Nedávno jsme se vydali na návštěvu veterinární kliniky v pražských Vršovicích. Průvodce nám dělali MVDr. Jiří Filip se svým asistentem Karlem Wheelerem. Před našimi zraky provedli složitou operaci šestiletého kocoura Peťuny.

Nejčastější nemoci
Na klinice ošetřují hlavně psy, kočky a drobné savce – králíky, potkany, křečky a křečíky, myši a často fretky. Pacienti veteriny v Madridské ulici přicházejí za lékaři s nejrůznějšími problémy.

K zákrokům, které zde běžně vykonávají, patří chirurgické operace, další ústřední působností tří zdravotních týmů je léčba různých nemocí. „Nejčastějšími problémy našich klientů jsou onemocnění zažívacího aparátu a kožní nemoci,“ prozradil „lékařské tajemství“ MVDr. Filip.

Pejskové
Fenky, které se většinou oproti jejich kočičím protějškům nekastrují, trápí často záněty dělohy a nádory prsních žláz. Psi bývají velmi často postiženi různými kožními infekcemi. „Je to způsobeno tím, že běhají venku,“ vysvětlil Ženě-in doktor Filip.

Kočičky
„Protože se v našich domácnostech vyskytuje jen minimum chovných koček, provádíme plošné kastrace jak kocourů – hlavně kvůli nepříjemnému pronikavému pachu ze značkování, tak kočičích samic. Málokdo si totiž pořizuje kočku kvůli koťatům...“ řekl nám veterinář Filip.

„Často mívají gynekologické problémy, záněty dělohy a nádory mléčných žláz. Kočky trápí kožní onemocnění, plísně, ušní svrab, méně často bakteriologické záněty, ale překvapivě i alergie. Ty jsou většinou potravní,“ uvedl lékař. „Kočky bývají alergické na běžné složky krmení – některé typy masa i přílohy.“

Podle Jiřího Filipa patří k nejhorším onemocněním koček chronická virová FIP (infekční peritonitida), která je spolu s kočičí leukémií a kočičím AIDS smrtelná. „Tyto nemoci probíhají často nepovšimnuty na pozadí jiných chorob, například při zánětech ledvin a močových cest,“ vysvětluje veterinář Filip.

Zrzavý pacient
Zatímco jsme hovořili se zvěrolékařem, v menší místnosti se chystal na operaci šestiletý zrzavý kocour Peťuna, kterému selhávaly ledviny. Byl napojený na infuzi s výživou a minerály a společnost mu dělala jeho nešťastná majitelka. Peťunovi šlo totiž skutečně o život.
 Majitelka šestiletého Peťunu povzbuzuje před operacíNemocný Peťuna se na operačním stole ani nevzpouzelPeťunovi už jednou trubička z močových cest vypadla


„Záněty močových cest ve spojení s pískem jsou u koček poměrně časté,“ vysvětluje MVDr. Filip. Podle něj jde o běžné civilizační nemoci, způsobené nedostatkem pohybu a naopak – nadbytkem potravy. Kočky také obecně málo pijí. Zvířata pak trpí záněty, nezřídka se jim tvoří v močových cestách písek, mají imunitní problémy, v krajním případě jim selhávají ledviny.

A právě tento problém postihl Peťunu. Majitelka ho přivedla za pět minut dvanáct. V té době kocour už tři dny nepil, ale ani nemočil, protože měl zanesené močové cesty. Lékaři provedli cévkování a alespoň odvedli moč. Zvířeti však selhávaly ledviny, bylo zesláblé a apatické, v podstatě na rozhraní života a smrti. „Kocour měl mezní teplotu. Zdravá kočka mívá tělesnou teplotu kolem 38,5 ºC, Peťuna měl jen 35 ºC,“ popsal situaci nemocného zvířete jeho „ošetřující“ lékař.

Před operací musí být Peťuna oholenAsistent Wheeler zavádí kocourovi do močové trubice deseticentimetrovou cévkuDoktor Filip přišívá cévku k předkožce šourku

 

 

 

 

 

 

 


Veterinář dal kocourovi antibiotika a další léky, umělou výživu a zavedl mu cévku, aby mohla z měchýře odtékat moč. Cévka však okamžitě zvířeti vypadla a moč opět z těla neodcházela. Proto se MVDr. Filip rozhodl pro riskantní krok. Přišít kocourovi cévku ke kůži předkožky šourku za plného vědomí, jen s lokálním umrtvením.

„Museli jsme cévku zavést stůj co stůj, ale kocourovi jsme kvůli jeho špatnému celkovému stavu nemohli dát narkózu, protože by mu mohly zcela selhat ledviny a s největší pravděpodobností by pošel,“ vysvětlil své rozhodnutí operovat jen s místním umrtvením zkušený veterinář.

Ještě ochranný límec a Peťuna může jít domůZákrok
Před našimi zraky lékař se svým asistentem zavedli kocourovi šourkem do močového měchýře téměř deseticentimetrovou (!) trubičku, opatřenou uzavíratelnou koncovkou s malými otvory po obvodu. Jimi provlékali nit při sešívání cévky s předkožkou. Kocourův penis před šitím lékař injekčně obstříkl anestetikem. To byl pro nemocné zvíře zřejmě nejbolestivější moment zákroku, a přestože bylo velmi zesláblé, dávalo to patřičně najevo. Lékař s asistentem i majitelka měli co dělat, aby kocoura zvládli.

Po ošetření ještě dostal Peťuna na krk tvrdý průsvitný límec, aby si nemohl zavedenou trubičku znovu vytáhnout. Teď už nezbývá než mu držet palce, aby se nemocné ledviny a močové cesty začaly uzdravovat!

V příloze Zvířecí osudy čtěte také Haf, mňau! Doktore, pomoz!

Reklama