shutterstock-1482729650.jpg

Foto: Shutterstock

Zatímco září nás ještě potěšilo dozvuky léta, s říjnem už nekompromisně nastoupil podzim, a tak je ideální čas připravit svůj domov na chladnou sezónu. S klesající teplotou a čím dál kratšími dny je důležité vnést si domů útulnost, hřejivost a světlo. „Zatímco na jaře a v létě domovu sluší pestré, svěží barvy a jistá vzdušnost, na podzim a v zimě je dobré prostor zhutnit, aby vás příjemně zabalil. K útulnosti velmi významně pomáhá bytový textil a také teplé barvy. Letos jsou obzvláště trendy zemité odstíny – variace hnědé, zelené, cihlově červená, oranžová – což jsou zároveň báječné podzimní barvy. Pokud máte rádi textilie s květinovými vzory, nemusíte se jich vzdávat ani na podzim, je však vhodné vybírat tlumenější a teplejší barvy,“ radí dekoratérka Šárka Průšková, jedna z tváří e-shopu Astoreo.

shutterstock-1673749537.jpg

Foto: Shutterstock

Zahřejte interiér

Při podzimním zútulňování svého domova tedy určitě nešetřete zmíněným bytovým textilem. Sáhněte po polštářcích, přehozech na křesla a sedačky, k oknům doplňte dlouhé závěsy. Výbornou službu odvedou i kusové koberečky – vybírejte třeba tkané nebo huňaté, po kterých se vám bude dobře chodit. Bytový textil zateplí interiér nejen co do pocitu a atmosféry, ale také reálně, protože fungují tak trochu jako vnitřní izolace.

shutterstock-1548507656.jpg

Foto: Shutterstock

A vzhledem k tomu, že nastává období dlouhých nocí a často sychravých, šedivých dnů, oceníte doma dostatek světla. Přidejte na lampách, které mohou zároveň posloužit jako krásné dekorace. K opravdu útulné a hřejivé atmosféře vám pak dopomohou elektrické krby. Přinesou do vašeho obýváku kouzlo pravého ohně, ale bez nutnosti budovat komín, nosit náruče polen či čistit saze. Moderní krbová kamna vám s pomocí elektřiny dopřejí efekt reálného ohně kdekoliv a kdykoliv. Můžete je využít jen pro vizuální efekt, anebo si s nimi v interiéru přitopit. 

shutterstock-320797439.jpg

Foto: Shutterstock

Podzimnímu domovu sluší přírodní dekorace

Obdobně jako krb, jen v menším měřítku a tentokrát i se skutečným ohněm, poslouží svíčky. Ty jsou pro nastávající sezónu jako stvořené. Podtrhnou domácí pohodu, udělají parádu a ty vonné domov krásně provoní. Pořídit si můžete i inovativní svíčky se speciálním dřevěným knotem, které při hoření imitují praskající zvuk hořícího dřeva pro skutečně multi-smyslový zážitek. Pro podzimní čas vybírejte dřevité a kořeněné vůně, třeba hřebíček, skořici, vanilku či santalové dřevo. Můžete si vyrobit i svíčky vlastní, stačí vám k tomu vhodné skleněné nádobky, knoty, vosk – třeba i jeho zbytky z různých jiných svíček, které tak šikovně zrecyklujete – a případně esenciální olej pro navonění.

shutterstock-715596823.jpg

Foto: Shutterstock

Pokud rádi tvoříte z přírodnin, vězte, že takové dekorace jsou pro podzimní výzdobu interiéru jako stvořené. Stačí se projít po venku a určitě najdete spoustu materiálu pro své tvoření nebo jen aranžmá. Skvěle poslouží šišky, kousky kůry, naplavené dřevo, sušené rostliny a plody, kaštany, okrasné dýně, mech. Z šišek si můžete vyrobit ozdobné závěsy jednoduše tak, že je propíchnete silnou jehlou a navléknete na nit, případně je přilepte na přírodní provázek tavnou lepicí pistolí. K výrobě hezkého věnce vám stačí právě přírodniny, lepicí pistole a polystyrenový základ anebo třeba čistě proutěný nezdobený věnec, který si pak dozdobíte dle svého.

shutterstock-1824098633.jpg

Foto: Shutterstock

„Pokud potřebujete co nejrychlejší dekoraci, vezměte třeba dřevěný podnos a naaranžujte na něj pár šišek, mech, kaštany, šípky, nějakou tu malou dýni, přidejte svíčku a je to," dává tip herečka Lucie Benešová, která výrobu domácích přírodních dekorací přímo zbožňuje. Stejně tak nezapomeňte zkrášlit svůj domov i na podzim květinovými aranžmá. Sáhněte po typických podzimních rostlinách, jako jsou astry, chryzantémy nebo vřesy. Krásnou sezónní kytici si můžete udělat i z barevného listí. 

asa.jpg

Podnos Mandala (Astoreo, 179 Kč) / Váza Origami (Astoreo, 119 Kč) / Zelená bavlněná deka (Bonami, 679 Kč) / WoodWick svíčka (Astoreo, 449 Kč) / Věnec ze sušených květin (Butlers, 799 Kč) / Povlak na polštář Embroidery Dusty Rose (Bella Rose, 1139 Kč) / Odkládací stolek (Butlers, 1990 Kč) / Bavlněný polštář Black Ornament (Bella Rose, 714 Kč) / Stojací bambusová lampa (Bonami, 4329 Kč)

Foto: Se souhlasem Bonami, Astoreo, Bella Rose, Butlers
Zdroje: dekoratérka Šárka Průšková, Magda Jandová, Lucie Benešová, tiskové materiály Astoreo

Reklama