V rámci tématu o zubním zdraví dětí jsme pro vás připravili zajímavý rozhovor se zakladatelkou projektu Dětský úsměv www.detskyusmev.org, se zubní lékařkou MUDr. Hanou Zallmannovou.

Čištění zubů a vznik kazu je tématem, které zajímá rodiče. Jaká je správná technika čištění zubů? Co ovlivňuje tvorbu kazu? S jakými mýty a předsudky se paní doktorka často setkává? Jak je to s dočasnými a novými zuby? Na to jsme se zeptali zubní lékařky, Hany Zallmannové a za její odpovědi jí moc děkujeme.

zuby

Paní doktorko, s jakými mýty se nejčastěji setkáváte u rodičů s malými dětmi?

Nejčastěji s tím, že na dočasných zubech nezáleží, protože stejně vypadnou. A dalším dost rozšířeným je, že zubní kaz je dědičný

Je pravda, že je vrozená náchylnost ke kazivosti zubů – že ji má někdo větší, jiný menší?

Do jisté míry to tak je, role dědičnosti se ale často přeceňuje. Je možné to s trochou nadsázky přirovnat ke sklonu k tloustnutí, Když se budeme přejídat, budeme nakonec až na velké výjimky tlustí všichni.

Hodně rodičů, případně prarodičů podceňuje péči o mléčné zuby s tím, že stejně vypadnou, že jsou jen dočasné. Jak to vidíte vy?

Dočasné zuby mají své úlohy.  Například drží místo pro zuby stálé a umožňují dítěti kousání. Ty přední jsou důležité i proto, aby se dítě naučilo dobře vyslovovat a zároveň se podílejí na jeho vzhledu. Pokud je potřeba kvůli kazu dočasný zub vytrhnout dřív, zvyšuje se například pravděpodobnost, že dítě bude potřebovat rovnátka, protože stálé zuby začnou prořezávat špatně.  Fakt, že ortodontická léčba není levná, není asi potřeba zdůrazňovat. Je dobře si také uvědomit, že zubní kaz je „nakažlivý“ pro sousední zuby. Když máte kaz na jednom zubu, je často jen otázka času, kdy se zkazí i zub sousední. Od šesti let věku dítěte tím sousedním zubem může být už zub stálý a poslední dočasné zuby vypadávají až kolem desátého roku věku dítěte. Kaz zubu může způsobit zánět nervu zubu nebo i zánět čelisti a je často provázen bolestí.  Když je potřeba akutní ošetření, je často spojeno s negativními zážitky, které si s sebou dítě nese do života. Kdo by tomu všemu chtěl své dítě vystavovat?

Je možné, aby se nakazil čerstvě vyrostlý nový zub od zkaženého zubu, který je umístěn v jeho blízkosti? Pokud ano, děje se to?

Ano to se stává a není to nic vzácného. Když si představíte, že zubní kaz je díra plná bakterií, které vyrábějí kyseliny, snadno pochopíte, že ty kyseliny budou naleptávat sklovinu zubů v okolí, především zubu sousedního.

Co kromě sladkostí přispívá ke kazivosti zubů?

Především nedostatečné čištění zubů. Nedostatečná může být frekvence, ale i kvalita. I u dětí, které si zuby čistí pravidelně, se často stává, že si zuby nečistí dobře. Myslím tím to, že zuby čistí na místech, kde to není důležité a tam, kde na zubech vznikají kazy, kartáčkem vůbec nezajedou.

zuby

Jak lze předejít tvorbě kazu? Záleží na technice čištění, na zubní pastě, na důkladném čištění mezizubních prostor? Je nutné upravit jídelníček a nejít či nepít sladké potraviny a nápoje?

Vaše otázka vlastně už je i odpovědí. O důležitosti techniky už byla řeč. Pokud si budeme zuby sice čistit pravidelně, ale špatně, zubnímu kazu se nejspíš stejně nevyhneme. Látkou v zubní pastě, která pomáhá v boji, proti zubnímu kazu, je fluorid. Když si budeme kupovat zubní pastu bez fluoridů, tak se o tento účinek zubní pasty připravíme. Čištění mezizubních prostor souvisí s technikou čištění. Plochy zubů, které mezizubní prostory utváření, představují něco přes 30 % povrchu zubů. Pokud je nebudeme čistit, je velmi pravděpodobné, že se nám právě tam začnou tvořit kazy, které navíc dlouho mohou zvětšovat a nejsou přitom na povrchu zubů vůbec vidět. V počátečních stádiích je možné je odhalit na rentgenovém snímku. Jídelníčkem stav zubů může také významně ovlivňovat. Při konzumaci sladkostí v souvislosti se vznikem zubního kazu nejde ani tolik o absolutní množství cukru, které denně zkonzumujeme – podstatná je frekvence. Bakterie, které v puse máme, najednou spotřebují jen docela malé množství cukru. Ten zpracují tak, že vzniknou kyseliny, které pak naleptávají sklovinu zubů – začíná zubní kaz. Je velký rozdíl, jestli tabulku čokolády sníme najednou nebo jestli uždibujeme po kouskách celý den. V druhém případě výroba kyseliny probíhá po celý den a riziko, že se nám zuby zkazí, je podstatně větší. Obdobou uždibování čokolády je také popíjení sladkých nápojů. Pokud dítě celý den upíjí slazenou šťávu, džus nebo jiný slazený nápoj, vyjde to podobně, jako kdyby celý den jedlo čokoládu.

Jaké nápoje jsou pro děti vhodné?

Především neslazené. Čistá voda, neslazený čaj nebo přírodní neslazené minerálky.

Děkujeme za odpovědi, těšte se na druhý díl rozhovoru, který vydáme již brzy.

Naše články:

 

Preventivní projekt Dětský úsměv, který si mohou zaplatit rodiče – zajímá vás tato investice do zdraví vašeho dítěte?

Děti v ČR mají 2,5krát více zkažených zubů než děti ve státech, jako je Švýcarsko nebo Finsko a Dánsko. Platí, že zubnímu kazu i parodontitidě je možné předejít správnou péčí.

Projekt Dětský úsměv předává dětem v mateřských školách a na 1. stupni základních škol návod na správnou péči o zuby. Vyškolené lektorky učí děti v šesti pravidelných lekcích během školního roku souvislosti mezi účinným čištěním zubů, způsobem výživy a vznikem zubního kazu a parodontitidy, jak si správně čistit zuby, aby zůstaly celý život zdravé, že čištění zubů je jednoduché, když víte, jak na to, a může být i zábava.

Roční náklady na jedno dítě jsou jen 300 Kč (zahrnují 6 vyučovacích hodin vedených vyškolenou lektorkou, pracovní sešit, kvalitní zubní kartáček s krytkou a další pomůcky). Pro rodiče investice, jejíž návratnost je zřejmá.

Podpořit projekt Dětský úsměv se rozhodl i AquaLife Institute, který sleduje potřeby české společnosti v oblasti výživy a zdraví s důrazem na pitný režim. Z hlediska příjmu potravy je pro vznik zubního kazu totiž nejrizikovější neustálý přísun cukrů, to znamená průběžné popíjení slazených nápojů nebo uzobávání sladkostí. Rodiče by měli naučit své děti pít čistou vodu, nejlépe přírodní pramenitou a slabě nebo středně mineralizovanou.

Více o projektu na www.detskyusmev.org a na www.aqualifeinstitute.cz.

aquazuby

Reklama