Víte, kam se obrátit, jestliže najdete poraněnou volavku, lišku nebo jestřába? Na záchrannou stanici pro divoká zvířata. Po republice jich je několik, já jsem navštívila tu pražskou.

Zajíc v krabici

Před rokem jsme měli doma malého zajíce. Bezdomovec ho mačkal na stanici tramvaje v kapse, mohlo mu být tak 14 dní, a nabízel ho kolemjdoucím. Nikdo ho nechtěl. Muž ho sebral někde za Prahou v poli, udělal přesně to, co každé malé dítě ví, že udělat nesmí. Zajíček byl ztracen. Rozhodla jsem se, že to s ním zkusím, měli jsme doma pár králíků, tak co. Donesla jsem ho domů, v krabici mu s dcerou udělala teplý pelíšek a zavolala na veterinu, aby mně poradili, co dál. Prý koupit kočičí mléko a krmit ho stříkačkou. (Až  teď jsem se dozvěděla, že je pro zajíce daleko vhodnější Tatra mléko). A tak můj krásný hněďoučký ušák začal pít mléko masožravců a kupodivu se mu dařilo. Adoptoval mě za mámu, všude za mnou chodil, přicházel mě vítat ke dveřím, když jsem se vracela z práce.

Kočičí kamarád

Moc se skamarádil s naší kočkou, lehávali vedle sebe, ona ho myla a zahřívala. Zajíček rostl a bylo potřeba ho naučit jíst trávu. Začala jsem mu nosit listy pampelišek, jitrocele, on je vždy polehoučku žmoulal, zprvu nevěděl, co s nimi, pak začaly fungovat instinkty a zajoch se začal popásat. Bylo mi ale jasné, že běhat po bytě mi nemůže věčně, i když nikdy nic nerozhlodal, bobků bylo všude dost.

A tak jsem se začala zajímat o to, co s ním. Můžu ho, až odroste, pustit zpátky do přírody? Pátrala jsem a našla kontakt na Záchrannou stanici pro divoká zvířata v Praze Jinonicích. A tam jsem se dozvěděla neblahý verdikt, že nikoli. Je ochočený, stal by se během pár hodin kořistí dravce. Zajíčka jsem tedy odvezla do záchranné stanice. A vám ji chci nyní představit.

Záchranná stanice

Provozuje ji Věra Přibylová, která mě naprosto šokovala svými znalostmi o zvířatech. Když mě prováděla svým královstvím, o každém zvířeti věděla neuvěřitelné množství informací. Nejen životopisy jednotlivých chovanců, ale i funkce těla, způsob života, chování, rozdíly mezi jednotlivými poddruhy... Mít takovou učitelku biologie... byli by z poloviny jejích žáků zoologové.

h

V útulku našli nový domov dravci, polámaní o sloupy elektrického vedení, ježci, raněné srny, zmrzačené volavky, krkavci, rarohové, dokonce orlice, která zůstala ve vajíčku o pět dnů déle a narodila se s psychickou poruchou. Procházeli se tu bílí pávi, v kleci stále klapal čáp Kamil.

a

„Ten pochází ze zoo ve Dvoře Králové. Dali mi ho na chov, ale zapomněli říct, že nesnáší čápy. On si totiž myslí, že je člověk. Momentálně miluje mě a kdykoli mě vidí, předvádí namlouvací tanec s klapáním zobáku,“ říká provozovatelka záchranné stanice.

Útulek financoval pražský magistrát, poslední dobou je ale peněz stále méně. Když přicházíme ke kleci s dhoulem (psovitá šelma podobná přerostlé lišce), zvíře se jde rychle schovat. Je celé opelichané. „To je zřejmě důsledek krmení kuřaty. Má z nich hormonální poruchu. Teď musí jíst jiné maso - momentálně zkrmujeme dva muflony od myslivců,“ říká Eva Přibylová a vede mě ke kleci s Amigem.

o

 

Je to obrovský patnáctiletý vlk, který zde žije od štěněte. „Už mu moc času nezbývá, poslední měsíce hodně sešel. Ta letošní zima mu dala hrozně zabrat,“ dozvídám se. Amigo chodil jako mladý na procházky podobně jako pes, od chvíle, kdy se zkusil stát vůdcem smečky, už je jen v kleci. Ošetřovatel to tenkrát málem nepřežil a Amigo začal být zlý. Zkrátka vlk není pes a svým myšlením se mu prý vůbec nepodobá.

Když odcházím, jsem nabitá tolika informacemi, že by vydaly na deset článků. Jedno je však jisté, pomáhat raněným zvířatům je práce bohulibá, odměnu však za to nečekejte.

Už jste někdy zachraňovali divoké zvíře? S jakým úspěchem?

Reklama