Minulý týden jsme se mohli zeptat na vše, co vás zajímá v souvislosti s péčí o zuby a s bělením. Zde vám přinášíme odpovědi lékaře, MUDr. Milana Tomka:

TomkaPane doktore, ráda bych věděla, jaké doporučujete bělicí zubní pasty a také sady na domácí použití, určené k bělení zubů? Doporučujete bělení zubů v případě, že mám opravené krčky a docela dost amalgamových plomb?
Bělicí zubní pasty jsou spíše vhodné k udržovaní vlastní barvy zubů a nezpůsobují zesvětlení vlastní barvy zubů. Jejich efekt je obvykle založen na zvýšené abrazi (otěru), s čímž souvisí i jejich zvýšený účinek mechanického odstraňovaní povrchových pigmentů. Dle mého názoru abrazivní pasty nejsou vhodné ke každodennímu používání, neboť může docházet i k poškozovaní vlastní skloviny. Zejména v případech, kdy čistění zubů bezprostředně navazuje na konzumaci potravy, která krátkodobě způsobuje odvápnění povrchové skloviny (např. koncentrované ovocné šťávy a další kyselé nápoje a potraviny). Pro každodenní použití bych doporučil spíše zubní pasty s nízkou abrazivitou na bázi přírodních enzymů, které omezují zabarvování zubů a rozpouštějí již vzniklé povrchové pigmentace.
Definitivní výplňové materiály obvykle již svoji barvu nemění, a proto se může stát, že po bělení zubů bude potřeba vyměnit stávající krčkové výplně, které by mohly působit rušivě vzhledem k nové barvě zubů. Amalgámové výplně na stoličkách by neměly představovat překážku při bělení zubů.

Ještě bych se chtěla zeptat na používání zubních past u dětí. Všechny pasty, které vidím, jsou až od tří let. Do té doby si děti čistí zuby bez použití pasty? Nebo existují nějaké specielní pasty pro malé děti?
Zubní pasty pro děti mají mít nižší množství fluoru z důvodů polykání pasty. Pro děti do 2 let se doporučuje, aby zubní pasty neměly více než 400 ppm fluoru (údaj obsahu fluoru v zubní pastě naleznete na obalu). Co se týče množství zubní pasty nanášeného na zubní kartáček, doporučuje se: u dětí do dvou let - minimální množství zubní pasty dávkované tak, že se vlákna zubního kartáčku pouze lehce „namočí" do pasty; u dětí nad dva roky - malý hrášek zubní pasty.

Hezký den, ráda bych věděla váš názor na používání zubních nití. Nepoužívám mezizubní kartáčky, ale nitě. Co je lepší? Jak často doporučujete používat mezizubní nitě?
Výběr správné pomůcky pro čistění mezizubních prostor závisí na jejich velikosti. Obecně se dá říci, že do 15-20 let jsou tyto prostory malé, a proto je vhodnější používat zubní nit. S postupem věku dochází ke zvětšování mezizubních prostorů a je vhodnější používat mezizubní kartáčky.

Pane doktore, mám keramickou protézu cca pět let. Nedávno jsem k mému zděšení četla na internetu, že tyto protézy vydrží tak 5-6 let. Můžete mi říci, jaké máte v tomto směru zkušenosti? Jaká je „životnost“ sklokeramickách náhrad? Děkuji za odpověď.
Na mysli máte nejspíše keramický nebo metalokeramický můstek. Minimální životnost udávaná pojišťovnou je 5 let. Tato životnost se v jednotlivých případech samozřejmě může velice výrazně lišit, zejména dle kvality prováděné hygieny. Jedním z nejčastějších důvodů zkrácené životnosti výrobků je kaz v těsném kontaktu. Spíše výjimečně se stává, že dojde k selhání z důvodů únavy materiálu.

