spanek-f.jpgZdroj: Shutterstock

Ztráta pouhých 16 minut spánku by mohla zapříčinit, že místo hezkého klidného dne v práci, budete rozptýlení a podráždění. Studie publikovaná v časopise Sleep Health zjistila, že snižování doby spánku během pracovního týdne značně narušuje pracovní výkon. Výzkumní pracovníci z University Jižní Floridy v USA tvrdí, že se zaměstnanci potom méně soustředí na své úkoly.
 
Studie se zúčastnilo 130 zdravých lidí, kteří pracují v oblasti informačních technologií a mají alespoň jedno dítě ve školním věku. Ti uvedli, že když spali o 16 minut méně než obvykle a měli méně kvalitní spánek, další den zažili více kognitivních problémů. Byli více ve stresu, zejména pokud jde o rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.
 
„Tyto cyklické asociace ukazují, že spánek zaměstnanců je citlivý na každodenní kognitivní stres, a také přispívá ke kognitivně stresujícím zkušenostem,“ řekl Soomi Lee, odborný asistent z University Jižní Floridy.
 
„Zjištění z této studie poskytují empirické důkazy o tom, proč by měli zaměstnavatelé vynakládat větší úsilí na podporu spánku svých zaměstnanců. Dobře vyspaní lidé mohou být lepšími pracovníky. Mohou se tak totiž lépe soustředit na úkoly, což vede i k menšímu množství chyb a interpersonálních konfliktů,“ tvrdí Lee.

Reklama