shutterstock-2054367023.jpg
Foto: Shutterstock

Absolutní prvenství patří mobilním telefonům

Nejčastěji zapomenutými předměty jsou jednoznačně mobilní telefony. Těch bylo dle statistik Uberu v loňském roce nalezeno dvojnásobně více než peněženek, které se umístily na místě druhém. Třetí příčka patří batohům a v těsném závěsu jsou čtvrté klíče. První pětku uzavírají brýle. Zákazníci v autech běžně nechávají i hodnotnější předměty jako notebook nebo hodinky, ale ten pravý stres přichází při ztrátě dokladů. Ty se opět umístily v první desítce.

Nejvíc zapomínají Francouzi, Češi spíše výjimečně

Dobrou zprávou je, že jako národ si z hlediska zapomnětlivosti v celosvětovém srovnání vůbec nevedeme špatně. Česko totiž s přehledem válcují zapomnětlivější země jako Španělsko, Portugalsko, Německo a Polsko, které se umístily v první desítce pomyslného žebříčku. Tomu pak vévodí Francie, kde je míra ztrát jednoznačně nejvyšší. Česká republika ve výsledku obsadila 33. místo, což z nás činí jeden z nejzodpovědnějších národů vůbec.

shutterstock-247305166.jpg
Foto: Shutterstock

Nejhodnotnější věci nacházejí řidiči ke konci týdne  

Zajímavé je, že některé předměty se téměř s železnou pravidelností ztrácejí v určité dny v týdnu. Nabíječky řidiči ve svých vozech nacházejí nejčastěji v pondělí, klíče v úterý, ve středu peněženky a ve čtvrtek dokonce už jen samotnou hotovost. Pátek je ve znamení hodinek a šperků a v sobotu lidé nejčastěji zapomínají své cestovní pasy. Neděle patří nákupům a potravinám, pravděpodobně v rámci nákupů na nadcházející týden. Pokud jde o nejzapomětlivější dny, není překvapením, že se obecně jedná o víkendy, zvláště v čase kolem 11 hodiny večer. Nejvíce zapomenutých předmětů našli řidiči v loňském roce v období mezi 5. a 9. dubnem.

Neobvyklé předměty

Stejně tak, jako má každá země svoji kulturu, má své unikáty i ve ztrátách a nálezech. Cestující na Taiwanu ve vozech vloni zapomněli například přístroj na měření krevního tlaku nebo psí žrádlo. V Brazílii našel řidič tři balení mražených kuřat, tenisky a počítačovou myš, zatímco v Mexiku to byly dva french pressy, hračka Tlapkové patroly a šampón na vlasy.

Uber používají denně statisíce lidí, ať už na cesty z pracovních schůzek, od doktora, z nákupu nebo náročného večírku a každý řidič již ve své kariéře pravděpodobně nalezl něco, u čeho nevěřícně kroutil hlavou. Mezi nejzajímavějšími nálezy se tak objevují domácí mazlíčci, různé druhy alkoholických nápojů, zdravotní pomůcky i sportovní náčiní.

Nejpodivnější zapomenuté věci, které nahlásili uživatelé:  

  1. Vánoční ozdoba s Dannym DeVitem
  2. Zlatý řetízek a přívěsek s kačerem Donaldem
  3. Krab
  4. Klobouk, co vypadá jako mýval
  5. Dva nehty
  6. Křečci
  7. Nevěstin závoj a vlečka
  8. Obraz New Yorku a zelená pěnová koruna Sochy svobody
  9. Zubní protéza
  10. Chirurgická čepice s logem Sugar Land Space Cowboys

Výjimkou mezi nálezy nebyly v minulosti ani domácí mazlíčci, berle, erotické pomůcky, nebo spodní prádlo. Na zadních sedadlech často končí také zubní protézy nebo rovnou zlaté či diamantové zuby. Ani v případě takto cenných ztrát ale nemusí jejich majitelé zoufat, neboť je tu velká pravděpodobnost, že je získají zpět. Uber totiž umožňuje ohlásit ztrátu přímo v aplikaci, a to v režimu 24/7. 

blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroje: Tiskové materiály Uber