Léčbou vad nerovnosti chrupu (křivých zubů a předkusů) se zabývá lékařská věda s názvem ortodoncie, lékaři specialistovi se pak říká ortodontista. Ten je schopen – pokud máte problém s růstem vašich zubů nebo mezičelistními vztahy – srovnat zuby tak, aby vám jejich postavení nepůsobilo ani zdravotní, ani estetické problémy.
Rovnátka nosí stále častěji nejen děti, ale také dospělí, kteří se v dětství za tehdejší rovnátka buď styděli, nebo o svém problému nevěděli.
Kdo by měl nosit rovnátka
„Budete se možná divit, ale téměř každý. Už od útlého dětství je totiž možné vývoj chrupu ovlivňovat,“ říká čelistní chirurg a stomatolog–ortodont Filip Novák. „Existují dokonce speciální dudlíky, které usměrňují růst prvních zubů a napomáhají k získání správných myofunkčních návyků (funkce měkkých tkání – poloha jazyka, pohyblivost svalů rtů a brady, způsob polykání).“
Od šesti let pak podle Nováka může růst druhých (stálých) zubů a čelistí usměrnit snímací či funkční aparátek. „V tomto věku může myofunkční aparát odstranit špatné návyky, a pacient tak později v dospělosti nebude muset podstupovat samotnou ortodontickou léčbu.“
Zdrátovaná čelist? Ne, rovnátko
Spolehlivým pomocníkem pro korekci nerovnosti růstu zubů jsou tzv. fixní aparátky, kovové zámečky připevněné na zuby. Ty mohou podle rozhodnutí lékaře nosit pacient téměř v jakémkoliv věku.
V současné době jsou nejpopulárnější průhledná keramická rovnátka, která spraví nedokonalé zuby, ale také usnadní ústní hygienu a dodají jejich nositelům sebedůvěru.
Podle Filipa Nováka jsou nejnovější rovnátka na našem trhu vyrobena z průhledné keramiky a splývají se zuby. Navíc mají nové zámky, které nepotřebují tzv. ligatury, což jsou elastické kroužky, pomocí kterých je u klasických rovnátek fixován drát v zámku. Zámkům s tímto mechanismem se říká samoligující.
„Ačkoliv budou klasická rovnátka v některých případech stále vyhovující volbou, rovnátka bez ligatur (elastických kroužků) zajistí efektivnější srovnání zubů s větším pohodlím,“ říka ortodont Novák. „Zároveň zkracují celkovou dobu léčby a zmenšují frekvenci a délku návštěv v ortodontické zubní ordinaci.“
Výhody fixních rovnátek
Klasická rovnátka se obvykle nosí po dobu až 36 měsíců, přičemž každé čtyři až šest týdnů vyžadují časově náročnou údržbu a výměnu elastických kroužků a oblouků. Samoligující rovnátka naproti tomu obvykle vyžadují kontrolu a údržbu po dvou až třech měsících, podle aktuální fáze léčby.
Ve složitých případech, kdy už samotná ortodontická léčba není efektivní, spolupracuje při léčbě ortodontista s čelistním a obličejových chirurgem.
Nosila jste vy nebo někdo z vaší rodiny rovnátka? Měla jste s nošením problém? Styděla jste se za ně? Posmíval se vám někdo z okolí?
Nový komentář
Komentáře
Nosila jsem rovnátka v první a druhé třídě, sice s tím byl ze začátku problém mezi spolužáky, ale chápavá učitelka mi pomohla a bylo to v pořádku...dneska jsem za to šťastná a mohu se na každého usmívat, aniž bych se za svoje zuby styděla:-)
Také jsem nosila rovnátka a doteď toho nelituji, i když jsem se za jejich nošení dost styděla. Úsměv s rovnými zuby za to stojí. ;)
Také jsem nosila rovnátka a doteď toho nelituji, i když jsem se za jejich nošení dost styděla. Úsměv s rovnými zuby za to stojí. ;)
lidicka — #20 jo já také nosila takové dnes jsou úplně jiné
Nosila jsem - už je to více než 40 let - dovedete si představit tenkrát rovnátka a dnes? To se nedá vůbec srovnat - vím to, protože dcera před 2 lety je taky nosila. Tenkrát byly jen vyndávací - vypadaly jako zubní protéza.
Mně se lidé s nerovnými zuby líbí víc. Nevím proč, ale je to tak.
Mialau — #17 Je to zajímavý,když si dám nandavací přes noc,tak to mám ráno hezky srovnaný a jakmile nějaký den zapomenu,nebo si je prostě nedám,tak tam jeden trochu vybočuje
Jitulinka — #16 Já vim, hodně lidí mi to řiká, že se ty zuby pak zase můžou hejbat...
A to se ti křivěj ikdyž nosíš na noc ty nandavací?
