Zpytuji svědomí. Před x měsíci jsem si nechala rozvrtat zub a pak se na dokončení díla vybodla. Torzo zubu jsem sice opečovávala jako miminko, ale přesto na sebe výsledek destrukce nenechal dlouho čekat. 

Kde se stala chyba?
Asi tak dvakrát třikrát se zub nenápadně ohlásil, ale přesně zacílený ibuprofen na dáseň a plná pusa rozžvýkaných hřebíčků ho zase rychle uvedla do normálu a jeho existenci zasunula někam hluboko do podvědomí.

Až teď. Předminulý pátek mě už za svítání probudilo cosi s mou hlavou – nevěděla jsem přesně, co. Až pohled do zrcadla mě uvedl do reality. Quasimodo hadr! Na mé hlavě přes noc vyrostla hlava druhá, přibližně stejně tak velká jako ta první. Paráda!

Levému oku bránila ve výhledu, alespoň však nasadila permanentní úsměv pozdviženým levým koutkem úst a svůdně pootevřela rty. Kupodivu to nebolelo.

Po maskovaném příchodu do práce – když opadlo všeobecné veselí – mě šéf Radek vypravil befelem za svým zubařem.Ten už tak veselý nebyl, naopak se velmi mračil nad mou nezodpovědností a mrháním hodnotami lidské práce.

Zub už zachránit nešlo, musel ven. Znechucený lékař zubní torzo nejprve zručně rozštípal na několik částí a poté v potu tváře střepy z dásně vypáčil. Na absces, který pomalu začínal nahlodávat okostici, nasadil pan doktor antibiotika.

Právě včas, aby mi zabránil zúčastnit se podnikového večírku a o týden později bujarých oslav okrouhlých narozenin kolegyně Kudláčkové (mimochodem – pěkně se to tam servalo!).

Dnes už mou tvář zdobí jen velká žlutozelená modřina a pouze polovina hlavy navíc, zatvrdlou pusu otvírám jen na půldruhého centimetru a změnila jsem i značku antibiotik – za silnější... Permanentní úsměv už naštěstí vyprchal – taky – jaký by to byl pohled na roztaženou pusu od ucha k uchu, jen tu a tam decentně posetou solitéry zubů!

Příště se polepším!
...aneb zaručená pomoc pro ty, kteří se bojí zubaře, jak čert Kříže (Radka)!

Pokud se váš bolavý zub nachází ve spodní čelisti, rozpulte stroužek česneku, vložte ho na ohyb pravého lokte a ohněte ruku tak, aby nevypadl. Po chvíli sice ucítíte slabou bolest v ruce, ovšem bolest zubu by měla být pryč

Často se česnek používá také tak, že vložíme stroužek do ucha – na té straně, kde je bolavý zub. Bolest zaručeně pomine

Jestliže máte od zubu nateklou dáseň, vyplachujte ústa slanou vodou či rovnou vysypte solí (poradil mi to vietnamský obchodník a gratis přidal kilové balení) 

Jako první pomoc při náhlém ataku nesnesitelné bolesti poslouží ledový zábal. Nejlépe tak funguje led v igelitovém pytlíku a zabalený do ručníku (pche, stejně dobře poslouží sáček zmražené zeleniny). Pozor, jestliže se jedná o zánět, nepřikládejte teplý obklad – vše jen zhorší!

Pokud vám vytrhli zub a otok nepolevuje, naopak přiložte na tvář nad postiženým místem ručník nahřátý žehličkou anebo si ráno a večer dopřejte na 20 minut zahřívání soluxem

I kapusta může pomoci. Čerstvé listy rozmačkejte, vložte do kapesníku a přiložte na bolavou tvář

Hřebíček (nikoli z železářství) je – co se týče bolavých zubů – spolehlivý lék. Při bolesti si buď vyplachujte ústa svařeným hřebíčkem, nebo ho jen žvýkejte

Léčit zub alkoholem je starý známý (a dobrý) trik. Pamatujte však, že alkohol nesmí být sladký a že v tomto případě je záhodno tento kouzelný lektvar nepolykat. Jinak se snadno může stát, že nejenže nebudete vědět o zubu, ale nebudete ani vědět sami o sobě

Reklama