Zubní kámen trápí skoro každého z nás. Oslovili jsme specialistku MUDr. Ivanu Drankovou z Erpet Medical Centrum a položili jsme jí několik otázek.

zubní kámen

Co je to zubní kámen?
Zubní kámen představují mineralizované uloženiny na povrchu zubů nebo jiném tvrdém povrchu (např. protéza, korunka, můstek) v dutině ústní. Vzniku zubního kamene předchází usazení zubního plaku.
Zubní plak je měkký, lepivý zubní povlak, který se nachází na povrchu zubu a nelze jej odstranit vodním sprejem.
Vedle bakterií (cca 90%) a produktů jejich látkové výměny se skládá ze zbytků potravy, stržených epitelových buněk, buněčných zbytků a složek slin.
Topograficky dělíme zubní plak na supragingivální (nad dásní) a subgingivální (pod dásní).
Mineralizací (zabudováním iontů vápníku a fosfátu ze slin) zubního plaku vzniká zubní kámen.
Stejně jako u zubního plaku rozlišujeme zubní kámen podle lokalizace na supragingivální (nad dásní) a subgingivální (pod dásní). Supragingivální zubní kámen je žlutavě bílý a může se po účinku chromatogenních látek jako např. káva, čaj, tabák, červené víno zabarvit tmavě. Vyskytuje se především v oblasti vývodů slinných žláz, tedy na linguální straně dolních frontálních zubů (vnitřní plocha dolních řezáků a špičáků) a na bukální straně horních molárů (vnější plocha horních stoliček).
Subgingivální zubní kámen se nachází na kořenech zubů, je většinou zabarven hnědě až černě.

Existuje něco, co bezpečně zabrání vzniku zubního kamene?
Nejúčinnější obranou proti vzniku zubního kamene je správná ústní hygiena. To znamená používat správně a správný zubní kartáček, mezizubní kartáček, event. dentální nit. Pokud zuby budou dobře vyčištěné, hladké, bez zubního povlaku, nemá zubní kámen šanci vzniknout!

Je pravda, že kdo má zubní kámen, tak je náchylnější ke vzniku paradentózy?
Ano, zubní kámen je jedním ze sekundárních faktorů vzniku paradentózy. Poskytuje totiž bakteriím místo, kde se mohou zachytit a dále množit. Svou přítomností způsobuje zubní kámen mechanickou traumatizaci dásní a podporuje tak jejich zánět.

Souvisí tvoření se zubního kamene se skladbou potravy (např. když jíme hodně sladké, budeme mít více zubního kamene)?
Pokud jíme potraviny bohaté na cukry, poskytujeme bakteriím živiny pro jejich růst a množení. Protože jsou bakterie hlavní složkou zubního plaku, jehož mineralizací vzniká zubní kámen, můžeme říci, že více sladkého v potravě zvyšuje tvorbu zubního kamene, ale pouze pokud si zuby řádně nevyčistíme. Na správně vyčištěném zubu se nemůže usadit zubní plak, a kde není zubní plak, tam nemůže vzniknout zubní kámen.

Existuje pro tvorbu zubního kamene nějaká predispozice nebo se dělá všem lidem stejně?
Existují sekundární faktory, které nepřímo ovlivňují vznik zubního kamene. Patří sem nepravidelné postavení zubů, jako je např. stěsnání, kdy se zuby mohou překrývat a vznikají tak místa obtížně čistitelná. Dále nevyhovující zubní výplně, korunky, můstky, které mohou být převislé, špatně vyleštěné a vznikají tak opět špatně čistitelná místa.
V úvahu přichází i rozdíly ve složení slin. Pokud je slina více mineralizovaná (obsahuje více iontů vápníku a fosfátu), zvyšuje se možnost mineralizace zubního plaku v zubní kámen.

Zabrání používání mezizubního kartáčku tvorbě zubního kamene?
Ano, používání mezizubního kartáčku je nedílnou součástí ústní hygieny. Zabráníme tak usazování zubního plaku a vzniku zubního kamene v mezizubním prostoru.

Dělá se zubní kámen už v dětském věku? Měly by i děti chodit k zubní hygienistce?
Zubní kámen se může tvořit i v dětském věku, opět záleží na správném vyčistění zoubků. Návštěvu zubní hygienistky dětem a jejich rodičům vřele doporučuji, protože čím dříve získá dítě správné návyky v čistění zoubků, tím méně zákroků bude muset u zubaře podstoupit.

Na otázky odpovídala MUDr. Ivana Dranková z Erpet Medical Centrum
www.erpetmedical.cz
Praktická zubní lékařka
Absolventka 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, obor stomatologie
Specializace: parodontologie

Reklama