teeth

Těch, kdo takové perly ve svých ústech mají, není mnoho. Ani já k nim nepatřím, protože jsem postižená takzvanými tetracyklinovými zuby. Sice ne nijak silně, ale k pubertálním komplexům mi to stačilo.

Tetracyklinové zuby

V dětství jsem si myslela, že si zuby špatně čistím, a proto mám na dvou předních žluté skvrny. Potom mi zubařka sdělila, že to čištěním není, ale zřejmě jsem v dětství užívala nadmíru antibiotik. Ano, a dokonce vím, co toho bylo příčinou. Ve čtyřech letech se můj otec rozhodl mě otužovat a bral mě na střechu našeho paneláku, kde byly sprchy, a tam mě v zimě máčel ve vodě. Tak dlouho, dokud jsem nedostala zápal plic a tetracyklin. Nemoc trvala dobrý měsíc a já chroupala tabletky místo bonbonů. Uzdravila jsem se, ale za dva roky nato mi v puse místo bělostných perliček narostly dvě poněkud unavené jedničky, v jejichž středu se kroutily žlutohnědé abstrakce jako od Picassa.

Nic s tím nenadělám

Teda ne kroutily, ale kroutí. V dospělosti jsem párkrát zaútočila na zubaře, co s tím, ale žádný nevěděl. Před pár lety mi jeden nabídl zbroušení předních zubů do špičky a nasazení umělých, hezky bílých. To jsem ale už byla ve věku, kdy jsem odmítla. Doktor nedovedl pochopit, jak někdo s tak strašným nadělením v puse může žít, a já ho konsternovala odpovědí o již dávno přežitých komplexech a tvrzením, že tím prověřuji hloubku citu svých nápadníků. Smál se, ale stejně kroutil hlavou. Já už jsem se ale se svými zuby sžila, skamarádila, a i když se mi nelíbí, mám je ráda. Asi je to prozření stáří, kdy se hodnoty opravdu posunou dál než k dokonalé vizáži. A kdyby vás napadlo vybělení, tak tetracyklinové zuby jsou pokažené napříč celou svou tloušťkou, takže žádné obrušování či laser stejně nepomůže. A jestli, tak jen nepatrně. To už mám taky zjištěné.

Jak si vybělit zuby, pokud jsou zabarvené z jiných příčin?

Jestliže jste je měli v mládí krásně bílé a začaly vám žloutnout až s věkem, máte vyhráno. Zvláště nejste-li kuřák. Tmavší odstín totiž pochází z jídla, pití a zubního kamene, což lze zlikvidovat úplně jednoduše. V zubních ordinacích během hodiny, domácí bělicí pastou za pár týdnů.

V současnosti je bělení zubů módní a žádané, své služby nabízí kdejaká klinika a ordinace. Nikdy ale nelze určit předem, jakého stupně zesvětlení se dosáhne a jak dlouho to bude trvat, než vám zuby znovu zežloutnou. Nejlépe to odhadne stomatolog, ale ani tady nelze zaručit 100% kontrolu. Výsledek závisí na stupni sešlosti. Špatně se například bělí zuby zhnědlé od kouření. Proces trvá 2-3krát déle než u nekuřáka. Velkých úspěchů nelze dosáhnout ani u zubů, které prostě tmavší barvu mají vrozenou.

Fluoróza

Je vada skloviny, která vznikla nadměrným užíváním fluorových tablet nebo častým polykáním pasty s fluorem. Způsobuje zvláštní bílé skvrny na sklovině. Bělením zubů lze tyto bílé skvrny zneviditelnit tím, že se vybělí nebo aspoň co nejvíce zesvětlí okolní sklovina.

Nechali jste si vybělit zuby? S jakým výsledkem

Reklama