K tomuto závěru dospěly Sonia Cavigelliová a Martha McClintocková z chicagské univerzity, když zkoumaly neofobii čili strach z nového a neznámého.
Výzkum na krysách potvrdil jejich předpoklady. Krysí mláďata, která umístily do takzvané průzkumné arény, se spontánně rozdělila do dvou skupin. Na zvědavce, kteří se odhodlaně vrhli do neprobádaného prostoru, a opatrníky, na nichž byly patrné známky strachu.
Krevní rozbor navíc u druhé kategorie prokázal zvýšenou hladinu stresového hormonu.
Jak známo, stres negativně ovlivňuje i délku života.
Při sumarizaci závěrů svého experimentu badatelky nejen stanovily, že bojácná pokusná zvířata umírají v průměru o tří měsíce dříve než ostatní, ale riziko jejich předčasného skonu je zároveň o šedesát procent vyšší než u zvídavých jedinců.
Navíc zjistily, že nesmělost je dědičná, přenáší se z předků na potomky.
Neofobie není ničím neznámým ani u lidského rodu. Její první příznaky se objevují u dětí ve věku asi čtrnácti měsíců. Většinou jde o strach vyplývající ze setkání s neznámými osobami nebo ze změn dosavadního životního prostředí. Trpí jím až patnáct procent nejmladší populace.
Jak badatelky uvedly v časopisu Nature, jde v podstatě o první studii svého druhu, která ukazuje na spojitost osobních vlastností s příčinami dřívějšího úmrtí.
Na druhou stranu ovšem připouštějí, že i nadměrná opatrnost má své klady. Díky ní se totiž plachá zvířata dokáží vyhnout situacím, které by je mohly bezprostředně ohrozit.
Nový komentář
Komentáře
Eva_Fl: Píšu o přírodě a ty zas myslíš jenom na lidskou společnost. Ta s tím nemá co dělat
Já jsem zvědavá A bojácná... tak co s tím? Předpokládám, že se to nějak vyruší a dožiju se spokojeného průměrného věku.
To pak ale mají zvířata žijící trvale v jednom prostředí docela nevýhodu oproti volně žijícím...Chudinky moje myši! A co rybičky v akvárku?
Eva_Fl: Souhlasim. Myslim, ze optimisti a zvidavci maji zajimavejsi zivot (ovsem, nesmi to prehanet).
Moje mama je netrpelivy optimista, tata zase opatrny pesimista a uzasne se uz tricet let doplnuji
Ťapina: no neznam zadneho priposranka, ktery by to nekam dotah....
Ajo! Mě napadla ÚPLNĚ ta samá věta a tys mě ji vyfoukla! ;-)
A taky to platí obráceně - těm, co jsou jó opatrní a nebezpečí se důkladně vyhýbají, se většinou něco stane.....ti druzí mají "kliku"....
Naše zvědavá sousedka tu bude do sta let!
No jo, jenže těm, kteří se vrhají do neznámých situací, zase s větší pravděpodobností hrozí, že někam spadnou, něco na ně spadne, vlezou kam nemají a nedožijou se rozmnožovacího věku, na rozdíl od těch, kteří se drží zpátky. Příroda selektuje na plachost - asi abysme nežili moc dlouho