Zvládá vaše dítě školu bez problémů, anebo s ní zápasí? Možná se mu nechce učit, možná je látka nad jeho síly, ale zrovna tak může jít o některou z poruch učení. Ty jsou stále častější, ale naštěstí je možné s nimi dítěti pomoci.

Asi nejznámější poruchou je dyslexie neboli porucha čtení, kterou trpí i mnozí slavní lidé - z toho je vidět, že ani taková potíž nemusí znamenat nesnáze s budoucím uplatněním. Nicméně je třeba brát ji v potaz třeba při výběru školy či profese.

To samé, co o dyslexii, platí i o ostatních potížích se školou, kterým se souhrnně říká specifické poruchy učení. Namátkou dyskalkulie, dysortografie. Nově se hovoří také o dyspraxii, která se od poruch učení částečně liší, protože jde o motorické potíže, zejména s jemnou motorikou, které dítěti brání vyniknout ve psaní.

Ani jedna z poruch přitom neznamená, že je dítě hloupé, ale bohužel to tak někdy může vypadat, pokud se příčina jeho pomalosti včas neodhalí.

V příštím týdnu od 19.-25. 9 se budeme této problematice věnovat podrobněji v rámci našeho cyklu Téma týdne. Dozvíte se, jak můžete pomoci svému dítěti, které trpí poruchami učení!

Zároveň nám můžete již nyní psát Vaše zkušenosti, starosti a rady, které souvisejí s tímto tématem. Pište na náš redakční e-mail redakce@zena-in.cz .

Reklama