Rozhodnete-li se vydat do Flander, rozhodně se vám vybaví Antverpy a Bruggy, a právě proto vás dnes chceme pozvat někam trošku jinam. Pokud už někdo z vás město Gent navštívil, dá nám za pravdu, že je sice menší než předchozí jmenované, ale jeho noční atmosféře se ani jedno z nich nevyrovná.
Než se s námi ale pustíte do malebných zákoutí plných malých, menších i větších hospůdek, řekněme si alespoň něco málo o historii Gentu (pokud byste jej chtěli vyslovovat jako domorodci, znělo by to asi jako Chent, jen ono ch by muselo být pořádně chrčivé).
Pokud budete přijíždět do centra ze stejné strany jako my, nemůžete minout zvonici Belfry, která se nad městem tyčí hned naproti radnici. Za ní se vzpíná skutečně impozantní katedrála svatého Bavona, se světoznámým oltářem bratří Eyckových - Klanění beránku. Stavba také zaujme tím, že její klenba je z neomítnutých cihel.
Pokud už v Gentu budete, neměli byste opomenout projížďku lodí se zajímavým výkladem o všem možném z bohaté historie tohoto krásného studentského města s klidnou a přátelskou atmosférou.
Dozvíte se mimo jiné, že všechny domy na nábřeží měly dveře rovnou nad hladinou, aby mohli obyvatelé nakupovat ryby přímo od rybářů, že středověká masná tržnice sloužila celá staletí jako jediné místo, kde se dalo nakoupit maso, protože jen tak se dala uhlídat jeho kvalita a cena. Čechy speciálně „potěší“ pohled na dva velké panelové domy stojící nedaleko historického centra. Průvodce právě před nimi otáčí člun a omlouvá se za ně s poznámkou, že v šedesátých letech bylo potřeba vybudovat větší množství sociálních bytů – takových sociálních, jakých u nás stojí tisíce.
Pokud byste se chtěli do historického jádra Gentu odstěhovat, m
Prohlídka lodí trvá sice pouhých čtyřicet minut, ale pohledy na skryté hospůdky na březích kanálů ve vás vzbudí zaručeně žízeň. Pak je jen na vás, jestli se vydáte hledat nějaký příjemný bar po vlastní ose, nebo se svěříte do rukou zvoníka Bellemana, kterého poznáte podle zvučného hlasu, uniformy a právě velkého zvonce, kterým oznamuje svoji přítomnost. Patří k cechu Bellemanů a umí poradit, kde mají dobré pivo – zrovna v Gentu je to problematické, protože jej mají skoro všude.
Často ale Belleman bere turisty do hospody Dulle Griet, kde mají speciální atrakci. Nejdříve vám seberou botu, kterou vytáhnou v košíku ke stropu, a pak vám dají sklenici ve tvaru přesýpacích hodin o obsahu 1,2 litru. Sklenice je v dřevěném
Pochopitelně že před pitím piva to chce něco dobrého k jídlu. K typickým gentským předkrmům patří rajče nadívané garnáty, neodolatelná paštika či ještě lepší místní šunka, která se vyrovná i té slavné italské.
Speciality v hlavních jídlech skýtají takové dobroty jako úhoře v provensálské omáčce nebo králíka s jablečným pyré. Nejtypičtější je však hovězí dušené na pivu místních mnichů – takový skoro guláš. Hlady tedy rozhodně nebudete. A to jsme zatím záměrně zamlčeli místní dezerty! Čokoládovou myš a především slavné pralinky, které koupíte na každém rohu.
Gent je jednoduše místo, kde budete chtít strávit pár nocí věnovaných jen sobě a přátelům, noci jsou tam skutečně kouzelné.
Pokud se chcete do Belgie vypravit, podívejte se rozhodně na stránky www.flandry.cz
Nový komentář
Komentáře
V Belgii musí být krásně, viděla jsem pořad o Bruggy, no prostě nádhera
1Mona: Protoze belgicani jsou na to, ze maji spoustu druhu piv velice pysni a tudiz turisty nebudou prece nalivat francouzskym vinem, nybrz belgickym pivem
To mi trochu připomnělo středověké mučení, kdy se oběti nalévaly x litry vody bez možnosti ukončení této procedůry.Proč proboha pivo???Kdyby to bylo víno, tak si tam stoupnu i bez mučení!