Že spolu rodiče zůstávají jen kvůli dětem je v současnosti dost překonaný jev, zvláště při existenci střídavé péče. Když se ale jedná o nevlastního syna, na něhož nemáte právně žádný nárok, může se to jevit jako jediné možné řešení. Přečtěte si příběh „táty“ Karla...

Dnes si budeme povídat o vztahu k nevlastním dětem. Vzpomněl jsem si při uvažování nad tématem na kamaráda ze střední. Karel nemůže vydržet se svou manželkou, nemiluje ji a život ní ho už definitivně přestal těšit. Přesto se bojí podat žádost o rozvod, aby společně se ženou nepřišel i o jejího syna, ke kterému ho nepojí žádný právní vztah, zato však obrovská otcovská láska. Tak raději zůstává v nefunkčním vztahu, než aby ztratil milovaného syna. Poprosil jsem Karla, jestli by mi nenapsal pár řádek pro náš magazín...

Karel a „jeho“ syn

Náš vztah byl zvláštní už od začátku. Ani jsme se ještě pořádně neznali, jejího pětiletého syna jsem tehdy viděl snad jen jednou, když mi Kamila oznámila, že se mnou čeká dítě. Byl to pro mě dost šok, něco podobného jsem určitě neměl v plánu, ale táhlo mi na třicet, na rodinu jsem měl nejvyšší čas, tak jsem si řekl, že je to asi znamení.

kidKamilu jsem požádal o ruku a do dvou měsíců jsme se vzali. Bohužel nedlouho po svatbě Kamila o naše miminko přišla a my tak zůstali jen ve třech – ona, já a její syn Kryštof, kterého měla za svobodna s předchozím partnerem. Ten se s Kryštofem sice vídal jen málo, protože pracoval dlouhodobě v zahraničí, ale měli spolu pěkný vztah, takže mě ani nenapadlo žádat o Kryštofovu adopci. Jeho táta byl zkrátka Kamilin předchozí partner a já byl něco mezi náhradním tátou, strejdou a kamarádem, tedy alespoň pro juniora. Protože já jej brzy po svatbě začal vnímat jako vlastního syna. Zvlášť když jsme přišli o miminko, po čemž zůstala Kamila neplodná, jsem se ke Kryštůfkovi ještě víc upnul a pocítil k němu pravou otcovskou lásku. Byl jsem z toho dost překvapený, jak mě otcovství vzalo. I Kryštof, kterému častější přítomnost biologického otce evidentně chyběla, si mě brzy zamiloval, a tak jsme spolu podnikali obvyklé otcovsko-synovské aktivity jako fotbal a kolo, naučil jsem ho plavat, lyžovat i střílet z praku... Prostě jako bychom byli skutečně otec a syn.

Jenže zatímco s juniorem nám vztah bezvadně fungoval, s Kamilou to šlo od desíti k pěti. Nejprve jsem zjistil, že je hodně na peníze (i to byl jeden z důvodů, proč jsem netrval na adopci Kryštůfka, protože chamtivá Kamila nechtěla přijít o tučné výživné), což bych byl ochoten skousnout, pokud by to jinak klapalo, ale ono to neklape. Spíš to hodně, ale opravdu hodně drhne. Obrovskou Kamilinou chybou je sžíravá žárlivost, ke které pochopitelně nemá racionální důvod. Brzy se začala chovat jako naprostá stíhačka – nejen že mi do práce neustále volá, často mě i chodí osobně kontrolovat, jestli si náhodou neužívám se sekretářkou, nebo co. (Mimochodem má sekretářka je sice úžasně spolehlivá a pracovitá, ale má asi 100 kilo a zhruba stejný počet dioptrií – tím ji nechci urazit, ale prostě není můj typ.)

Doma mi dělá Kamila neskutečné žárlivé výstupy, nebo je naopak chladná a odmítavá. Navíc se mnou od potratu odmítá spát, což jsem chápal první dva, tři měsíce, ale sex s ročními pauzami už je na mě dost silná káva.

Zkrátka náš vztah vůbec nefunguje, všechna láska je pryč a jediným řešením je podle mě rozvod. Jenže právě tady nastává ten největší problém. Jak Kamilu znám, nebude chtít na rozvod přistoupit – díky mému platu se jí totiž podstatně zvýšila životní úroveň. A když si rozvod prosadím ve zlém, přijdu o Kryštůfka. Protože na něj nemám žádné papíry, jediné, co mě k malému pojí, je má obrovská láska. Ale když Kamila řekne, že už ho nikdy neuvidím, nemám kde se svých práv dovolat, protože žádná nemám. Je úplně jedno, jak moc ho mám rád, před zákonem jsem pro Kryštůfka cizí člověk.

Kdybych mohl doufat, že s Kamilou bude rozumná řeč a už kvůli juniorovi nám nějaké ty styky umožní, šel bych do rozvodu hned, ale ona zkrátka rozumná není ani trošku. Když mi může vletět do kanceláře uprostřed náročného vyjednávání, aby si ověřila, zda mi náhodou nedělá sekretářka alibi a já se tam tajně nemuchlám kdoví s kým, jistě nebude racionálně uvažovat ani v téhle věci.

Takže i když ji nemiluji a žijeme spolu spíš jako spolubydlící než jako manželé, zůstávám s ní kvůli malému. Jen vážně nevím, jak dlouho tohle dusno ještě vydržím…

Karel

Téma dne 17. 10. 2013: Nevlastní děti

  • Máte nějakou vlastní zkušenost s nevlastními dětmi?
  • Je těžké, vychovávat je?
  • Zasahuje výchova nevlastního dítěte do vašeho partnerského vztahu?
  • Nemáte v tomto ohledu vlastní zkušenost, ale znáte nějaký příběh z okolí?

taftSvé příspěvky k dnešnímu tématu zasílejte nejpozději do čtvrtka 17.10.2013, 15.00 hodin, a to na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Váš text ať je dlouhý alespoň jako tento odstavec, tedy pokud chcete mít šanci na uveřejnění a s ní se pojící i šanci na získání pěkného dárku. Ten se tentokrát skládá z knížky Colette Baron-Reidové: Kouzelná mapa a pěnového tužidla Taft pro 24 hodinovou ultra silnou fixaci.

mapa

Reklama