Dnes už Ewa Farna rovnátka nosit nemusíNebyla k vám příroda zrovna dvakrát ohleduplná a nadělila vám do vínku lehceu „pokřivený“ úsměv? Nebo si při pohledu do zrcadla tak trochu vybavíte veverku Pizizubku či naopak sousedovic francouzského buldočka?

Léčbou vad nerovnosti chrupu (křivých zubů a předkusů) se zabývá lékařská věda s názvem ortodoncie, lékaři specialistovi se pak říká ortodontista. Ten je schopen – pokud máte problém s růstem vašich zubů nebo mezičelistními vztahy – srovnat zuby tak, aby vám jejich postavení nepůsobilo ani zdravotní, ani estetické problémy.

Rovnátka nosí stále častěji nejen děti, ale také dospělí, kteří se v dětství za tehdejší rovnátka buď styděli, nebo o svém problému nevěděli.

Kdo by měl nosit rovnátka

„Budete se možná divit, ale téměř každý. Už od útlého dětství je totiž možné vývoj chrupu ovlivňovat,“ říká čelistní chirurg a stomatolog–ortodont Filip Novák. „Existují dokonce speciální dudlíky, které usměrňují růst prvních zubů a napomáhají k získání správných myofunkčních návyků (funkce měkkých tkání – poloha jazyka, pohyblivost svalů rtů a brady, způsob polykání).“

Od šesti let pak podle Nováka může růst druhých (stálých) zubů a čelistí usměrnit snímací či funkční aparátek. „V tomto věku může myofunkční aparát odstranit špatné návyky, a pacient tak později v dospělosti nebude muset podstupovat samotnou ortodontickou léčbu.“

Zdrátovaná čelist? Ne, rovnátko

Spolehlivým pomocníkem pro korekci nerovnosti růstu zubů jsou tzv. fixní aparátky, kovové zámečky připevněné na zuby. Ty mohou podle rozhodnutí lékaře nosit pacient téměř v jakémkoliv věku.

V současné době jsou nejpopulárnější průhledná keramická rovnátka, která spraví nedokonalé zuby, ale také usnadní ústní hygienu a dodají jejich nositelům sebedůvěru.

S fixním aparátkem se doba nošení rovnátek podstatně zkrátila

Podle Filipa Nováka jsou nejnovější rovnátka na našem trhu vyrobena z průhledné keramiky a splývají se zuby. Navíc mají nové zámky, které nepotřebují tzv. ligatury, což jsou elastické kroužky, pomocí kterých je u klasických rovnátek fixován drát v zámku. Zámkům s tímto mechanismem se říká samoligující.

„Ačkoliv budou klasická rovnátka v některých případech stále vyhovující volbou, rovnátka bez ligatur (elastických kroužků) zajistí efektivnější srovnání zubů s větším pohodlím,“ říka ortodont Novák. „Zároveň zkracují celkovou dobu léčby a zmenšují frekvenci a délku návštěv v ortodontické zubní ordinaci.“

Výhody fixních rovnátek

Klasická rovnátka se obvykle nosí po dobu až 36 měsíců, přičemž každé čtyři až šest týdnů vyžadují časově náročnou údržbu a výměnu elastických kroužků a oblouků. Samoligující rovnátka naproti tomu obvykle vyžadují kontrolu a údržbu po dvou až třech měsících, podle aktuální fáze léčby.

Ve složitých případech, kdy už samotná ortodontická léčba není efektivní, spolupracuje při léčbě ortodontista s čelistním a obličejových chirurgem.

Nosila jste vy nebo někdo z vaší rodiny rovnátka? Měla jste s nošením problém? Styděla jste se za ně? Posmíval se vám někdo z okolí?