Reforma veřejných financí, která celkem drasticky zasahuje do rozpočtů všech rodin v ČR od počátku roku, má první problém. Ústavní soud včera zrušil část zákona o výplatě nemocenské dávky.

 

Od ledna platila jasně uzákoněná premisa, že pokud se zraníte či onemocníte, první tři dny nemáte nárok na nemocenskou. Vláda se tak snažila motivovat zaměstnance k větší pracovní disciplíně a menšímu zneužívání dávek, což kvitovali s povděkem především zaměstnavatelé.

 

V praxi to ovšem vypadá jinak a soudce František Duchoň k tomu říká: „Současný systém nemocenské vedl k tomu, že by si zaměstnanci brali na první tři dny nemocenské dovolenou nebo by chodili do práce, což by se projevilo ve zvýšených nákladech při další léčbě.“

 

Od 30. června 2008 tedy dojde ke změně, kdy bude nemocenská vyplácena od prvního dne, což se zase nelíbí vládě Mirka Topolánka, která se podle něho bude snažit hledat jiné nástroje, jak zabraňovat zneužívání dávek. Pochopitelně, i v tomto případě můžeme citovat soudce: „Systém nesmí sloužit ke krytí deficitu státu.“

 

Vítáte změnu v systému vyplácení nemocenské? Co říkáte na současné výsledky reformy veřejných financí? Pociťují to vaše peněženky?

Reklama