Mýtus 1: Na dočasných zubech nezáleží, protože stejně vypadnou

Dočasné zuby mají své úlohy.  Například drží místo pro zuby stálé a umožňují dítěti kousání. Ty přední jsou důležité i proto, aby se dítě naučilo dobře vyslovovat a zároveň se podílejí na jeho vzhledu. Pokud je potřeba kvůli kazu dočasný zub vytrhnout dřív, zvyšuje se například pravděpodobnost, že dítě bude potřebovat rovnátka, protože stálé zuby začnou prořezávat špatně.  Fakt, že ortodontická léčba není levná, není asi potřeba zdůrazňovat. Je dobře si také uvědomit, že zubní kaz je „nakažlivý“ pro sousední zuby. Když máte kaz na jednom zubu, je často jen otázka času, kdy se zkazí i zub sousední. Od šesti let věku dítěte tím sousedním zubem může být už zub stálý a poslední dočasné zuby vypadávají až kolem desátého roku věku dítěte. Kaz zubu může způsobit zánět nervu zubu nebo i zánět čelisti a je často provázen s bolestí. 

Když je potřeba akutní ošetření, je často spojeno s negativními zážitky, které si s sebou dítě nese do života. Kdo by tomu všemu chtěl své dítě vystavovat?

Mýtus 2: Vrozená náchylnost ke kazivosti zubů je dědičná

Do jisté míry to tak je, role dědičnosti se ale často přeceňuje. Je možné to s trochou nadsázky přirovnat ke sklonu k tloustnutí, Když se budeme přejídat, budeme nakonec až na velké výjimky tlustí všichni.

Mýtus 3: Čerstvě vyrostlý nový zub se nenakazí od dočasného zkaženého zubu, který je umístěn v jeho blízkosti.

Ano to se stává a není to nic vzácného. Když si představíme, že zubní kaz je díra plná bakterií, které vyrábějí kyseliny, snadno pochopíme, že ty kyseliny budou naleptávat sklovinu zubů v okolí, především zubu sousedního.

Náš tip

Preventivní projekt Dětský úsměv, který si mohou zaplatit rodiče – zajímá vás tato investice do zdraví vašeho dítěte?

Děti v ČR mají 2,5krát více zkažených zubů než děti ve státech, jako je Švýcarsko nebo Finsko a Dánsko. Platí, že zubnímu kazu i parodontitidě je možné předejít správnou péčí.

Projekt Dětský úsměv předává dětem v mateřských školách a na 1. stupni základních škol návod na správnou péči o zuby. Vyškolené lektorky učí děti v šesti pravidelných lekcích během školního roku souvislosti mezi účinným čištěním zubů, způsobem výživy a vznikem zubního kazu a parodontitidy, jak si správně čistit zuby, aby zůstaly celý život zdravé, že čištění zubů je jednoduché, když víte, jak na to, a může být i zábava.
Roční náklady na jedno dítě jsou jen 300 Kč (zahrnují 6 vyučovacích hodin vedených vyškolenou lektorkou, pracovní sešit, kvalitní zubní kartáček s krytkou a další pomůcky). Pro rodiče investice, jejíž návratnost je zřejmá.
Podpořit projekt Dětský úsměv se rozhodl i AquaLife Institute, který sleduje potřeby české společnosti v oblasti výživy a zdraví s důrazem na pitný režim. Z hlediska příjmu potravy je pro vznik zubního kazu totiž nejrizikovější neustálý přísun cukrů, to znamená průběžné popíjení slazených nápojů nebo uzobávání sladkostí. Rodiče by měli naučit své děti pít čistou vodu, nejlépe přírodní pramenitou a slabě nebo středně mineralizovanou.
 
Více o projektu na www.detskyusmev.org a na www.aqualifeinstitute.cz


Čtěte také:

Reklama