizpůsobování se jim. Při získání zručnosti a obratnosti je již samotné řízení zautomatizováno a řidič reaguje bez potřeby přemýšlení. V takových případech je největším úskalím stereotyp, který ukolébává a přináší únavu. Právě tady může žvýkání, podobně jako pobrukování melodie, zpívání nebo jiná motorická aktivita probudit rezervy a zlepšit soustředění a celkovou koncentraci a tím výrazně zlepšit výkonnost.

Na základě výsledků zmiňované studie můžeme konstatovat, že právě mechanizmus žvýkání pomáhá uvolňovat napětí, a tím zlepšovat koncentraci a výkonnost při mechanické činnosti.

Studie také potvrdila, že stimulující vliv svalové činnosti při žvýkání a zároveň stimulace chuťových receptorů ochucenými přísadami ve žvýkačce (máta atd.) vede k potřebnému uvolnění a lepšímu soustředění, pomáhá potlačovat únavu.

Žvýkání pomáhá udržovat pozornost při jízdě, a to zejména při dlouhodobé a monotónní zátěži.

 

Víc informací najdete na www.orbitklub.cz.

 

/1./ Dr. M. Kořán, CSc, a spol. : Studie pozornosti řidičů při dlouhodobé zátěži

/2./  Info servis ÚAMK ČR

Reklama