Ztráta zubu - co s tím? Oslovili jsme zubní kliniku Erpet Medical Centrum, se kterou spolupracujeme, aby nám odpověděli na několik zajímavých otázek. Ztrátu zubů, ať už díky úrazu či špatnému kousnutí do něčeho tvrdého, nebo díky nemoci zubu, řešíme již od mládí. Otázka zní: Ztratíme zub, jaká jsou řešení?
Ztratíme zub, jaká jsou řešení?
Každá situace nabízí několik řešení. U ztráty jednoho zubu můžeme vyrobit za prvé nějaké snímací řešení neboli lidově řečeno „vyndavací zuby“, toto řešení však většinou nebývá oblíbené i z důvodu, že tento druh defektu chrupu se vyskytuje většinou u mladších pacientů. Druhým a takzvaně klasickým řešením bývá fixní můstek. Je to řešení, které je funkční a mnoha lety používání ověřené, ale má jednu obrovskou vadu. Abychom totiž přemostili mezeru, musíme obrousit a někdy i umrtvit a tudíž nenávratně poškodit okolní zuby ohraničující mezeru, aby bylo na co můstek nasadit. Třetím řešením bývá použití implantátu jako náhrady jednoho zubu. Toto řešení je elegantní v tom, že nepoškozuje okolní zuby, které jsou nezřídka kdy bez kazu čí plomb tedy takzvaně intaktní.
Co je implantát a jak funguje?
Implantát je více či méně samořezný šroub, který se zavrtá do kosti a nahradí tak ztracený kořen zubu. Většina implantátů má dvojí závit. Jeden na povrchu, aby šel implantát zašroubovat do kosti a druhý uvnitř, aby do implantátu šla přišroubovat nástavba, která poté nese korunku. Jak implantát funguje? Je to jednoduché. Po zavedení implantátu do předem vyvrtaného lůžka je potřeba dát implantátu čas, aby do jeho povrchu vrostla kost. Pevné připojení kosti k povrchu implantátu je podstatou jeho vlastního držení.
Hodí se pro každého?
Implantáty mají velmi široké použití, avšak jsou situace, kdy by se mělo spíše volit jiné řešení. Pacient by měl být v podstatě zdráv, neměl by trpět žádnou závažnou chorobou a je lepší, když není kuřák. Mezi nejčastější takzvané „kontraindikace“ například patří neléčená cukrovka, závažné choroby srdce, léčba osteoporózy pomocí léků patřících do skupiny bisfosfonátů, vzhledem k nutnosti chirurgického výkonu pro zavedení implantátu jsou to také tzv. krvácivé choroby, ale také těhotenství.
Dá se nahradit kterýkoliv zub?
V podstatě se dá nahradit jakýkoliv zub, ale většinou se to nedělá. Většinou se nenahrazují osmičky, málokdy sedmičky. Ostatní zuby se nahrazují podle potřeby.
Pokud se rozhodneme pro implantát, jsou nějaká rizika, čeho se obávat?
Většina rizik je spojena s chirurgickou fází tedy se zavedením implantátu a s komplikacemi při hojení. Těmto rizikům lze do velké míry předejít pečlivým vedením konzultační návštěvy, kdy jsou s pacientem probrány veškeré jeho choroby a také pečlivým plánováním chirurgického výkonu jak ze strany chirurga, tak ze strany pacienta, kdy je nutné pečlivě dodržovat všechna chirurgova doporučení.
Jaké s implantáty máte zkušenosti - jak si je pacienti chválí?
Na naší klinice Erpet Medical centrum se implantologii věnujeme denně a takzvaní implantologičtí pacienti tvoří nemalou část naší klientely. Naše zkušenosti jsou vynikající, protože pomocí implantologie je dnes možné řešit případy, kdy pacienti chodili bezzubí, měli chrup s mezerami, či nosili nevyhovující snímací náhrady. Není větší satisfakcí, než když se pacientům i díky implantátům vrátí ztracené sebevědomí a mohou si zase naplno užívat požitek z jídla a být také společensky plně rehabilitováni.
Odpovídal MUDr. Jan Procházka, vedoucí lékař
Erpet Medical Centrum
Nový komentář
Komentáře
Mě teď začaly zuby nějak zlobit. Jeden jsme vyřešili korunkou - 4 tisíce a o druhém se teprve rozhoduje.
femme — #16 Já myslím, že mé tělo je rádo přijme
Na byt já to nedám, bytem se nesměju
átéčko — #15 já už stavebko nemám, to jsem použila na úpravu bytu
20tis. za jeden zub se mi zdá víc než dost, zvlášť když ještě není jisté, zda implantát tělo přijme
femme — #14 Já jsem bez příjmu, žiju jen z příspěvku na osobu blízkou, ale mám stavební spoření a to můžu použít na opravu chrupu...
átéčko — #13 z mé výplaty to nejde moc lehce, proto jsem uvedla toho poslance
moje kámoška dala 60tis. za 3 zuby a 2 zuby jí tělo odmítlo
femme — #12 Anebo si šetřit!
to bych musela být poslanec, abych měla na implantáty
pajda — #10 A korunka nepřichází v úvahu?
Mně vyrval zubař zub ještě než jsem měla 3 roky. Něco ale neudělal dobře, protože mi pak vznikla nechtěná mezera u stálých zubů a dolní špičák pak vyrostl šikmý. Tak mám památku. Pamatuji si tu bolest dodnes i to, jak moc mi tekla krev.
átéčko — #9 asi to tak dopadne - kandidát na vypadnutí je u mě čtverka, k tomu dolní. Celkem ji na nic nepotřebuji, kousat na ni nemůžu už řadu let...prostě se nebudu zbytečně zubit
pajda — #8 taky si můžeš nechat volnou mezírku mezi zoubky. Asi se to nosí, dost lidí tak chodí....
Celkem by mě zajímalo, jestli můžu mít implantát i když mám špatnou hojivost? Přesněji: třeba po vysekání osmičky se mi kost údajně zhojila dobře, ale sliznice dělaly potíže několik měsíců, o hojení ran v kůži vůbec nemluvím, ty prostě nezarůstají...
Klára Křížová — #6 To je to jediné, na co se hodí...
Barbucháč — #5 nebo s nimi jako v Knoflíkářích okusovat zadnicí knoflíky na sedačkách
Klára Křížová — #4 pořád nechápu co komu vadí na klapačkách, jdou s tím určitě dělat bezva kousky
Kolikrát mám 100 chutí na někoho pořádně vycenit zubiska
Anime Otaku — #1 Ano, to stojí, ale hodně stojí i samotná korunka, když má vypadat pěkně a je z dobrého materiálu. Zuby jsou prostě drahý
Ty pojišťovny dobře vědí, že si je zaplatíme, abysme nechodili s klapačkama
Anime Otaku — #1 To je logické, že VZP ti na to nic nedá, tohle je super nadstandart! Ale zase jde na jeden "šroubek" nasadit více zubů. Pořád je to lepší, než snímací náhrady! \To chce si začít šetřit, protože každý přijde o nějaký ten zub a když přijde čas, namusíme brečet, že nám je neuhradí pojišťovna...
Anime Otaku — #1 Také zde chybí připomenutí, že některý organismus implantát jednoduše nepřijme, musí se odstranit a polatek za zákrok je nevratný.
Implantzáty jsou sobrá věc, mamka jich pár má, jen jste zapoměnli zmínit, že stojí zhruba kolem 20 000 za jeden
a pojišťovna neuhradí ani ťuk.