Pokud vlastníte mobilní telefon, možná se vám to už také stalo. Mně již několikrát. Měla jsem pocit, že mi zvoní telefon. Většinou se tak stalo v přeplněné tramvaji či metru.

Trpíte také ringxiety?

Zmateně jsem začala přehrabovat v tašce a hledala přístroj, který se rozhodl schovat právě v tu nejnevhodnější dobu. Minutu, dvě a pořád nic. Konečně jsem ho objevila. Nadšeně jsem vyndala telefon a… Nic. Žádná zpráva? Žádný hovor? Nic. 

Naštvaně vrátím telefonu zpátky do tašky a přemýšlím o tom, zda jsem se nezbláznila. Před pár dny jsem se však dozvěděla, že má „choroba“ má svůj název – ringxiety.

Nový termín vytvořil David Laramie z Kalifornské školy profesionální psychologie, který tímto syndromem sám trpí. Při zaslechnutí podobných zvuků, jako je zvonění telefonu, si "můj mozek jednoduše doplní ten zbytek", tvrdí. 

Co zvonění v rytmu Boba a bobka?

Takže v tom nejsem sama? Nejspíš ne. Měla bych být ráda, ale představa, že se stáváme na svých mobilech natolik závislými, že slyšíme imaginární zvonění, je trochu děsivá. Tak mě napadá, zda bychom vůbec mohli v dnešní době vůbec žít bez telefonu.

Osobně začnu být nervózní ve chvíli, kdy se mi telefon vybije a já nemám nabíječku po ruce. „Co když mi bude telefonovat někdo důležitý?“, „Třeba kvůli svému vybitému telefonu něco propásnu!“ S mnoha lidmi díky telefonu komunikuji nebo si domlouvám schůzky. Píšu do něj poznámky, slouží mi jako diář i telefonní seznam.

Zatím jsem nepropadla nutnosti mít zvonění ve stylu moderních písní či pohádkových melodií. Ale všichni okolo mají nějakou speciální – znělku z Večerníčku Bob a Bobek, rytmickou Novambu nebo nejnovější hit od Petra Koláře.

Psaní SMS i poslepu

Ani si nekupuji nový přístroj každý půl rok. Vydržím, dokud telefon dobrovolně nezkolabuje. Ale dokáži si díky psaní krátkých textových zpráv (tedy SMSek) v duchu představit, která čísla na displeji zmáčknout a kolikrát při psaní určitého textu. Je to něco jako psaní na počítači všemi deseti. Víte, co stisknout i poslepu a popaměti.

Třeba to patří k dnešní době. Závislost na mobilním telefonu podle mě bude stále vzrůstat. Vždyť mobil nahrazuje i dopisy a spojení nejen s rodinou či přáteli, ale i s obchodními partnery.

Až mi bude zase imaginárně zvonit či vibrovat mobilní telefon a po dlouhých minutách jej vyndám z tašky pojmenování ringxiety mi příliš nepomůže a trochu si budu jako blázen připadat.

Co vy? Trpíte nějakou mobilní fobií či mánii?
Prozraďte...

Reklama