Dobrý den, pane doktore, okolo dolních zubů (hlavně řezáků) se mi dělají hnědé skvrny. Můj stomatolog se je snažil odstranit, ale řekl, že to nejde. Používám zubní bělicí pasty, ale moc to nezabírá. Jsem schopna se skvrn nějak zbavit s produkty z lékáren (jaké?). Nebo musím navštívit zubního hygienistu? Mám malé děti, tak toho času moc není. Děkuji za odpověď.
Nejčastější příčinnou vzniku hnědavých skvrn na povrchu zubů je usazování pigmentů z intenzivně barvících potravin jako je káva, černý čaj, víno, ale také kouření cigaret. Pro jejich důkladné odstranění bych Vám doporučil navštívit stomatologa a nebo dentální hygienistku.

Ráda bych se zeptala, od jakého věku je bělení zubů doporučeno. Popřípadě je doporučována nějaká metoda pro určitý věk?
Bělení zubů doporučuji provádět nejdříve od 18 let, i když ve výjimečných a odůvodněných případech je to možné i dříve. Obecně se dá říci, že se doporučuje domácí bělení pod odborným dohledem lékaře nebo dentální hygienistky.

Hezký den, ráda bych se zeptala na možnosti bělení zubů, pokud mám na horních předních zubech protézu. Šest horních zubů mám keramických. Dají se v tomto případě zuby bělit? Jak? Jen pastou, nebo i u zubního dentisty? Jste schopen mi napsat všechny možnosti? Předem moc děkuji za odpověď.
V současné době je možné zesvětlit jenom přirozenou barvu zubů. Zubní výplně, korunky, můstky a jiné definitivní zubní materiály není možné zesvětlit. Ve vašem případě je možné vybělit zuby, na kterých nejsou korunky, a pak zhotovit nové korunky v odpovídající barvě.

Nedá se nějak předcházet nadměrné tvorbě zubního kamene? Existuje nějaký speciální přípravek kromě mechanického odstranění?
Nadměrné tvorbě zubního kamene je zejména možno předcházet správnou technikou čistění zubů, neboť zubní kámen je zmineralizovaný zubní plak (bakteriální povlak). Některé zubní pasty obsahují jako účinnou látku polyfosfáty a pyrofosfáty, které by měly zpomalovat mineralizaci zubního plaku, a tak prodlužit dobu, po kterou je možné plak odstranit zubním kartáčkem. V případě, že již došlo k vytvoření zubního kamene, je možné jej odstranit jen mechanicky.

Dobrý den, mám sice zdravé zuby, které si pravidelně čistím, ale nevyhovuje mi barva mých zubů. Co bych pro to měla udělat, aby byly bílé jako sníh?
V případě, že se opravdu jedná o barvu vašich zubů, a nikoliv o povrchové pigmentace, je možné provést bělení zubů. Vhodnost tohoto výkonu přímo posoudí ošetřující stomatolog na základě vyšetření chrupu.

Jaký je váš názor na bělení systémem White Pearls?
Osobní zkušenosti s tímto systémem nemám. Odborníci doporučují provádět domácí bělení zubů pod dohledem odborníka (lékaře nebo dentální hygienistky) v individuálně zhotoveném nosiči. A to kvůli vyšší účinnosti, komfortu a zdravotní bezpečnosti.

Dobrý den, se zabarvením svých zubů nejsem moc spokojená. Nemyslím, že bych je musela mít bělostné jako sníh, ale trochu zažloutlé je mám. Čistím si je opravdu 2x denně, ale je fakt, že piji 2-3x denně kávu a z vína mám raději červené než bílé. Jo a taky jsem kuřačka. Kupuji si převážně zubní pasty s bělicím účinkem ( whitening-různé značky). Na zubní preventivní prohlídky chodím 2x ročně (zrovna včera), ale kdysi jsem se svého zubaře ptala na bělení a není takového zásahu zřejmě příznivcem, protože mě od toho odrazoval, že radikální bělení zubů může i poškodit sklovinu. Přemýšlela jsem i o zakoupení sady na bělení zubů v drogerii, ale nikdo z mých známých s tím zkušenosti nemá a jsem pořád ve stádiu váhání. Myslím si, že to nebude až tak účinné (nebude vidět rozdíl), že to je spíš reklamní tah...
A opravdu jednou za čas třeba před společenskou událostí použiji na vyčištění zubů trochu prášku do pečiva nebo srpek citronové kůry. Není to zrovna nejchutnější, ale výsledek je viditelnější než pouhou pastou.
Děkuji Vám za názor jak na druh pasty, na sadu na bělení a na „sporadický“ prášek na pečivo či citrón. S pozdravem, Jana z Českého ráje

