Proč si lidé dávají předsevzetí? Vidí start nového roku s možnými změnami? Jak dlouho jim obvykle vydrží nadšení?
Neznám přesné výzkumy, ale obecně lze říci, že chtějí mít ze sebe lepší pocit, něčeho dosáhnout, stát se lepšími, nebo mít lepší život. Nový rok je tradičně s takovými předsevzetími spjat, jde o klasické načasování „počátku nového, lepšího života“. Je ale možné, že to dlouho většině nevydrží, první, max. druhý měsíc?   
5c6d47d5dc63eobrazek.png
Foto: www.shutterstock.com

Jaké jsou důvody, proč při splnění selhávají?
Obvykle lidé při svých předsevzetích selhávají, protože si dají velký jasný cíl a ten je v průběhu postupujícího času stále někde v nedohlednu, stále je jasný (ale spíše provokuje svou „jasností“ :) a co je horší, stále je Velký. 

Jak z toho ven? Jak by měli postupovat, aby se jim splnění cíle povedlo?
Při dodržení principu malých kroků - směrem k vysněnému cíli - se člověk zaměří pouze na ty malé, ale hodnotné a realisticky splnitelné kroky, může dojít k cíli přes malá „jasná světla“, protože každý měřitelný sebemenší úspěch správným směrem je viditelný, jde správnou cestou a můžu se za něj pokaždé ocenit, což na rozdíl od velkého cíle někde v dáli  zvýší motivaci člověka k naplnění jeho předsevzetí. 
Ještě bych poznamenala, že je důležité si uvědomit, že jsem jen člověk a může dojít na mé cestě k cíli k malému selhání, v tomto případě se za něj netrestat, nebrat se moc vážně, humor je důležitý vždy a ve všem.

Co podpora druhých?
Je to velmi individuální. Určitě je ale vhodná podpora někoho mimo osobní okruh. Blízcí nás spíše mohou provokovat, poskytovat nevyžádanou pomoc a v konečném důsledku může být jejich snaha kontraproduktivní. Já osobně raději nikomu nic moc neříkám, aby mi to nepřipomínali, a také možné selhání je jen mé :).

Z našeho výzkumu vyplývá, že většina žen chce zhubnout, více se hýbat, žít zdravěji a přestat kouřit. To jsou věci, při kterých potřebujeme mít plán, pevnou vůli, vidět postupné změny. Jak byste to okomentovala?
Jsou to klasická předsevzetí dnešní doby, určitě podpořená médii a obrazem dnešní společnosti - stále se řeší co je „zdravé“ a vhodné apod. Přirozeného pohybu ubývá, jídla máme přebytek a štíhlý člověk je prezentován jako symbol krásy. Ale zdá se, že se situace pomalu zlepšuje, snad. Já říkám, že: „ Štěstí člověka je dobře namíchaná láska, pokora, víra, smysl a vůle. V tom všem obsazena opravdovost.“ Přeji všem, aby byli hlavně zdraví a šťastní. Dokonalý člověk nemusí být zákonitě také šťastným člověkem.

Jde jít postupnými kroky například i u kouření, které je závislostí? 
Stejně tomu tak může být v případě zbavení se návyku kouření, protože pro mnoho kuřáků je to velmi těžké přestat naráz. Proto je pro některé snazší, přejít na méně škodlivé alternativy jako jsou e-cigarety nebo zahřívané tabákové výrobky, jako je třeba IQOS. Může být jedním z těch postupných malých kroků k cíli, pokud ho člověk chce dosáhnout. 


Za odpovědi děkujeme Mgr. Petře Petrlíkové, terapeutické poradkyni
http://www.petrlikova.cz/

Naše články

Reklama