Do kin přichází film Pýcha a předsudek, jehož premiéra je v Čechách právě dnes 26. ledna.

Příběh z konce osmnáctého století je v mnohém podobný tomu dnešnímu. Láska, která je občas slepá a chvíli jí trvá, než pochopí, komu se může odevzdat. Předsudky, které lidé mají a často posuzují člověka na první pohled jen podle „exteriéru“, aniž by o něm věděli cokoli.

 

Vždyť jaký je rozdíl v pohledu na Elizabeth a její čtyři sestry a na dívky dnes? Téměř žádný. Stále je vše stejné. Pokud se setkáte s mužem, jehož majetek je o něco vyšší než ten váš, začnou problémy. Ne, já vím, vy je nemáte. Ani ten, koho jste si vybrala. Ale všichni okolo.

 

Jane Austen, podle jejíž knihy byl film natočen, kritizovala společnost za její předsudky a neměla ani tušení, jak moc její slova budou pravdivá i ve 21. století. Není to tak přísné jako dřív. Maminky už tak často neusilují o to, aby se jejich dcera za každou cenu vdala, aby mohla být do budoucna zabezpečena. Už to pro ni neznamená tak velkou úlevu, a hlavně o jednoho strávníka v domě méně. Ale přesto je ráda, když si dcera vybere toho pravého a snad posledního muže, se kterým bude šťastná.

 

Tatínek už nemusí mít poslední slovo v tom, koho si jeho ještě před pár lety malá holčička vezme. Často se ani zásnuby nekonají a vše je tak trochu méně formální. Ale stále se vyskytují majetkové problémy. Předmanželská smlouva možná dává manželskému svazku určitý řád, ale vnáší do něj také o něco více rozumu, než by bylo potřeba. Pýcha a předsudek se s tímto „rozumem“ snaží poprat předem.

 

Keiře Knightley role Elizabeth vysloveně sluší. S lehkostí sobě vlastní svádí velmi bohatého pana Darcyho (Matthew Macfayden). Ten, který o ni zprvu neměl sebemenší zájem, dostává během děje co proto.

Elizabeth je citlivá duše, ale zároveň si umí zachovat svoji čest. Za ty, které má ráda, se umí bít. Ty, které nenávidí, dokáže ignorovat či je uzemnit jen malou poznámkou. Keira Knightley ztvárnila již mnoho rolí, ale Pýcha a předsudek jí dala možnost vyniknout. Ukázala, kolik je v ní ukryto hereckého talentu v jejích jednadvaceti letech.

 

Maminku Elizabeth si ve filmu zahrála Brenda Blethyn (např. Tajnosti a lži, Teče tudy řeka). Je to roztomilá dáma, která má svůj styl, a hlavně záměr. Provdat všech svých pět dcer. A tak jako čertík vyskočí z krabičky vždy, když se kolem jen mihne někdo, kdo by připadal k úvahu. Přichází ke svému muži, panu Bennetovi (Donald Sutherland) a „hustí“ mu do hlavy, co všechno je nutné udělat. On se na ni vždy jen mile podívá a něco poznamená. Upovídanost se tak zde střetává s rozvahou a dochází k velice vtipným dialogům.   

 

Možná budete mít pocit, že jde jen o romantickou pohádku obsazenou známými herci. Některé scény trochu na začátku naznačují částečnou podobnost s Popelkou. Ale nemusíte mít obavy. Skutečnost bývá přece jen jiná než pohádkový příběh. Lidé často jednají s předsudky a chvíli jim trvá, než si svůj život udělají lehčí.

 

Chcete se zasnít? Chcete se zasmát? Chcete uvěřit tomu, že i když vy v kapse máte peněz málo a váš partner celé jmění, že je šance bojovat? A přitom nechcete být naivní? Zajděte na Pýchu a předsudek.Odkazy na další materiály (od společnosti Bontonfilm)

O hercích


O režisérovi


Pýcha a předsudek

 (Pride and Prejudice)

 

Scénář:             Deborah Moggach (podle románu Jane Austen)

Režie:               Joe Wright

Kamera:            Roman Osin

Hudba:              Dario Marianelli

Hrají:                 Keira Knightley (Elizabeth Bennet), Brenda Blethyn (paní Bennet), Donald Sutherland (pan Bennet), Judi Dench (Lady Catherine de Bourg), Matthew Macfadyen (pan Darcy)

Reklama