Červená

621385997bfc3obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Je barvou života, takže představuje sílu, odvahu a sebevědomí. Stejně tak je spojená s láskou a vášní, nebo naopak s hněvem. Je plná energie a nepřehlédnutelná. Přesně tak budete v rudé působit i vy - jako silná, dominantní osobnost, která dobře ví, co chce. A taky to dostane. Pro muže se stanete velmi vzrušujícím objektem, který jim zrychlí srdeční tep. Bez nadsázky – podle vědeckých studií dokáže červená barva zvýšit srdeční frekvenci. Není se pak čemu divit, že i vám samotné dodá sebevědomí a potřebný drive.

Modrá

blue.jpg
Foto: Shutterstock

Stačí chvíli pozorovat nebe, případně mořskou hladinu, aby vám tahle barva navodila v duši klid a mír. Zároveň ale působí autoritativně a sebevědomě. Ne nadarmo je i na policejní uniformě. Člověk v modrém symbolizuje důvěru, působí loajálně a vyrovnaně, i když možná lehce konzervativně. Jak ukázaly vědecké studie, umí tahle barva dokonce i snížit krevní tlak nebo potlačit chuť k jídlu.

Žlutá

6213856d774aaobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Symbolizuje intelekt a logiku, zlepšuje analytické myšlení. Pomáhá směřovat naše myšlenky k řešení problémů, větší kreativitě a neotřelým způsobům provedení. Zároveň je ale barvou veselosti, zábavy a štěstí. Aby ne, stejně jako slunce zlepšuje náladu.

Bílá

6213862632a32obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Je barvou čistoty, nevinnosti a nových začátků. Bývá spojována s velkými životními změnami a očekáváním věcí budoucích. Kdo ji nosí, působí otevřeně, střízlivě a čitelně. Mívá také smysl pro pořádek a čistotu. Pokud to s ní ale přeháníte, můžete na okolí působit chladně, nudně a bez nápadu.

Černá

621387afc8662obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Má tu moc mnohé skrýt. Naší tělesnou váhou počínaje a duševním rozpoložením konče. Budete se v ní cítit sexy, pevně v kramflecích, někdy až nadřazeně. V nejtmavší z barev působíte na ostatní formálně, tajemně, ale také odtažitě a dokonce až smutně či depresivně. Úsměv na tváři vám ani okolí zkrátka nevykouzlí.

Oranžová

621386812f149obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Z tohoto spojení červené a žluté barvy sálá teplo, energie a optimismus. Kdo se do této barvy obléká, dává najevo svou odvahu, nadšení a chuť do života. Nemusíte se do ní hned oblékat od hlavy až k patě, pokud nejste extrovert. Stačí drobné doplňky, které vám dodají energii, pocit štěstí a vitalitu. Ale pozor, podle vědeckých studií patří oranžová k barvám, které vám zvýší chuť k jídlu.

Zelená

6213874fa1720obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Tahle barva přírody působí uklidňujícím dojmem. Dodává nám pocit harmonie a bezpečí, ale zároveň také symbolizuje růst. Proto se skvěle hodí všude tam, kde hovoříte o financích, například při žádosti o úvěr. Zároveň pomáhá odstranit napětí a úzkost, přispívá k lepší koncentraci.

Fialová

blobid0.png
Foto: Shutterstock

Odpradávna je barvou mystiky a světa tajemna, ale značí i luxus, bohatství a moc. Probouzí fantazii a kreativitu, pomůže vám proniknout až do nitra a probudit hlubší myšlenky. Ve fialové budete působit majestátně a šarmantně, svůdně, ale důstojně. Vždy ale záleží, jaký poměr červené a modré v sobě daný odstín ukrývá.

Hnědá

6213914c1a911obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Patří k zemitým tónům, které navozují hřejivý pocit bezpečí, jistoty a pohody. Lidé, kteří ji oblékají, bývají vyrovnaní a váží si takových hodnot, jako je domov a rodina. Na okolí zároveň ale mohou působit trochu usedle, zranitelně a slabě.

Růžová

621391ed33939obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Ryze ženská barva značí něhu, mírumilovnost, lásku a snění. Pokud si ji obléknete, nikoho nebudete ohrožovat. Naopak začnete v okolí, hlavně v mužích, budit ochranitelské pudy. Jenže pozor, můžete také být za naivní, zranitelné a ne příliš oduševnělé stvoření, které je hlavou v oblacích. Na důležitou pracovní poradu, kde se chcete prosadit, se tedy příliš nehodí.

Šedá

621392448806bobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

V téhle barvě budete jako ta pověstná myška. Nenápadná, s pečlivě ukrytými emocemi. Můžete působit chladně, odtažitě a nudně. V takových šatech je těžší vykřesat ze sebe kreativitu nebo sršet skvělou náladou. Zato ale budete za pracovité a skromné zaměstnance.

Zdroj informací: Color psychology, London Image Institute, Wiley Online Library

Čtěte také: