Chystáte se na dovolenou? Je jedno, zda do hor, pod stan, nebo k moři. Určitě byste rádi předešli zbytečným návštěvám zubní ordinace v místě, kde si máte užívat slunce, relaxaci a poznávání okolí. Je dobré mít na paměti, že v turistických oblastech je většina zdravotních zařízení soukromá a lékaři požadují úhradu zdravotní péče samozřejmě v hotovosti.
V některých zemích musíte dokonce uhradit nejdříve zdravotní péči v hotovosti (např. Francie, Belgie). Po návratu do ČR Vám pojišťovna účet proplatí – ovšem bez spoluúčasti. V Lucembursku či Francii musíte zaplatit celé ambulantní ošetření a s tímto účtem zajít na tamní zdravotní pojišťovnu. V Chorvatsku lze nárok na zdravotní péči uplatnit pouze u smluvních lékařů. Bohužel, většina stomatologů je soukromých.
„Nezapomeňte si tedy naplánovat včas zubní prohlídku,“ doporučuje MUDr. Petr Chalupa, stomatolog Canadian Medical Care a dodává: „Pravidelná kontrola (prevence) u zubaře Vám zajistí klid na cestách a nezatíží zbytečně peněženku.“
NEPLATÍTE JEN ZA OŠETŘENÍ
Nejedná se však jen o platbu za ošetření. Nemoc či nehoda v zahraničí může obsahovat také např. náklady na převoz vrtulníkem, ubytování nebo dokonce i zpáteční cestu do ČR. „Tyto náklady bohužel nejsou kryty ze standardního pojištění,“ upozorňuje Chalupa. Ve většině států se za péči připlácí – tzv. spoluúčast, která nemusí být nejlevnější. Uvádíme příklad:
Dánsko – péče stomatologa 100 % ceny
Francie – léky až 85%, hospitalizace 20 % nákladů + 16 Eur/ den
Itálie – léky 100 % ceny, ošetření až 36,15 Eur
Německo – ošetření 10 Eur, 10 Eur/ den hospitalizace, léky až 10 Eur
Polsko – péče stomatologa 100 % ceny, léky až 100 % ceny
Portugalsko – léky až 80 % ceny
Rakousko – každý lék na receptu 4,9 Eur
Řecko – léky 25 % ceny
Slovensko – není hrazena horská služba
Slovinsko – ošetření až 20 % nákladů, hospitalizace až 25 % nákladů
Španělsko - léky 40 % ceny, stomatolog obvykle 100 %
Velká Británie – stomatolog až 198 liber, léky 40 % ceny
Chorvatsko - hospitalizace až 30 % nákladů
Na jaké věci by se měl váš zubař zaměřit?
„Vyšetřením dutiny ústní stomatolog zjistí mimo okem viditelných zubních kazů, zánětu dásní, netěsnících výplní i například to, zdali jsou přítomné semiretinované (částečně prořezané) zuby moudrosti. Právě ty jsou častou příčinou potíží při cestování v letních měsících,“ popisuje MUDr. Chalupa. Zhotovením velkého rentgenového snímku (OPG) může lékař odhalit nesprávné uložení zubů v čelisti a rozhodne o jednoduché či složitější chirurgické extrakci. „Pokud se zuby máte dlouhodobější chronické problémy - citlivost, bolestivost či občasné zanícení, je nejlepší prevencí tyto zuby extrahovat. Neodkládejte však tento výkon bezprostředně před odcestováním,“ radí Chalupa a upozorňuje: „Mějte vždy na mysli, že i banální chirurgický výkon může mít pooperační komplikace v podobě zánětu lůžka po vytažení zubu. Ideálem je podstoupit extrakci jakéhokoliv zubu 3-4 týdny před plánováním cesty.“
MRTVÉ ZUBY POTRÁPÍ
Dalším velmi častým problém v letních měsících jsou zuby s takzvaným „váčkem,“ odborně řečeno mrtvé zuby, které mají kolem hrotu kořene jakýkoliv zánětlivý nález, ať už v podobě granulomu nebo cysty. Stomatolog je schopný tento nález vyčíst z velkého snímku ( OPG) či malých intraorálních snímků. Zub odumírá nejčastěji kontaktem kazu s živou zubní dření nacházející se ve středu zubu. Bakterie způsobí odúmrť dřeně (pulpy) a postupně se šíří systémem kořenových kanálků. „Tento proces může probíhat akutně - silná vystřelující, pulzující bolest, zhoršující se po ulehnutí, či zcela bez vedlejších příznaků,“ popisuje Chalupa a varuje: „Po čase takto bolavý zub přestane bolet. Nicméně výsledkem je nález u hrotu kořene a necitlivost zubu na jakýkoliv tepelný podnět. Někdy můžete zpozorovat bulku neboli váček na dásni u příčinného zubu. Bulka je plná hnisu, který lidé často vypouštějí různými způsoby. Toto je pouze dočasná pomoc, a zánět probíhá s chronickými exacerbacemi. Ten je pak bolavý především na skus. Neexistuje žádná domácí léčba. Léčba je možná pouze na křesle stomatologa!“
PRVNÍ POMOC V CIZINĚ
Stomatolog musí zub otevřít, odstranit infikovanou dřeň, provést dezinfekci zubu a zubních kanálků a zub samotný hermeticky uzavřít. Pokud nastane akutní vzplanutí zánětu, čili exacerbace periodontální cysty, projeví se to bolestivostí vystřelující do čelisti, často i do protilehlé. Stejně jako pulpitida (zánět dřeně) nemusí být tlumitelná analgetiky a musí dojít opět k otevření zubu. Což je, společně s dezinfekcí kanálků a uzavřením provizorní výplní, často první pomoc v cizině.
