Pokud datum vašeho narození hlásí, že je vám třicet, a vy se přesto cítíte na padesát, může za to váš metabolický věk. To je špatná zpráva, ale ta dobrá je, že metabolický věk si snadno změříte, sami snížíte, tím výrazně zlepšíte svoji fyzickou kondici i celkové zdraví a budete se cítit na dvacet!

Metabolický věk by měl odpovídat tomu kalendářnímu, v lepším případě je nižší. Ovlivňuje ho především bazální metabolismus, který zase ovlivňuje řada dalších faktorů, např. množství tuků a svalů v těle. Důležitou roli tady ovšem hraje i stres, kouření, konzumace alkoholu, různá onemocnění nebo redukční diety. Když se spojí více takových faktorů, může být metabolický věk o deset, třicet i více let vyšší než věk kalendářní. Vyšší metabolický věk vás upozorňuje na to, že má vaše tělo nějaký problém.

váha

Lehčí o desítky let

Vyšší metabolický věk než kalendářní znamená, že musíte zlepšit bazální metabolismus. Zvýšená tělesná aktivita vám pomůže zmenšit objem tělesného tuku, zvětšit objem svalové tkáně, zlepšit tak bazální metabolismus a snížit metabolický věk. I malá úprava vašeho jídelníčku vede poměrně rychle k lepšímu výsledku. Nemělo by však jít o nárazové změny, ale o trvalou změnu vašeho životního stylu.

„Při snižování metabolického věku je stejně jako při hubnutí žádoucí, aby nám ubývala tuková tkáň a optimálně narůstala nebo alespoň zůstala nezměněná tkáň svalová. Snižování tělesného tuku by nemělo být na úkor svalové hmoty. Tělo bychom měli dokázat přimět prostřednictvím vyvážené stravy a vhodné aktivity k tomu, aby čerpalo energii z tukových zásob,“ říká MUDr. Marie Skalská ze společnosti STOB a radí: „pouhým vážením tyto změny nezjistíme. Může se stát, že hmotnostně neubýváme, protože kilogramy tuku jsou vyměněny za kilogramy svalů, a přitom je proces odbourávání tukových zásob úspěšný. Hmotnost by tedy neměl být jediný údaj, který nás zajímá. O tom, zda jsme zvolili dobrou cestu, se můžeme přesvědčit kontrolou tělesného složení.“

Data pod kontrolou

Máte dvě možnosti, buď se vypravíte jednou za měsíc do poradenského centra zdravého životního stylu a necháte si tam udělat analýzu složení těla, nebo si jednorázově pořídíte chytrou váhu, tzv. tělesný analyzátor, a pak si můžete kontrolovat složení těla kdykoli doma. Tělesné analyzátory vám kromě hmotnosti změří také podíl tuků, svalů, vody a kostí, některé vyhodnotí i metabolický věk a fyzickou kondici (přestože se nemění hmotnost, může se měnit množství svalové hmoty nebo tělesného tuku, což se projeví na fyzické kondici a celkovém zdravotním stavu). Tělesné analyzátory využívají k měření bioelektrickou impedanční analýzu, založenou na rozdílu v elektrické vodivosti kostí, orgánů a tělesného tuku (např. svalová tkáň má vzhledem k vysokému obsahu vody lepší vodivost než tuková tkáň).  

„Tělesné analyzátory jsou určeny pro zdravější život. Pomohou nám nahlédnout do klíčových zdravotních ukazatelů, které nám umožní sledovat dopad změny našeho životního stylu. Sledováním dosaženého pokroku svalové hmoty a bazálního metabolismu nás ujistí, že jsme zvolili zdravý způsob diety, a umožní nám doladit fitness program. Sledováním úrovně útrobního tuku, který by mohl být rizikovým faktorem pro rozvoj diabetu 2. typu nebo srdečního onemocnění, zase můžeme předejít zdravotním komplikacím,“ doporučuje MUDr. Skalská.

TIP na komplexní analýzu složení těla

NOVINKA Tanita BC 313

Tělesný analyzátor s přesností vážení 50 g, dotykovým displejem a zapínám nášlapem měří 10 klíčových hodnot složení těla včetně metabolického věku a fyzické kondice, což jiná váha pro domácí použití neumí:

  • tělesná hmotnost
  • BMI
  • tělesný tuk
  • tělesná voda
  • útrobní tuk
  • svalová hmota
  • hmotnost kostí
  • bazální metabolismus
  • metabolický věk
  • fyzická kondice

Tanita BC 313 je k dostání v bílé, černé a červené barvě za doporučenou maloobchodní cenu 2 250 Kč.

Naměřené hodnoty jsou vždy porovnány s doporučením Světové zdravotnické organizace podle věku a pohlaví a na displeji se zobrazují tak, aby bylo vidět, zda jsou v normě, pod ní nebo nad ní. Tanita BC 313 navíc rozlišuje i režim atleta, protože aktivní lidé (s intenzivní fyzickou aktivitou cca 10 hodin týdně a klidovou srdeční frekvence 60 tepů za minutu a méně) mají jinou stavbu těla, kterou je třeba brát v potaz.

Tělesné analyzátory Tanita jsou celosvětově využívany v domácnostech, v oblasti sportu a zdravotnictví. Váhy pro domácí použití přitom mají stejné algortimy jako profesionální váhy, které jsou na základě klinických studií schválené jako zdravotní prostředek, což běžné váhy od výrobců elektrospotřebičů nemají. Kompletní přehled produktů a seznam prodejních míst najdete na www.osobni-vahy.cz.

Reklama