Jednou z našich historických památek, kterou jsem vždy toužila navštívit, je hrad Loket nad Ohří. Z Prahy se tam autem dopravíte přibližně za hodinku a půl. Pokud budete mít štěstí na objížďky, kvůli práci na silnici a cestou potkáte i nějaké to automobilové „sdrcnutí“, bude to trvat o chvilinku déle... ovšem hrad Loket za to každopádně stojí.

loket

Gotický monument ze 13 stol., který vypadá jakoby zasazený do místních  skal, vám již při prvním pohledu vezme dech. Opevněné město, které obtéká řeka Ohře, v dávné minulosti nazývali klíčem ke království českému. V dřívějších dobách nejednou sehrál důležitou roli při mnoha jednáních a bojích. Otec vlasti Karel IV., který zde byl od tří let vězněn, zařadil Loket po boku Karlštejna mezi sídla, která nesmějí být České koruně zcizena.

Čtěte také:

V dobách Husitských válek se Loket přidal na stranu císaře Zikmunda - šelmy ryšavé. A později během třicetileté války město ovládli císařští vojáci a hrad byl využíván jako trestnice a vězení. A to až do dvacátého století, v roce 1950 bylo historické jádro města, které se dodnes pyšní nádhernými původními domky, vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

lokez1

V současnosti je hrad Loket ve skvostném stavu, uvnitř hradu jsou stálé expozice např. porcelánu či zámeckého zařízení. Pro ty opravdu otrlé je k vidění ukázka práva útrpného, do těchto míst jsem opravdu váhala vstoupit. Mučírny i vězení jsou doplněny voskovými figurínami, některé jsou i pohyblivé, již tak pekelně pochmurná místa jsou doplněna ještě zvukovou kulisou prakajících kostí, vřískotu, výstavkou všelijakých nástrojů a přístrojů...

Inu, opravdu hororová podívaná!

Oproti výše popsané prohlídce v hradní věži sídlí dobrácký drak Šarkan, ke kterému si prý loketské hospodyňky chodily pro oheň na podpal. Loketské hradní nádvoří také hlídá vládce okolních skal, kamenů a podsvětí, Gottstain. Má dlouhý rovný a dopředu načesaný plnovous - jeho soška je upevněna do hradní skály na nádvoří. Ten, kdo se dotkne špičky jeho vousů, bude si přát dobrý úmysl a zanechá v pokladnici symbolický peníz, tomu se jeho přání vyplní. Není však dobré dotýkati se jeho kyje, který má za zády. To Gottsteina rozezlí a dotyčného stihne krutý trest.

gottstain

Takový člověk by nebyl prvním potrestaným na Lokti, podle pověsti se traduje, že nejhorší vládce na hradě Lokti,  markrabě Vohburgský, který proslul necitelností a krutostí k poddaným, jsa proklet, proměnil se ve velký těžký kámen, jehož kopii můžete shlédnout mezi vystavenými hradními exponáty.

loket2

Pokud byste pátrali stejně jako já po netradičním názvu hradu - z historických pramenů vyplývá, že jméno Loket dostaly Hrad i městečko po mohutném meandru řeky ve tvaru ohnutého lokte. Návštěvu tohoto syrově středověkého místa, kterým kráčely dějiny, vřele doporučuji, tato úchvatná část naší zeměplochy ve Vás rozhodně  zanechá svůj nezaměnitelný otisk!

Čtěte také:

Reklama