Tři kluci z Prahy. Je jim šestnáct a nevědí si rady především sami se sebou. Na jednu stranu jsou doma mazánkové svých maminek, ale mezi kamarády si hrají na tvrdé hochy. A zdá se, že hlavním rysem tvrdých hochů podle nich je: nebýt již panicem. A o to se celý film všichni snaží.

 

Nový český film Panic je nanic, který bude mít premiéru ve čtvrtek 26. ledna, nepřichází s ničím novým. Zdá se, že filmů o tom, jak se mladí chtějí stát, co nejdříve „dospělými“, už tu bylo dost. Po zahraničním přílivu (např. Prci, prci, prcičky nebo Holky to chtěj taky) se probralo i Česko a začíná natáčet. Začínají se však pouze s nepatrnými odlišnostmi trochu podobat jako vejce vejci.

 

Na rozdíl například od Snowborďáků ve filmu Panic je nanic hrají tři kluci a vše se odehrává v létě. Začínají prázdniny a po počátečních peripetiích skončí Honza, Jirka a Vašek v zapadlé vesničce. Tři trochu nafoukaní Pražáci, kteří si s každým "poradí", se poznávají s místními obyvateli, mimo jiné i se slečnami. A po celou dobu se snaží společným hecováním o jediné...

 Do hlavní ženské role režisér Ivo Macharáček obsadil finalistku Česko hledá SuperStar 2004 Šárku Vaňkovou. Známá tvář by měla přilákat. Zdá se, že přiláká. Mladým možná nezáleží na tom, zda Vaňková hrát umí, nebo neumí. Hlavní je, že je vidět na plakátech k filmu. Alespoň někdo známý v hlavní roli. Mohlo by se přinejmenším očekávat, že alespoň filmaři využijí její zpěv. Nestalo se. V epizodních rolích vystoupí i několik známých osobností. Krátkou epizodku si ve filmu zahraje i Andrea Verešová, Eva Aichmajerová či Libor Bouček. Zdá se, jakoby každá tvář, která je zrovna „v kurzu“, byla využita. A není vůbec podstatné, zda umí hrát. 
 

Zajímavý byl výběr herců tří hlavních hrdinů. Minimálně dva z nich někoho až nápadně připomínají. David Vobořil, jako by z oka vypadl Jiřímu Mádlovi, a Michal Hruška je podobný typ jako finalista SuperStar Filip Jankovič.


Je tu však ještě jedna skupina "herců", která stojí za povšimnutí. A čeští filmaři ji do svých filmů obsazují stále častěji. Jsou to sponzoři. Nemusíte ani číst titulky, aby vám bylo více než jasné, kdo do filmu vložil peníze. A určitě se to firmám v tomto případě vyplatilo. Snímek Panic je nanic se jim štědře odvděčil.

 

Snímek Panic je nanic má dobrou hudbu na trefných místech. Proti tomu nelze mít žádnou námitku. Hudba je z dílny Františka Soukupa a je doplněná o skladby skupiny UDG.

 

Je jasné, že každý, komu je nad dvacet, se bude na tento film dívat trochu skepticky. Ale například od amerického snímku Prci, prci, prcičky (Američan Pie) film Panic je nanic postrádá určitou lehkost. Jakoby se nutil do příběhu a vy jste měla být tou, která děj neustále popostrkuje. Je totiž předem jasné, k jakému konci vše směřuje. No, možná trochu jinému, než očekáváte. Ale stejně...


Odkazy na další materiály (od filmové společnosti Bioscop)

Režie

ŠÁRKA VAŇKOVÁ (představitelka Lenky)

Panic je nanic, ČR 2005

Žánr:                                       komedie

Přístupnost:                            Nevhodný do 15 let

Režie:                                      Ivo Macharáček

Scénář:                                   Miroslav Buberle

Kamera:                                  Tomáš Kresta

Hudba:                                     František Soukup

Hrají:                                      David Vobořil (Honza Šolar), Michal Hruška (Jirka Nohejl), Tomáš Žatečka (Vašek Beznoska), Šárka Vaňková (Lenka), Ida Sovová (Soňa), Irena Máchová (Lucka), Ivana Korolová (Zuzana), Roman Štabrňák (Dušín), Otmar Brancuzský (hostinský), Květa Fialová (Vaškova babička), Zdeňka Volencová - Žádníková (Vaškova maminka), Vladimír Javorský (Vaškův tatínek), Milena Dvorská (prodavačka), Ladislav Trojan (Vaškův dědeček)

 

Reklama