dog

Kdo dělá největší nepořádek v domácnosti? Jeden vědecký výzkum tvrdí, že muži. Já tvrdím, že náš pes.

Když jsme si pořizovali do našeho prvního bytu našeho prvního mazlíčka, automaticky se počítalo s tím, že to bude stát trochu víc peněz, energie i času. Ale naivně mě nenapadlo, že to bude stát i o hodně víc uklízení. A zbytečného, jak se později ukázalo.

Po půlroce jsme se naučili žít s psími chlupy, které se objevují i tam, kde by je jeden vůbec nečekal, v symbióze. Jenže pak přišlo jaro, deště, bláto, a tak jsem se, leč nedobrovolně, musela smířit, že budu sdílet domácnost i s hlínou a prachem, který z mokré dlouhé srsti naší goldenky postupně během dne odpadává.

Jasně, že ji můžu hned po příchodu domů vykoupat. Ale to bych musela ještě hodně posilovat, abych ji do vany uzvedla sama. A permanentně větrat. Ne nadarmo se totiž říká „smrdí jak mokrej pes“. Za deštivého rána je mi proto předem jasné, že až dorazím dopoledne domů, budu muset nejdřív zamést, abych se vůbec mohou vyzout.

A takové kočky, to také není procházka růžovým sadem. Kdo jich chová víc, dá mi určitě za pravdu, že jsou to tvorové hraví a že tyto hrátky leckdy stojí život nejeden květináč. Hlína na koberci, okousané nebo polámané květiny, poškrábaný nábytek…  To je jen malý výčet kočičích hříchů. U jedné z majitelek kočičí smečky se tito tvorové učili šplhat po záclonách.

Ani papoušci nejsou bez viny. Kdysi jsem navštívila pěkně naklizený byt jednoho chovatele. Tedy naklizený byl do doby, než pestrobarevné ptactvo dostalo do svých misek příděl zrní…

„Pořiďte si rybičky,“ chtěla jsem vám poradit. Pak se mi ale vybavila vzpomínka na kamarádku, která chovala tlamovce. Jsou to úžasní stavitelé. Celý den se baví tím, že do tlamy naberou hrstku písku a tu přenesou a vyplivnou o kousek dál, čímž si v akvárku vytvářejí celá pohoří z těchto kamínků. Osudného dne se jim povedlo poddolovat docela velký okrasný balvan a ten se silou gravitace skácel. Zastavil se o stěnu akvária s takovou razancí, že praskla. Tlak 200 litrů vody dílo dokončil a vyrobil v obýváku během minuty plovoucí podlahy. Sousedka měla plovoucí strop. Tlamovci tenhle karambol přežili bez újmy. Kamarádka a její sousedka ne.

Pořiďte si mravence!

Reklama