Ještě váháš, jestli dorazit na Proběhni.se? Tenhle neobyčejný závod stojí za to! No jen řekni, už ses někdy na závodě potkal/a s tolika zdravotníky a možnostmi, jak prozkoumat své zdraví? A co teprve, když ti povíme, že pomůžeš sportem nejen sobě, ale také pacientům se srdečními chorobami? Celý výtěžek ze startovného putuje Nadačnímu fondu České srdce, kteří těmto lidem poskytují tolik potřebnou péči. Tak neváhej a Proběhni.se pro startovní číslo.

b4.jpg

Ve zdravotnickém městečku ti lékaři změří krevní tlak, zjistí hladinu cholesterolu nebo cukru v krvi, změří ti EKG, dozvíš se, jaké jsou možnosti při léčení závislosti kouření nebo se naučíš, jak resuscitovat. Nech si udělat odborné vyšetření. Proč? Protože se to může týkat i tebe:

  • V Česku je ročně hospitalizováno přes 300 tisíc pacientů se srdečními chorobami. Nejčastějšími onemocněními jsou cévní mozkové příhody (55 tisíc pacientů) a infarkt myokardu (20 tisíc pacientů).
  • Ročně v Česku umírá přes 100 tisíc obyvatel, z toho více než polovina úmrtí je na srdeční choroby.
  • 45 % mužských úmrtí je z důvodu srdeční choroby, u žen je toto číslo 49 %.
  • Největší tlak ve vzdělávání prevence by měl být vyvíjen na prevence kouření včetně pasivního, ovlivnění stravovacích návyků, tedy podporu zdravého životního stylu s pravidelným cvičením a monitorování výskytu srdečních rizik a chorobu.
  • Špatný životní styl má vliv na vznik diabetu 2. typu. Nemoc se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi a může vést k srdečnímu infarktu, mozkové mrtvici, slepotě či selhání ledvin. Špatně léčenou cukrovku doprovází řada komplikací, jako například poruchy vidění, poruchy ledvin, poruchy nervů či takzvaná diabetická noha.

Která vyšetření tedy můžeš v našem Proběhni.se městečku absolvovat?

ZMĚŘENÍ KREVNÍHO TLAKU
Vysoký krevní tlak patří mezi nejčastější zdravotní problémy. Odhaduje se, že jím trpí až 30% Čechů. Jde přitom o závažný problém, který zvyšuje riziko infarktu, mozkové mrtvice, ale třeba i problémů s pamětí. Jak si krevní tlak snížit? O tom má nejspíš povědomí každý, začít zdravým životním stylem, tedy: zdravěji jíst, cvičit, omezit v jídelníčku sůl, alkohol a mastná jídla, nekouřit a naučit se zvládat stres.

62555b320225ablobid0.jpg

ZMĚŘENÍ HLADINY CUKRU V KRVI
Cukrovka často bývá genetická, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud není cukrovka léčena delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. V Česku žije zhruba 860 tisíc diabetiků, jejich počet se během posledních 25 let zdvojnásobil. Při stejném růstu bude v roce 2035 touto nemocí trpět deset procent obyvatelstva.

zd1.jpg

ZMĚŘENÍ HLADINY CHOLESTEROLU V KRVI
Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky, je důležitý při tvorbě buněčných membrán, tvorbu vitamínu D, nebo hormonů. Tělo si ho vyrábí samo, ale zároveň také přijímá v potravě. Je tedy nezbytný, avšak jeho vysoká hladina tělu škodí. Základem však vždy zůstává optimalizace jídelníčku. Ta obsahuje vyloučení tučných jídel, zvýšení přijmu vlákniny, která má schopnost na sebe navázat cholesterol vylučovaný játry a tak zabránit jeho zpětnému vstřebávání.

62555b3235332blobid1.jpg

EKG (ELEKTROKARDIOGRAFIE)
EKG jednoduchým a nebolestivým způsobem monitoruje činnost srdce. Pomocí elektrod umístěných na kůži měří rozdíl napětí jako projev šíření akčního potenciálu srdečním svalem. Při vyšetření je zaznamenávána elektrická aktivita srdce (tedy tzv. EKG ) a sledovány změny způsobené zatížením srdce námahou. Lékař tak odhalí například srdeční arytmie, akutní infarkt myokardu, ischemii (tedy nedokrvování částí srdce), zvětšení srdce i plicní embolii.

KURZ KARDIOPULMONÁLNÍ RESUSCITACE
Kardiopulmonální resuscitace (KPR) je nepřímá srdeční masáž a umělá plicní ventilace, která dočasně supluje základní životní funkce - srdeční činnost a dýchání. Cílem je oddálení klinické smrti a zamezení nevratného poškození životně důležitých orgánů. Lékaři tě v městečku seznámí, jak je třeba správně postupovat při masáži srdce. Může se stát, že se alespoň jednou v životě s touto situací potkáš a proto bude na místě, abys věděl/a, jak se s tím poprat.

62555b321ab60blobid2.jpg

LÉČBA ZÁVISLOSTI NA KOUŘENÍ
Každý přece ví, že kouření ničí zdraví, ale přesto je spoustu kuřáků sportovců. V ČR kouří zhruba 2 300 000 lidí, což není opravdu malé číslo. Díky cigaretám můžeš mít nižší vytrvalost a větší únavu při výkonu. Zde se můžeš dozvědět různé metody, jak přestat kouřit.

Reklama