dych

Příliš suchý vzduch nás trápí hlavně teď, kdy vrcholí topná sezona. Nečastěji se vyskytuje v panelácích, ale obtěžovat vás může klidně i v rodinném domku.

Jak jste na tom, zjistíte pomocí vlhkoměru, který seženete většinou spolu s digitálním bytovým teploměrem. Ideální vlhkost v bytě by se měla pohybovat v rozmezí 40–50 %. Jestliže je jí víc, podporujete množení bakterií, plísní a roztočů, poklesne-li pod 20 %, určitě to poznáte na svém dýchání a tělesné kondici.

Příliš suchý vzduch dráždí sliznice, máte pocit stále ucpaného nosu, v noci a ráno vás škrábe v krku, potýkáte se s dráždivým suchým kašlem a neopodstatněnou únavou. A co teprve jedná-li se o člověka nemocného – astmatika, člověka s nedostatečností plic, dítě trpící laryngitidou, bronchitidou nebo atopickým ekzémem. K pořádnému potrápení nakonec stačí i obyčejná viróza spojená se zánětem nosohltanu.

Zachránit vás mohou zvlhčovače vzduchu, kterých je na trhu celá škála, od dětských zvířátek za pár stokorun po mnohatisícová děla do hal a kanceláří.

Zvlhčovač je ale poměrně jednoduchá zařízení pracující na principu páry nebo ultrazvuku.

Parní zvlhčovače vzduchu zvlhčují vzduch vodní párou vznikající odpařováním vody na topném tělísku. Vodní pára se pak mísí se vzduchem a ochlazuje se na optimální teplotu. Výhodou parního zvlhčovače je i částečné zahřátí místnosti.

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu vytvářejí „mlžinu“ z vody pomocí ultrazvukového oscilátoru. Ventilátor je pak vypouští do suchého vzduchu, kde se jejich odpařením zvyšuje jeho vlhkost. Z přístroje vychází jasně viditelná mlha, kterou si můžete provonět různými léčivými esencemi.

Jestli se vám ale nechce utrácet za přístroj, který je sice účinný a užitečný, ale zadarmo přesto není, vyzkoušejte pár „babských“ metod, které také svou službu splní:

1.  Sušák s vypraným prádlem umístěte do ložnice k nemocnému, nebo tam, kde chcete vzduch prosytit vodní párou. Nesmí se vám ale pára srážet na oknech, přílišná vlhkost škodí!

2.  Topné radiátory obložte mokrými ručníky, voda se odpařuje rychle – účinek zaručen. Nevýhodou je, že musíte ručníky tak po hodině znovu namáčet.

3.  Na radiátory si pořiďte odpařovače, nejsou-li v dosahu, postavte na ně hrnec s vodou. Ta se ale maximálně po třech dnech stává živným roztokem pro množení bakterií, takže je třeba ji vyměňovat.

4.  Umístěte do místnosti velké množství rostlin v květináčích. Ač se to nezdá, provlhčí vzduch velice vydatně, a navíc ho i prokysličí.

Zvlhčujete doma vzduch? Čím?

Reklama