Dobrý den, Jano, je potřeba rozlišovat mezi povrchovými pigmentacemi a vlastní barvou zubů. Pigmentace, které se usazují na povrchu zubů, vznikají velice rychle při pravidelné konzumaci intenzivně barvicích potravin a kouření. Dají se odstranit poměrně snadno mechanicky a jejich tvorbu je také možné omezit chemicky. Před dlouhodobým a každodenním používáním bělicích zubních past bych spíše varoval, neboť tyto pasty jsou převážně abrazivní a můžou odstraňovat i povrchovou část skloviny. Použití citronu za účelem bělení zubů bych se zcela vyvaroval, neboť ten odvápňuje i povrchovou část skloviny, která může být poškozena následným mechanickým čistění zubů. Pro každodenní použití bych doporučil spíše zubní pasty s nízkou abrazivitou, které účinkují na báze přírodních enzymů a omezují tvorbu nebo rozpouštějí již vzniklé povrchové pigmentace. V případě, že máte zájem i o vlastní zesvětlení barvy zubů, a nejenom o odstraňovaní povrchových pigmentací, doporučil bych Vám spíše se obrátit se na odborníka, který se bělením zubů zabývá. Řešením muže být i použití volně prodejných bělicích prostředků na bázi karbamid peroxidu, jejich účinek však nemusí být tak intenzivní. Musím Vás ale upozornit, že kouření snižuje účinek bělení a zároveň zkracuje dobu, po kterou zůstávají zuby zesvětlené. Proto bych Vám v první radě doporučoval zbavit se tohoto zlozvyku.

Pane doktore, dělají se mi pigmentové skvrny po červeném víně. Co s tím mám dělat?
Nejjednodušším řešením je omezit konzumaci červeného vína. Další možností je občasné používání bělicích zubních past. Ke každodennímu použití jsou vhodnější zubní pasty bez zvýšené abrazivity, které pracují na chemickém principu a pomocí přírodních enzymů omezují tvorbu pigmentů.

Dají se bělit zuby s fazetami? Má to smysl? Nebo stačí používání bělicích past.
Zuby se bělit dají, ale definitivní stomatologické materiály již barvu nezmění. Na místě je otázka, jestli jste spíš nespokojen/a s barvou faset anebo s barvou vlastních zubů.

Dobrý den, jak často bych měla chodit na dentální hygienu? Stačí podle potřeby, nebo se doporučuje nějaká pravidelnost? Mám citlivé zuby, jakou pastu byste mi doporučil? Děkuji!
Doporučuji pravidelné stomatologické prohlídky přibližně jednou za 6 měsíců u zubního lékaře a na jeho doporučení eventuálně dentální hygienistky. V případě zvýšené citlivosti zubů doporučuji nejprve konzultovat správnou techniku čistění zubů a vyloučení jiných příčin, jako jsou například krčkové defekty zubů. K čistění zubů je možné použit i pasty určené pro citlivé zubní krčky, toto je ale obvykle jen doplňková terapie a není řešením problému.

Dobrý den, je lepší investovat do bělení zubů u lékaře, nebo stačí koupit bělicí pastu v lékárně? Mám trochu odhalené krčky, je pro mě bělení vhodné? Děkuji!
Doporučuji odbornou konzultaci u odborníka, který bělení zubů provádí. Odhalené zubní krčky obvykle nepředstavují problém v případě, že nemáte i zvýšenou citlivost zubů. Pro vlastní zesvětlení barvy zubů je vhodnější bělení zubů pod dohledem lékaře či hygienistky. Ti Vám také poradí, jestli je tento zákrok pro Vás vhodný a jestli náhodou nepožadujete jenom odstranění povrchových pigmentů ze zubů.

Dobrý den, používám z. pastu lacalut aktiv, kvůli paradentóze. Mám pěkné zdravé zuby, ale při kousnutí třeba do jablka mi trochu krvácí z dásní, jsem nekuřačka, přesto o úplné bělosti se moc mluvit nedá. Někde asi v reklamě jsem viděla, že je i k dostání lacalut white. Chtěla jsem se zeptat, zda je opravdu účinný, poněvadž jsem zkoušela bělicí prášek a teda nic moc, navíc jsem měla obavy, že při delším používání se může poškodit sklovina, zase jsem to někde asi četla, nebo slyšela, už nevím. Navíc ten prášek vyzkoušel i můj muž a říkal, že to už nechce ani vidět, prý od té doby, co si (asi zřejmě brutálně a necitelně drhnul), tak se mu odhalily krčky.
Doporučuji konzultaci u odborníka, který bělení zubů provádí. Léčená parodontóza obvykle není překážkou bělení zubů, ale je zde větší riziko zvýšené citlivosti zubů v průběhu a těsně po zákroku. Bělicí zubní pasty a prášky jsou spíše vhodné k udržovaní vlastní barvy zubů a nezpůsobují samotné zesvětlení barvy zubů. Jejich efekt je obvykle založen na zvýšené abrazi (otěru zubů), s čímž souvisí i jejich zvýšený účinek mechanického čistění povrchových pigmentů. Dle mého názoru abrazivní pasty nejsou vhodné ke každodennímu použití, neboť skutečně může dojít i k poškození vlastní skloviny. Zejména v případech, kdy čistění zubů bezprostředně navazuje na konzumaci potravy a nápojů, která krátkodobě způsobují odvápnění povrchové skloviny (např. koncentrované ovocné šťávy a další kyselé nápoje a potraviny).

Podstoupila jsem kdysi bělení zubů (gel od zubařky na 5 dní), ale pouhým okem jsem nezaregistrovala změnu (ona prý ano). Zkoušela jsem White pearl, ale zářivost a bělost nikde. Co se dá pro vybělení použít, aby výsledek byl skutečně viditelný?
Velice těžko se dá posoudit účinek prováděného bělení takto na dálku. V případě, že bylo prováděno domácí bělení zubů, je vhodné provést odečet barvy zubů před a po bělení, a tak objektivně posoudit případný úspěch či neúspěch výkonu. Musíme si ale uvědomit, že bělení zubů je samo o sobě zavádějícím pojmem, neboť barvu zubů jenom zesvětlujeme. Tato barva nikdy nebude zářivě bílá, jako můžeme vidět na propagačních materiálech. Obecně se nedoporučuje bělit více než je odstín bělma Vašich očí. Toto je zároveň nejsvětlejší odstín, který dosahujeme ve zcela výjimečných případech.

Pane doktore, pomáhá bělicí pasta?
Bělicí zubní pasty a prášky jsou spíše vhodné k udržování vlastní barvy zubů a nezpůsobují samotné zesvětlení barvy zubů. Jejich efekt je obvykle založen na zvýšené abrazi, s čímž souvisí i jejich zvýšený účinek mechanického čistění povrchových pigmentů. Tyto prostředky nejsou vhodné ke každodennímu použití, neboť může dojít i k poškození vlastní skloviny. Zejména v případech, kdy čistění zubů bezprostředně navazuje na konzumaci potravy, která krátkodobě způsobuje odvápnění povrchové části skloviny. Pro každodenní použití spíše doporučuji zubní pasty s nízkou abrazivitou, které odstraňují pigmenty pomocí přírodních enzymů, které omezují tvorbu, a nebo rozpouštějí již vzniklé povrchové pigmentace.

