Jak zvládáte čištění zubů? Dáváte pozor na mezizubní prostory, kde se vám usazuje nepříjemný plak? Máte doma kromě klasického zubního kartáčku také mezizubní kartáček, popřípadě dentální niť? Co to vlastně zubní plak je a jak se ho zbavit? Jak ohrožuje naše zuby a dásně?

zubZubní plak (bakteriální plak) je měkká a do jisté míry neviditelná vrstva, která se tvoří na zubech a hlavně na okrajích dásní. Usazují se zde také mikroorganismy způsobující rozklad sacharidů na organické kyseliny, které spolu s bakteriálními enzymy odvápňují sklovinu - vznik zubního kazu. Bolest zubu je způsobena poškozením zuboviny, která je situována pod sklovinou. Dráždivé látky, které se z něj uvolňují, způsobují zčervenání, podráždění a otoky dásní. Do zubního plaku se později ukládají minerální látky a vzniká tzv. zubní kámen. Omezit vzniku zubního plaku lze pravidelnou zubní hygienou, hlavně čištěním zubů za pomocí zubní pasty.

Jak se starat o svá ústa a zbavit se nechtěného plaku - to je téma našeho aktuálního rozhovoru. Oslovili jsme odborníka z ERPET MEDICAL CENTRA http://www.erpetmedical.cz/, zubní klinikou, se kterou spolupracujeme. Na otázky odpovídala dentální hygienistka Radka Pátková DiS.

1: Jak často bychom si měli čistit zuby, abychom se zbavili plaku, který se tvoří v ústech?

Zuby bychom si měli čistit pravidelně, ideálně po každém jídle. Důležité je, vyčistit si zuby alespoň dvakrát denně, a to ráno po snídani a večer před spaním. Jak je již známé, nečistíme zuby
ihned bezprostředně po jídle, ale vypláchneme ústa čistou vodou a čistíme za zhruba 20 minut.

2: Můžeme nějakým způsobem zabránit jeho tvorbě?

Jeho tvorbě můžeme zabránit včasným odstraněním nečistot z dutiny ústní. Tím eliminujeme tvorbu zubního plaku a také následné poškození zubů a dásní. Pokud si po jídle není možné zuby vyčistit,
můžeme použít alespoň žvýkačku - samozřejmě bez cukru, která neutralizuje ph v ústech (a samozřejmě po jídle ideálně vypláchnout ústa čistou vodou)

3: Jsou nějaká jídla, po kterých se plak tvoří více - například nějaké složení potravin, nápojů...

K tvorbě plaku přispívají všechny potraviny a nápoje, které během dne konzumujeme. Agresivitu zubního plaku může ovlivňovat množství cukrů a škrobů v potravě a nápojích.

4: Kde se nejvíce usazuje?

Zubní plak se nejvíce usazuje u dásně a v mezizubních prostorech. Na kousacích ploškách zubů méně, zde funguje tzv. samoočista zubů při žvýkání soust jídla.

5: Jak bychom se ho měli ideálně zbavit - stačí čištění zubů „normálním“ kartáčkem na zuby?

Zubního povlaku se nejlépe zbavíme pravidelným odstraňováním jak běžným zubním kartáčkem, tak ale i mezizubními pomůckami (dentální nit a/nebo mezizubní kartáčky). A to z toho důvodu - jak již
bylo uvedeno výše, že zubní plak se nejvíce usazuje u dásně a v mezizubních prostorech. Na dočištění krčků zubů u dásní je možné použít také jednosvazkový „solo“ kartáček. Správné dentální
pomůcky každému „šité na míru“ pomůže vybrat dentální hygienistka, nebo zubní lékař.

6: Ovlivňují tvorbu zubního plaku ústní vody?

Ústní voda tvorbu zubního plaku neovlivňuje. Ústní vodu můžeme považovat v podstatě za deodorant pro naše ústa. Zpříjemní pocit v ústech, ale povlaku nás nezbaví. Zubní povlak je odstranitelný pouze mechanicky zubními kartáčky, nikoliv vypláchnutím ústní vodou. Na některých ústních vodách je uvedeno, že zabraňují tvorbě zubního plaku. Toto však „funguje“ pouze do prvního následného jídla či pití (samozřejmě nepočítáme čistou vodu, ta plak nezpůsobuje).

Děkujeme za odpovědi!

Více informací najdete na stránkách www.erpetmedical.cz

Reklama