Ve středu, na Josefa, vcházím do své oblíbené internetové kavárny, abych hodila řeč s ženami-in. Myslím, na to, co všechno je třeba zařídit, když tu proti mně jde pan Srstka – herec a přítel zvířat. No, ne, ty mají známosti, letí mi hlavou. Vzápětí mi majitelka vysvětluje situaci a zve mne na tiskovku Spolku přátel zvířat. Proč ne, budu mít pro Ženu-in nečekanou aktualitu. A co jsem se dozvěděla?

Spolek přátel zvířat vznikl v létě 2001 a propaguje opuštěná zvířata. Sdružuje 3 členy – útulek v Praze Libni, v Brně Na Kociánce a v Blansku. Spolupracuje také s útulkem v pražské Tróji, který je ale dotován městem. Aby se informace o opuštěných zvířatech dostala více do povědomí lidí, rozjíždí dva nové projekty – vydávání měsíčníku Zverimix a prodej pohlednic s fotkami zvířat. V březnu vychází nulté číslo časopisu a v každém dalším se budou objevovat povídání a veselé historky z natáčení pořadů, ve kterých vystupuje p. Srstka, ale hlavně na 6-ti stránkách budou fotky z aktuální nabídky opuštěných zvířat - psů a koček, která jsou připravena vyrazit do domácností.

Pohledy jsou „naopak“ určeny ke sponzorování konkrétního útulku, jehož údaje najdete na rubu pohledu. Jak jsem se dozvěděla, pohledy budou k dostání např. na autobusovém nádraží Florenc a na Výstavišti v Praze, v kavárnách či čajovnách, ve vestibulech divadel, ve zverimexech a všude tam, kde obchodníci projeví zájem o tuto akci a solidaritu se zvířaty. Pro Vás či Vaše děti může být zajímavé, že i Váš zvířecí miláček se může objevit na pohlednicích Spolku přátel zvířat. Jak na to? V každém prodejním místě (jejich seznam je v časopise), budou sběrné boxy, do kterých můžete vhodit fotky Vašeho Filipa nebo Vaší Asty a ty vítězné se objeví na pohlednicích v příštím roce.

Spolek přátel zvířat myslí i na osvětu a bude ve spolupráci s Vinohradským kavárenským divadlem v Praze pořádat Kočičiny. Svojí koncepcí jde o pořad pro děti, aby se seznámili zblízka s kočkami a dozvěděli se něco víc o jejich životě. První díl se uskuteční 19. dubna od 10h. Časem se tato akce rozšíří i do dalších měst.

Můžu Vám říct, že mne šokovaly následující údaje: v Libni žije 50 psů a koček a věřte, mají se královsky proti zvířátům v Brně Na Kociánce – tam jich je přes 500 (zajímavé je, že tam žijí také 4 koně; a fretky, jejichž vajíčka totiž slouží ke krmení a výživě štěňat). Nejčastějšími obyvateli z řad psů, jsou bulteriéři, rotvajleři a pitbulové a ve mne to vyvolává pocit, že lidé si pořídí zvíře, aniž si rozmyslí, zda na něj mají dost času a trpělivosti a ověří si jeho povahu.

Máte vy sami nějakou zkušenost se zvířaty z útulku? Pořídili jste si takového mazlíčka nebo jste mu zachránili život tím, že jste ho do útulku odvezli?

Kontakt: info@vikadlo.cz a spz.ondrej@seznam.cz

Reklama