RADY NA CESTU
Základním vybavením pro cestu do ciziny je hlavně cestovní pojištění, které často kryje stomatologické ošetření do 10 000 Kč. Bolest, která problém provází, mohou dočasně tlumit volně prodejná analgetika používaná dle příbalového letáku, např. Ibalgin či Paralen. Ovšem žádná analgetika zub nikdy nevyléčí. A tak mějte na paměti, že návštěvu lékaře nesmíte odkládat a ihned po návratu je třeba se objednat co nejdříve ke svému lékaři a bolestivý zub jednou pro vždy vyřešit adekvátním ošetřením. Vždy ale platí, že prevence je nejlepší.
Nový komentář
Komentáře
ZATÍM JSEM V CIZINĚ LÉKAŘE NEPOTŘEBOVALA,ALE CO KDYBY,,,,
ja na dovcu stale taham brufejn a paralen takovej ten zaklad proti bolesti a kdyz to jde tak jdu si nechat zoubky zkontrolovat pred odjezdem zda tam neco nemam abych se vyhnula problemum
Dobré informace
Trefa:jsou to dobre informace pro ty co jezdi do zahranici.
Zuby to je horor i v tuzemsku, stačí odjet na pár dní ke vzdáleným příbuzným.. Jiný vzduch, tlak a voda dokážou udělat své, co návštěva, to víceméně nějaký zdravotní problém..
Je to super informace, když se cestuje.
určitě dobré info
Tak zrovna dnes jsem u zubaře byla, a vrtal mi do nervu, šílená bolest
..prý "něco zkusím", mi řekl 
A u druhého zubu mi řekl, že je mrtvý, že žádnou bolest mít nemůžu... tak to přeci musím vědět sama nejlíp, když mně bolí
..a teď to tady čtu, zrovna se mi to hodí
K nám zase jezdí plno Poláků k zubaři asi je to tu vyjde levněji i když platí hotově.
Dobré a užitečné informace.
Naštěstí na žádné dovolené doma ani v zahraničí jsem problémy se zuby neměla, snad to tak vydrží.
Je lepší, když lékaře na dovolené nepotřebujete.
No v cizině to není nic levného, naštěsti jsem tam nikdy lékaře nepotřebovala.
Hanula — #5 Stalo se mi totéž. Byla jsem na prevenci u své zubařky a vše v pořádku. Pak jsem zubařku vyměnila a ta mi našla 6! kazů.Sice je drahá, ale na zubech odmítám šetřit. Ráda bych, aby mi ještě nějaký ten rok vydržely.
Jinak k článku - z toho mám vždycky strach, že se člověku něco v cizině přihodí. Kde pak vzít tak velkou hotovost?
oh, na fotografii můj dobrý přítel, bez kterého ani ránu
jinak musím říct, že zuby žádná sranda - příbuzný před vánoci prodělal akutní mozkovou příhodu (z neléčeného zánětu zubu, o kterém ani nevěděl) - jen včasný operační zákrok mu zachránil život, víc jak půl roku na to bral navrch epileptika.. do té doby úplně zdravý člověk. stát se to navíc v zahraničí, nechci domyslet.
Moje kamarádka myslela na vše, pojištění, kartu s sebou, ale náhadní zuby si nevzala. A to byla katastrofa, když hned druhý den její krásná protézka zůstala v moři!!
Jindriska8 — #6 bez pojištění ani ránu
, ale letos jsem na dovolené zjistila, že jsem si nevzala kartičku zdravotní pojišťovny ... naštěstí se nic nestalo, ale nevím, jestli by mě bez ní ošetřili
Hanula — #5 Hanulo,přesně tohle čeká teď mě...sice mám zubařku levnou,ale zuby v šíleném stavu-ač "spravené",takže teď s novou začínáme dávat dohromady všechno-a penízky to bude stát...
Jinak ač Pražačka,musela jsem vyhledat zubaře třeba v Lipníku nad Bečvou-byl super
.V zahraničí naštěstí zubaře nee.
Bez pojištění bych na dovolenou do zahraničí nejela,mohlo by se to hodně prodražit.
Teď jsem vyměnila zubařku - sice jsem zaplatila "balík" za všechny ty opravy (bývalá tvrdila, že mám zuby v naprostém poořádku) a jsem spokojená - nic nebolí.