Většina z nás tráví den zavřená mezi čtyřmi stěnami, často před monitorem počítače. I když ve společnosti lidí, přesto se cítíme vlastně sami. Jsme unavení, stresovaní a napjatí…

Právě Češi patří k velkým chovatelům domácích mazlíčků. Obklopeni květináči se směsí zeleně a různorodou, podle okolností početnou zvířecí smečkou, si vlastně podvědomě léčíme duši pomocí „živé přírody“. Zvířata sice neodstraní příčiny nemocí či mentální a fyzické handicapy, ale zlepšují psychiku a sebevědomí, zmírňují pocit osamělosti a boří sociální bariéry.

Canisterapie
Léčení pomocí psů už patří do alternativní medicíny. Psi pomáhají navodit klid, uvolňují napjaté svalstvo. Pes je vhodný „léčitel“ jak pro děti, tak i pro dospělé a seniory. Učí zodpovědnosti, vede k pravidelnému pohybu a naplňuje citové potřeby.

Citlivého člověka uklidňuje už i samotný pohled do akvária či klec s malými zpěváčky, a to se jich ani nemusí dotýkat. Králík, morče či křeček se už dají pohladit. A tento „obyčejný“ dotek dokáže v našem vědomí navodit pocit bezpečí a blaženosti.

„Kočičí“ terapie
Kočky jsou vhodné pro zvlášť zaměstnané nebo pro starší lidi. Nevyžadují od člověka tolik pozornosti a péče. Vystačí si celý den samy a nemusíte je venčit. Hlazení jejich kožíšku a slastné monotónní vrnění jsou balzámem na duši.

Vlastnictví koně, psa, kočky, fretky či nějakého ochočeného opeřence představuje skutečně nezanedbatelnou prevenci před civilizačními chorobami. Dávají nám bezpodmínečnou lásku, nehodnotí nás, nesoudí ani nekritizují. Podporují pocit smysluplnosti a vracejí chuť do života, napomáhají i k rychlejší regeneraci našeho organismu.

Hipoterapie
Kůň patří k nejušlechtilejším lidským pomocníkům. Pozitivně působí na naše tělesné, duševní i sociální zdraví. Je vynikajícím „kamarádem“ pro postižené i zdravé…

Terapie
Terapie domácími zvířaty je uznávanou metodou snad všude ve světě. Existují zařízení zaměřená na canisterapii (léčba za pomoci psů), hipoterapii (koňů) a na terapii zaměřenou na působení prostřednictvím koček.

Všechna zvířata musí před vstupem do terapeutických zařízení projít zkušebním testem povahy.

Máte v domácnosti zvířecího kamaráda? Kdo je podle vás pro společné soužití s člověkem nejvhodnější? Jste pro, aby měly vaše děti zvířat víc, a s jejich pomocí byste chtěla u nich lépe rozvíjet a prohlubovat sociální cítění? Jste zásadně proti chovu domácích zvířat v bytě a proč?

Reklama