Foto: Shutterstock
Zastávky
Když jedete na cyklovýlet s dětmi, rozhodně by vaším cílem nemělo být ujet co nejvíce kilometrů v co nejkratším čase. Pokud nechcete potomkům tuto aktivitu otrávit, musíte se jim zkrátka přizpůsobit. A to nejen tempem. Děti uvítají častější přestávky – plánujte tedy trasu tak, aby pro ně zastavení byla zajímavá. Aby se mohly třeba chvíli pohoupat na hřišti, pokochat se výhledem nebo se vykoupat v jezeře.
Vedení
Pokud s dětmi pojedete na cyklotrase, která je úplně mimo silnice, a nehrozí na ní žádné nebezpečí, nechte je alespoň na chvíli jet v čele. Budou určovat tempo, cítit se důležitě a pošlapou rychleji, aby si nezkazily reputaci.
Nepřehánějte to
Jestliže si vyberete cyklodovolenou a na kola budete vyrážet několik dnů po sobě, nezapomínejte na to, že děti většinou nechtějí být v sedle celý den. Kochání krajinou je sice fajn, ale po čase omrzí. Na kola nasedněte třeba jen dopoledne a odpoledne děti vezměte někam, kde je to bude bavit. Vyřádit se mohou třeba v aquaparku.
Svačinky
Nejhorší je unavené, a ještě ke všemu hladové dítě. Může se ovšem stát, že po cestě nebude tolik možností občerstvení, proto buďte vždy připraveni a nabalte dětem oblíbené svačinky. Můžeme jim vzít například ovocné tyčinky, kapsičky, sušené ovoce či oříšky. Dodají jim energii a moc neváží.
Poučení
Než s dětmi někam vyrazíte, měli byste je poučit alespoň o základních pravidlech silničního provozu. Neznamená to, že budou schopné je v praxi dodržet, ale alespoň základní povědomí se hodí.
Hudba
Jestliže vezete dítě v sedačce, protože ještě samo nejezdí, nebo by nezvládlo delší trasy, myslete i na nějakou tu zábavu. Můžete si vzít třeba minirepráček, který propojíte s telefonem a svému potomkovi pustíte nějaké jeho oblíbené dětské písničky. Ty si následně můžete po cestě prozpěvovat.
Tipy na cyklotrasy pro rodiče s dětmi:
Po stopách českých králů: Naučná cyklotrasa má několik úseků a propojuje Beroun s hrady Točník, Žebrák, Karlštejn a Nižbor. Pro děti je vhodná zejména část, která vede údolím Berounky z Berouna do Nižboru. Měří devět kilometrů. V Berouně se mohou děti před cestou procvičit na dětském dopravním hřišti a v Nižboru zase navštívit tamní zámek.
Foto: Shutterstock
Labská cyklostezka: Pro děti je vhodný i třiadvacet kilometrů dlouhý rovinatý cyklovýlet, který je součástí Labské stezky. Začíná se v Litoměřicích, pokračuje se do Nučnic, dále do Terezína a končí se opět v Litoměřicích. Spojuje v sobě tedy sportovní výkon s poznáváním historie. V Nučnicích navíc cyklisty převáží přívoz na druhý břeh, takže budete mít o zážitek navíc.
Foto: Shutterstock
Jezerní cesta na Lipně: Stezka na Lipně je díky svému povrchu vhodná nejen pro začínající cyklisty, ale i in-line bruslaře. Vede podél vody a z Frymburku do Lipna nad Vltavou a měří 11,5 kilometrů. Trasu je ovšem možné si prodloužit třeba do Přední Výtoně.
Foto: Shutterstock
Zámeckým parkem na kole: Státní zámek Veltrusy dokonce pořádá speciální cykloprohlídky zámeckým parkem. Cesta měří 8 kilometrů a je během ní 11 zastavení, takže je ideální pro menší děti nebo línější cyklisty.
Foto: Shutterstock
Jižní Morava: Jižní Morava je cyklistickým rájem, takže tras je na výběr nespočet. K těm jednodušším patří stezka z Mikulova k Hraničnímu zámku, která měří 24 kilometrů. Vede například kolem rybníku Nesyt.
Foto: Shutterstock
Zdroj: autorka článku, Labská stezka. Státní zámek Veltrusy, Lipno, město Beroun
Čtěte také:
Nový komentář
Komentáře
My jezdíme taky hodně na kole a i s dětmi :-) . Jsou zvyklé od malička, tak jízdu na kole milují stejně jako my s manželem. Na kole máme všichni různé brašny , abychom si s sebou mohli vzít peněženku, telefon a hlavně dětem něco dobrého na zub :-) .