che.jpg
Foto: Shutterstock

1. Dejte to k ledu

Pokud máte místo v mrazáku, dejte oblečení na pár hodin právě tam. Jakmile žvýkačka zmrzne, změní konzistenci. Ztvrdne, takže ji snadno odloupnete. Kdo prostorný mrazák nemá, může zkusit „zmrazit“ žvýkačku i mimo něj. Například pomocí kostky ledu v mikrotenovém sáčku. Přiložte ji na dotyčné místo a vytrvejte, než hmota přestane tak moc lepit, aby se dala snáze odrolit. Stejný postup můžete použít i při odstraňování žvýkačky z vlasů.

2. Čistěte za horka

V případě, že žvýkačka ulpěla na odolném materiálu, kterému neublíží horká voda, naložte ho do ní. Po chvíli lepkavou hmotu ještě pod vodou odstraňte. Například kartáčkem na zuby, nebo příborovým nožem. Jen pozor na opaření. Ještě účinnější než voda, je ohřátý ocet.

3. Jděte na to mechanicky

Popasovat se se zbytky žvýkačky na látce pomůže i pevná kobercová páska. Nalepte ji na skvrnu a strhněte. Pokud se to nepovede napoprvé, buďte vytrvalá. Postup několikrát zopakujte.

4. Opijte ji

Žvýkačka půjde z oblečení snáze dolů tehdy, když ji před tím důkladně potřete lihem. Než se pustíte do seškrabávání, například příborovým nožem, nechte látku deset minut pracovat.

5. Dostaňte se pod žvýkačku

Pokud klasické rady nefungují, použijte k odstranění žvýkačky mocnější zbraň. Tím je olej WD-40 (Water Displacement, 40th formula). Ten působí hned na dvou frontách. Nejen že se dostane pod špínu, ale aplikuje se pomocí stlačeného studeného vzduchu, který žvýkačku i zchladí. Jen bude pak náročnější oblečení mastnoty z oleje zbavit.

6. Laky pomáhají taky

Používáte lak na vlasy? Vezměte si ho k ruce i pro tento úkol. Nastříkejte ho zblízka na látku a pak ztvrdlou žvýkačku odrolte.

Ať už použijete jakýkoli způsob, nezapomeňte oblečení co nejdříve ještě vyprat.

Zdroj informací: Dobrý textil, Cleany, Clearipedia

Čtěte také: