Kartáček na zuby, to je naše osobní věc. Víme ale, jak se o něj starat, jak často jej měnit, abychom bránili množení bakterií mezi štětinkami? Kde máme kartáček uchovávat? Jestliže vás tyto otázky zaujaly, přečtěte si vyjádření odborníka.

Zubní kartáčky představují ideální prostředí pro množení a růst bakterií. Prostory mezi jejich štětinkami nabízejí dostatek živin i vlhkosti. Navíc se kartáčky skladují v koupelně - v místě, které je na bakterie nejbohatší. Někteří lékaři proto zubní kartáčky s trochou nadsázky přirovnávají k Petriho miskám, na kterých se v laboratořích bakterie pěstují.
Vědci zjistili, že kromě mnoha jiných patogenů mohou na zubním kartáčku přežívat streptokoky, stafylokoky, chřipkové viry i viry herpes simplex.
Zubní lékaři obvykle doporučují výměnu zubního kartáčku alespoň jednou za tři až čtyři měsíce. Ani to ale nemusí stačit. K osídlení zubního kartáčku bakteriemi dochází mnohem dříve. Zubní kartáčky se obvykle skladují pohromadě s ostatními. Bakterie a viry se tak mohou snadno z jednoho kartáčku šířit i na ostatní. V případě vzájemného půjčování zubního kartáčku je přenos mikrobů zaručený. Bakteriím se nejlépe daří v teple, šeru a vlhku. Právě takové prostředí jim výborně zajišťuje toaletní skříňka v koupelně.

Zeptali jsme se zubního lékaře MUDr. Šohájka na jeho názor:

Kde bychom měli ideálně kartáček na zuby uchovávat?
“Zubní kartáček bychom měli v každém případě pečlivě opláchnout po každém použití. Ukládat kartáček do kelímku je zvykem ve většině domácností, ale z hygienického hlediska to není nejlepší řešení. Ve většině drogerií lze však zakoupit speciální uzavírací pouzdro, které nám vyšší hygienu kartáčku zajistí přeci jen lépe než volně postavený kelímek.“

Jaký zvolit kartáček na zuby? Mechanický, či elektrický?
“Bezpochyby elektrický. Pokud pečlivě dodržíme přiložený návod, který bývá velmi srozumitelný a podrobný, naší péči o zuby bude zajištěna rozhodně vyšší kvalita než-li s kartáčkem mechanickým.“

Jak často bychom měli kartáček na zuby vyměnit, popřípadě, pokud jsme nemocní, máme kartáček vyměnit ihned po uzdravení?
“Po nemoci to nutné není, ale rozhodně bychom měli sáhnout po novém kartáčku ve chvíli, kdy jsou svazky štětin rozevřené a třepí se.“

Proč až 1/3 populace trpí citlivosti zubů?
“Citlivost může být důsledkem několika faktorů: například kaz, nebo odhalené krčky. Bohužel často si za citlivost zubů můžeme sami díky přehnané hygieně, či špatnému čištění zubů.
Citlivost zubů je velice obtěžující, ale naštěstí si s ní v dnešní době již umíme poradit. Každému, kdo má právě s citlivostí problémy, doporučuji návštěvu zubního lékaře, který mu jistě rád pomůže.“

Zdroj úvodu článku: www.zdravyusmev.cz  www.ihned.cz

 

Reklama