Mialau — #15 Nechci tě strašit,ale zuby mají tehdenci se vracet.Vím o čem mluvím,po 2letech mi můj dr.sundal spodní s tím,že mám na noc nandavací,ale ten jeden tam má málo prostoru a tak malinko vybočuje.
U horních rovnátek se mi sekl jeden zub a ne a ne se posouvat,nevím co mám dělat
Rovnátka mám osmý měsíc nahoře i dole. Keramický, ale s gumičkama. Občas po utáhnutí zuby hodně bolí, ale že bych díky tomu zhubla, to ne - holt si dávám dva dny měkčí jídla a zvládnout se to rozhodně dá. Už se těším, až mi to servou a doufám, že nebudu mít na zubech žádný fleky a nebudou se zase vracet do původních kolejí... Jinak zuby jsem neměla nijak hrozně křivý, ale už teď jsem ráda, že jsem do toho šla (ikdyž druhý den po nasazení jsem si myslela, že to nevydržim a nestát to takový peníze, tak jsem si to z tý huby vyrvala...).
Měla jsem křivé zuby a ve 20letech jsem začala nosit fixní rovnátka horní a pak i spodní, které nosím ještě i teď a na noc horní vyndávací. Ze začátku jsem si nemohla zvyknout jedla jen jogurty a rohlík skoro hodinu. Dělal mi problém drátek nad jazykem (je to skvělé na dietu) takže jsem moc nejedla. pak jsem si zvykla akorát po přitažení to bylo zase horší. Celkem to stálo přes 10.000Kč a horní jedničky se mi začali po sundání rovnátka trochu překřižovat. Mám strach, že až nebudu nosit vyndávací rovnátko na noc tak se mi začnou zase křivit.
Jo jo zuby, od té doby co mi narostly druhé, mám křivé horní i dolní, když jsem byla málá ve škole se mi jasně posmívali. Zubařka ke které jsem chodila nikdy neřekla, žy bych měla nosit rovnátka a teď jsem u jiné a ta mi řekla že by to bylo vhodné... ale teď... v tomhle věku?
no uvažuji o tom, ráda se směju a pak když vidím ty svoje tesáky na nějaký fotce, když jsem si nedala pozor a zasmála se na celý kolo, no to je tedy pohled...
Mám předkus, nezývá než hlodat, hlodat a hlodat, pač se mi do rovnátek nechce. Jako malá jsem je nosila (občas), takže to moc nepomohlo, ale živě si pamatuju, jak mi kvůli nim rvali dva zuby.
NO já jsem taky měla křivý jen jeden zub, ale můj lékař to řešil rovnátky. A jsem ráda, mám teď zuby jak perly. Pravdou je, že i ten jeden zoubek může zkazit celkový dojem.
Určitě se vyplatí do toho investovat, v jekémkoliv věku.
Přední zuby mám trochu křivé, ale na to že mi jeden rostl kolmo ke všem ostatním a díky zubaři se to srovnalo i bez rovnátek - prostě mi vysvětlil, ať si každý večer na zub tlačím prstem. A už je tak jak máý být - sice se o kousíšek nevejde, ale aspoň jě vidět, že mám zuby svoje. Jo a tenhle postup zubař vysvětlil tím, že kvůli jednomu zubu nebude ničit ty ostatní, jelikoš stálá rovnátky zuby dost poškozují....
Nenosila, ale asi jsem měla. Potřebovala bych zoubky trochu srovnat. Jenomže teď už se mi do toho nechce.
jako dítě jsem rovnátka nosila, zkraje ve dne i v noci a časem pak jen v noci
pamatuju si, jak jsem je skoro až nenáviděla, ale teď jsem za ně vděčná, díky nim se nemusím stydět smát a že se směju často a ráda 
nedávno mi složil poklonu můj zubař, když mi řekl, že bych mohla s mými zuby dělat reklamu na úsměv
Jako dítě jsem nosila nandavací rovnátka,teď nevím jak se jim odborně říká,snímací?V 31letech jsem se konečně rozhoupala a nechala si nasadit fixní.Začátky byly hodně krušný,celá pusa,jazyk byly dost odřený,ani jsem nevěděla jak mám zavřít pusu,rozumět mi nebylo a každý ráno jsem měla uslintaný polštař
Po každým utažení jsem procházela ,,jogurtovým týdnem"kdo je má,ví o čem píšu.
Ze začátku jsem se styděla,ale já se styděla i před nasazením.Jako dítě jsem si samozřejmě vyslechla plno nadávek,posměchu....
Kadla — #5
Věrulinka — #4 Však vím.. Ale když ono to platilo tak někdy ve středověku, když po vsi chodili vyvolávači s bubeníkem, co měl na krku uvázaný buben... Skoro bych řekla, že je pomalu čas začít myslet v současném měřítku