Pane doktore, zajímalo by mě, jestli se dají bělit zuby i se spravovanými krčky a amalgamovými výplněmi po dvou kazech na stoličkách. Díky za odpověď.
Bělení zubů je možné provádět i se zubními výplněmi. Amalgámové výplně na stoličkách by neměly představovat překážku při bělení zubů. Definitivní výplňové materiály obvykle již svoji barvu nemění, a proto se může stát, že po bělení zubů bude potřeba vyměnit stávající krčkové výplně pro dosáhnutí maximální estetiky.

Dobrý den, jak často mohu zuby bělit?
V případě, že bylo prováděno bělení zubů, je vhodné provést odečet barvy zubů před a po bělení, a tak objektivně posoudit případný úspěch či neúspěch výkonu. U svých pacientů doporučuji opakovat proces bělení zubů nejdříve po roce od ukončení předcházejícího úspěšného bělení. Musíme si uvědomit, že bělení zubů je samo o sobě zavádějícím pojmem, neboť barvu zubů jenom zesvětlujeme. Tato barva nikdy nebude zářivě bílá, jako můžeme vidět na propagačních materiálech. Obecně se nedoporučuje vybělit zuby více než je odstín bělma Vašich očí. Toto je zároveň nejsvětlejší odstín, kterého dosahujeme ve zcela výjimečných případech.

Pane doktore, poškozuje bělení zubní sklovinu?
Na toto téma se již dlouhou dobu vede v odborných kruzích diskuse. Dle dostupných studií a mého názoru je poškození skloviny způsobené profesionálním bělením zubů srovnatelné s poškozením skloviny způsobené konzumací kyselého jídla a nápojů. O relativní bezpečnosti bělení zubů můžeme nepřímo usuzovat také na základě klinických případů, kdy bylo bělení zubů prováděno několik měsíců z důvodu velice silného zabarvení. Naopak existují také odborné studie, podle kterých bělicí gely s obsahem fluoru a draslíku zubní sklovinu posilují, a mohou dokonce snižovat riziko zubního kazu.

Hezký den, chtěla bych si vybělit zuby, ale nevím, jak na to. Poraďte mi prosím - mám si koupit bělení na doma nebo se mám obrátit na zubního lékaře?
Osobně doporučuji konzultaci s odborníkem, který bude tento zákrok provádět. Většina odborníků se shoduje v názoru, že nejúčinnější a zároveň nejbezpečnější metodou je domácí bělení zubů pod odborným dohledem lékaře nebo zubní hygienistky. Tato metoda se provádí pomocí bělicího gelu s nízkou koncentrací karbamid peroxidu, který se aplikuje do nosiče.

Dobrý den, pane doktore - jak se mám orientovat v nabídce bělicích past, rozdíl v cenách je obrovský - od 50 Kč do 500 Kč. Moc děkuji.
Bělicí zubní pasty a prášky jsou spíše vhodné k udržovaní vlastní barvy zubů a nezpůsobují samotné zesvětlení zubů. Jejich efekt je obvykle založen na zvýšené abrazi, s čímž souvisí i jejich zvýšený účinek mechanického čistění povrchových pigmentů. Tyto prostředky nejsou vhodné ke každodennímu použití, neboť muže dojít i k poškození vlastní skloviny. Zejména v případech, kdy čistění zubů bezprostředně navazuje na konzumaci potravy, která krátkodobě způsobuje odvápnění povrchové části skloviny. Pro každodenní použití spíše doporučuji zubní pasty s nízkou abrazivitou, které odstraňují pigmenty pomocí přírodních enzymů a omezují tvorbu nebo rozpouštějí již vzniklé povrchové pigmentace.

MUDr. Milan Tomka

V roce 2004 promoval na 1. LF UK v Praze, kde vystudoval obor stomatologie. Ve svých studiích pokračuje jako postgraduální student v oboru preventivní medicína 1. LF UK Praha a zároveň pracuje ve Výzkumném ústavu stomatologickém jako zubní lékař a vědecký pracovník. Podílí se na výuce mediků a vědecko-výzkumné činnosti. Hlavním tématem jeho postgraduální práce jsou nežádoucí účinky kovů v dutině ústní.