Naprostá většina bolestí hlavy naštěstí nevzniká jako příznak jiného onemocnění (sekundární bolest hlavy), ale je takzvaně primární. Odborníci udávají, že bolest hlavy přicházející sama o sobě tvoří až tři čtvrtiny případů. Pokud tedy nemáte podezření na nějaké závažné onemocnění, vyzkoušejte některé z následujících tipů, které vám od bolesti hlavy pomohou.
5bb339281686dobrazek.png

Zkuste akupresuru

5bb33acef01bfobrazek.pngOd bolesti vám může pomoci několikaminutová masáž těch správných bodů na těle. V případě hlavy to jsou například tyto akupresurní body:

  • Mezi obočím, kde kořen nosu ústí do čela – tedy takzvané třetí oko.
  • Těsně pod okrajem obočí, respektive kousek nad vnitřním koutkem oka.

Bylinky a zase bylinky

5bb3399c63812obrazek.pngKvětena nám pomáhá zvládat lecjaký neduh, bolest hlavy nevyjímaje. Skvěle proti ní působí například řimbaba, dobromysl, máta, meduňka, heřmánek, mateřídouška, nebo třeba bukvice lékařská. Zajděte k bylinkáři a nechte si poradit, který čaj bude právě pro vás nejvhodnější.

Červené ovoce

5bb339a435f8fobrazek.pngZahnat bolesti hlavy můžete i prostřednictvím antioxidantu s názvem resveratol. Ten má mimo jiné blahodárné účinky na cévy. Obsažen je například v tmavém ovoci, hlavně v červených hroznech, brusinkách, moruších, borůvkách či ostružinách.

Citrusové osvěžení

5bb339ab5f42eobrazek.pngJakmile vás rozbolí hlava, sáhněte po pomeranči, nebo si připravte vodu s citronem. Někdo radí dokonce přiložit na spánky obklady z nastrouhané citronové kůry. Samozřejmě raději bio. Citrusy můžete používat také formou aromaterapie. A zkuste k nim přidat ještě nadrcený hřebíček.

Zacvičte si

5bb339b1d24aeobrazek.pngK tomuhle tělocviku nepotřebujete příliš mnoho prostoru. Stačí rozhýbat a prokrvit obličejové svaly pomocí nejrůznějších grimas.

Kávu, prosím

Tento nápoj vám může pomoci i uškodit. Pokud si dáte kávu jednou za čas, měl by vám jeden šálek při bolesti hlavy prospět. Jestliže ji ale pijete den co den ve větší míře a pak náhle svou dávku vysadíte, může k bolesti hlavy naopak vést. Stejně tak, když to s jejím pitím přeháníte.
5bb33bb1aa66fobrazek.png

Teplo a chlad

Zatímco čelo a spánky uvítají studený obklad, na šíji patří zase ten teplý. Nebo si rovnou vlezte do horké vany.

Obklady ze spíže

Mezi lidmi koluje celá řada ingrediencí, které mají ve formě obkladu dokázat zastavit bolest hlavy. Je jen na vás, kterému dáte přednost vy. Můžete si čelo a spánky obložit nakrájeným bramborem, tvarohem smíchaným s cibulí nebo nastrouhaným křenem.

Inhalujte ocet

Bolesti hlavy by měla otupit i inhalace. Horká voda v kombinaci se sladovým octem v poměru 1:1 je prý zaručený recept.

Pátrejte po příčině!

Bolesti hlavy si můžete nevědomky způsobovat sami. Možná stojí i za vašimi problémy jeden z klasických spouštěčů.

Nedostatek tekutin
Jestliže vypijete méně tekutin, než vaše tělo potřebuje, odrazí se to mimo jiné i na bolestech hlavy. Může za to hustší krev, která rozšiřuje cévy. Ty pak mohou, kvůli většímu průměru, někde tlačit na lebeční kost.

Jídlo
Spouštěči migrény často bývají potraviny či nápoje. K možným viníkům se řadí například čokoláda, plísňové sýry, alkohol (hlavně červené víno), ale také cigarety.

Stres
Snažte se přes den alespoň na půl hodiny vypnout a relaxovat. Ideálně v přírodě a na čerstvém vzduchu, nebo si zeleň případně šumění moře alespoň se zavřenýma očima představujte.

Špatné držení těla, hlavně při sezení
Dbejte na to, abyste seděli rovně a nehrbili se, ani nepředsouvali bradu. Párkrát za den si také zacvičte.

Dlouhodobá práce na počítači
Dodržujte pravidlo 20 - 20 - 20, což znamená, že se po 20 minutách práce před monitorem zadíváte na 20 vteřin na nějaký bod vzdálený alespoň 20 stop (cca 6 m). Ulevíte tak očím.

Spánek
Jestliže nespíte alespoň 6,5 hodiny denně, může stát za bolestmi hlavy také ponocování.

Čtěte také:

Reklama