Kartáček na zuby, to je naše osobní věc. Víme ale, jak se o něj starat, jak často jej měnit, abychom bránili množení bakterií mezi štětinkami? Kde máme kartáček uchovávat? Jestliže vás tyto otázky zaujaly, přečtěte si vyjádření odborníka.
Vědci zjistili, že kromě mnoha jiných patogenů mohou na zubním kartáčku přežívat streptokoky, stafylokoky, chřipkové viry i viry herpes simplex.
Zubní lékaři obvykle doporučují výměnu zubního kartáčku alespoň jednou za tři až čtyři měsíce. Ani to ale nemusí stačit. K osídlení zubního kartáčku bakteriemi dochází mnohem dříve. Zubní kartáčky se obvykle skladují pohromadě s ostatními. Bakterie a viry se tak mohou snadno z jednoho kartáčku šířit i na ostatní. V případě vzájemného půjčování zubního kartáčku je přenos mikrobů zaručený. Bakteriím se nejlépe daří v teple, šeru a vlhku. Právě takové prostředí jim výborně zajišťuje toaletní skříňka v koupelně.
Zeptali jsme se zubního lékaře MUDr. Šohájka na jeho názor:
Kde bychom měli ideálně kartáček na zuby uchovávat?
“Zubní kartáček bychom měli v každém případě pečlivě opláchnout po každém použití. Ukládat kartáček do kelímku je zvykem ve většině domácností, ale z hygienického hlediska to není nejlepší řešení. Ve většině drogerií lze však zakoupit speciální uzavírací pouzdro, které nám vyšší hygienu kartáčku zajistí přeci jen lépe než volně postavený kelímek.“
Jaký zvolit kartáček na zuby? Mechanický, či elektrický?
“Bezpochyby elektrický. Pokud pečlivě dodržíme přiložený návod, který bývá velmi srozumitelný a podrobný, naší péči o zuby bude zajištěna rozhodně vyšší kvalita než-li
Jak často bychom měli kartáček na zuby vyměnit, popřípadě, pokud jsme nemocní, máme kartáček vyměnit ihned po uzdravení?
“Po nemoci to nutné není, ale rozhodně bychom měli sáhnout po novém kartáčku ve chvíli, kdy jsou svazky štětin rozevřené a třepí se.“
Proč až 1/3 populace trpí citlivosti zubů?
“Citlivost může být důsledkem několika faktorů: například kaz, nebo odhalené krčky. Bohužel často si za citlivost zubů můžeme sami díky přehnané hygieně, či špatnému čištění zubů.
Citlivost zubů je velice obtěžující, ale naštěstí si s ní v dnešní době již umíme poradit. Každému, kdo má právě s citlivostí problémy, doporučuji návštěvu zubního lékaře, který mu jistě rád pomůže.“
Zdroj úvodu článku: www.zdravyusmev.cz www.ihned.cz
Nový komentář
Komentáře
xenie to má hozený jako J. Nicholson v lepší už to nebude
No s tím pouzdrem a elektrickým kartáčkem s panem doktorem moc nesouhlasím. A nejen já, ale i někteří odborníci. myslím, že je lepší ten kelímek, protože kartáček je na vzduchu a rychle uschne. v pouzdře je to naopak. Elektrický kartáček je spíše zbytečnost, pokud máte zdravé ruce. Potvrdilo mi to i několik lékařů, včetně primáře stomatologie jedné fakultní nemocnice.
Ťapina: a po každém použití naložit do dezinfekce, pak mechanicky očistit a vysterilizovat
Nebo začít používat hygienicky balené kartáčky na jedno použití, jako mají v hotelích
No teda kam jsme to dopracovali, když už se někdo štítí i sám sebe?
Já si osobně myslím, že po měsíci je v kartáčku přesně tolik bakterií, jako po třech nebo po čtyřech. Za pár týdnů se tam vytvoří stabilní ekosystém a ten už se dál nemění. Kdyby chtěl někdo fakt zlepšit v tomhle hygienu, tak jedině měnit kartáček denně
petruška 2: zubní kaz není dědičné onemocnění
ale je to dost zažitá pověra
Ladia: aha, tak lžička je kontaminovaná slinama
fůůůůůůůůůůůůůůůj
xenie: v tom případě naprosto nechápu, že ještě žiješ, protože slin máš plnou pusu
petruška 2: tak zas savo nepiju, aby nedošlo k omylu
partner se momentálně nekoná, takže líbání neřeším :)
Ladia: správně, konečně to někdo pochopil
Chápu to správně, že ta lžička je teda kontaminovaná slinama a tím znehodnotí celý jogurt?
Vivian, Fiona: já bych otevřený jogurt olíznutou lžičkou po delší době už nejedla, ale samozřejmě vaše věc jak to máte vy...
xenie: já vím, ale nechápu, co je na tom jogurtu tak strašného, že je nutné ho vyhazovat? A co na lžičce?
Vivian : no přijde mi disgusting nechat v otevřeném jogurtu půl dne lžičku a pak přijít a zbodnout ho - jogurt bych vyhodila, lžičku umyla, to je vše
xenie: no jo, a co je s tou lžičkou?
Vivian: jogurt ne, ale ta lžička v něm :) ale tento článek není o mých úchylkách, ale o něčem jiném, to jsme odbočili :)
xenie: jogurt otevřený půl dne?
To nechápu... Když mám hlad, otevřu a sním, ne?
)
Ale i kdybych ho snad zapoměla sníst, tak proč by mi mělo vadit, že byl půl dne otevřenej? (Pokud by teda nestál na sluníčku nebo někde u silnice
Manx: nejím jogurty :) ne, to byla nadsázka, ale nechápu jak někdo má otevřený jogurt i půl dne a lžičku půl dne v jogurtu...po nějaké době ji jdu umýt:)
medved: Já mám zuby zdravý, čistit si je umím, ale teď vím, že s tím elektrickým to jde líp a rychlejš. Jak je mrňavej, tak mi dobře čistí ty křivě narostlý horní osmičky. S normálním to šlo o dost hůř a docela často jsem si při tom rejpla do dásně. Tím třepením asi nemysleli, že by se měly třepit jednotlivý vlákna, ale mysleli ten rozšmachťanej kartáček, ne?
Jinak teda pouzdro mi taky přijde divný.
medved: no jo, ale elektrickej je dražší a dá se na něm víc vydělat přece
ten zubni lekar je nejakej divnej, ne ? ja chodim k suprove zubarce a ta mi jasne rekla, ze pokud si clovek UMI cistit zuby, tak mechanicky kartacek je o 100% lepsi nez elektricky
...a menit za 3-4 mesice resp. az se zacnou trepit stetiny ? stetiny se trepi tak za rok, ne ? to rika zubar ? mel by vratit diplom, fofrem
...fakt odbornik na slovo vzaty
specialni pouzdro, no comment
xenie: Kartáček taky umeješ, když si ho půjčuju, vezmu ho třeba i mejdlem. Ale že bys po partnerovi nevzala do pusy lžíci, ale péro jo, to mě pobavilo
Sice mu ho možná nikdo jinej neolizuje, ale on s ním močí