Festival španělských filmů se bude konat od 19. 2. do 23. 2. v brněnském Kině Art
a od 26. 2. do 1. 3. 2008 v pražském  Kině Světozor.

Vzrůstajícímu zájmu o španělskou kulturu vychází vstříc i filmová přehlídka v Praze a Brně. Češi se o kulturu zemí, kde je úředním jazykem španělština, zajímají stále intenzivněji. Svědčí o tom mimo jiné meziroční pětinový nárůst počtu studentů pražského Institutu Cervantes, který nabízí jazykové kurzy. Nejen tomuto početnému publiku je určen Festival španělských filmů. Jeho třetí ročník proběhne v brněnském kině Art od 19. do 23. února, poté se přesune do nově zrekonstruovaného kina Světozor.

Nejaktuálnější španělské snímky v tomto pražském kině budou k vidění od 26. února do 1. března 2008. Právě v těchto dnech začíná předprodej vstupenek. Veškeré informace o festivalu, ale také kompletní program na www.lapelicula.cz.

Diváci se mohou těšit na pestrou filmovou kolekci: satirickou komedii s politickým podtextem, romantické příběhy, dramata; téma eutanázie, domácího násilí, ale také pocitu nejistoty v průběhu dospívání. Snímky nepocházejí jen z poslední doby.

„Rozhodli jsme se publiku nabídnout rovněž starší tituly, třeba i z půlky 80. let. Nesoustředili jsme se pouze na kasovní trháky, spíše jsme se nechali vést porotami festivalů. Většina z vybraných filmů byla oceněna cenou Goya za režii. Proto může být festivalový výběr hodně autentický. Hned tři filmy se kupříkladu dotýkají poměrů za Frankovy éry ve Španělsku,“ říká kulturní atašé Španělského velvyslanectví María Victoria González Román. A ředitel pražského Institutu Cervantes, pan Iñaki Abad Leguina, doplňuje: „Festival španělských filmů je ideálním prolnutím španělského jazyka a kultury se zábavou, která je zajímavá i pro nejširší okruh diváků. Festival se tak má stát kulturní akcí, která alespoň na pár dní přinese atmosféru horkého a vášnivého Španělska do dvou největších měst České republiky.“

Snímky Cesta nikam / El viaje a la ninguna parte, Jeden frank za 14 peset / Un Franco 14 pesetas a Všichni do vězení / Todos a la cárcel nabídnou divákům exkursi do španělské historie. Jak to vypadalo při rolnických nepokojích v Mexiku v 70. letech minulého století ukáže mexický snímek Housle / El violín režiséra Francisca Vargase. Cestovat do hlubin lidské duše umožní filmy Hlas moře / Mar adentro, Dám ti své oči / Te doy mis ojos, Šťastná hvězda / Buena estrella, Já jsem Juani / Yo soy la Juani a Tmavěmodrýskoročerný / Azuloscurocasinegro - každý z nich se zabývá složitým předivem lidské osobnosti, kdy se mezi sebou často sváří rozum a srdce. Filmy Vítej doma / Bienvenido a casa a Obaba / Obaba jsou ukázkou zamotaných lidských osudů. O brněnské zakončení a pražské zahájení festivalu se postará historický snímek Hloupá dáma / La Dama boba, který bude promítán za osobní účasti režiséra Manuela Iborry a herečky Verónicy Forqué.

Témata vážná, diskutovaná, jako například euthanasie nebo domácí násilí, jsou ve vybraných filmech zpracovaná citlivě. Nesnaží se prvoplánově citově vydírat, i když často se vnímavý a citlivý divák neubrání této emocionální očistě.

V případě oscarového filmu Hlas moře se režisér Alejandro Aménabar rozhodl představit skutečný příběh muže, který je třicet let upoután na lůžko a jeho touha směřuje k jedinému - legálnímu ukončení života. Režisér se nepřiklání na jeho stranu, ani na stranu jeho příbuzných, kteří jsou zásadně proti euthanasii. Předkládá příběh, který donutí diváka přemýšlet nad skutečnou hodnotou života, o tom, kdo má vlastně právo o životě rozhodnout.
Snímek z dílny režisérky Icíar Bollaín z roku 2003 představuje divákovi duši týrané ženy; skvělý film pojednávající o domácím násilí se jmenuje Dám ti své oči (v české distribuci pod názvem Její oči). Láska může být někdy tolik nevyzpytatelná a bolestivá, že je třeba vytrhnout srdce z hrudi a řídit se pouze svým rozumem. Dramatický příběh, vynikající herecké výkony i silná hudba doplní celou atmosféru filmu.

Fascinující příběh lásky, oddanosti, boje i nevinnosti odehrávající se na pozadí rolnické vzpoury v Mexiku 70. let minulého století představuje snímek Housle, jediný představitel latinskoamerické kinematografie na festivalu. I přesto, že je černobílý, vykresluje nálady a pocity do nejzářivějších i nejtemnějších tónů barev.
www.lapelicula.cz

Festival španělských filmů pořádá Velvyslanectví Španělska společně s Institutem Cervantes.

Reklama