Benjamin Banner byl významný černošský vědec 17. století. Narodil se v Marylandu, navštěvoval soukromou školu a brzo se proslavil jako významný matematik a astronom. Proto nikoho nepřekvapilo, když se na něj obrátil předseda vlády, aby sestavil 6členný tým odborníků, kteří by vybudovali nové moderní město od základů.

Dnes v tom městě žije skoro milion lidi a nikdo z nich netuší, že jednou každý dům, každá ulice byla ztracena a potom zase nalezena. Mezinárodní tým odborníků měl být veden francouzským architektem Charlesem L’Enfantem, podle jehož plánů mělo být město postaveno.
A byl to velkorysý plán: plný moderních velkolepých budov, parků, širokých bulvárů a monumentů. Mělo to být moderní město své doby, umožňující všechnu vymoženost, eleganci a rychlou dopravu všemi směry.

Naneštěstí se architekt L’Enfant dostal do středu velkého politického skandálu: podnikatelé a spekulanti s půdou chtěli vědět, kde budou přesně hranice nového města. L’Enfant odmítl udat podrobnosti do doby, dokud se to veřejně nevyhlásí. Komisař projektu ale přesto nařkl architekta, že se snaží zmanipulovat prodej půdy ve svůj prospěch, slovo dalo slovo, potyčka potyčku a architekt byl zbaven celého projektu. Takže dřív, než se celý plán mohl dát do pohybu, dřív než země byla vyznačena a vyměřena – architekt se vrátil do rodné Francie i se svými plány.

Architekt pryč, plány pryč - co teď? Předseda vlády Thomas Jefferson svolal nouzovou poradu odborníků, architektů a inženýrů. Mezi nimi byl i Benjamin Banner. Zklamaný předseda stručně zrekapituloval situaci a vyzval k vytvoření nové koncepce, k nakreslení nových plánů. Má někdo nějaký nápad? Benjamin vstal a zeptal se, jestli ty staré plány jsou pořád dobré?

"V čem je rozdíl jestli ano, nebo ne, když jsou pryč!” namítl předseda.

Ale Benner je ujistil, že studoval podrobně plány, jak přicházely z kreslicího prkna architekta L’Enfanta a že si troufá tvrdit, že si je zapamatoval. Každou budovu, každý detail. Reakce komise byla pochopitelná: nesmysl, nemožné! Jak by si někdo mohl pamatovat tisíce detailů komplexního plánu pro cele město!!! Zapamatovat si detaily jedné jediné budovy by byl fenomenální výkon, natož celého města.

Ale jestli to někdo mohl dokázat – byl to právě Benjamin Banner. Velmi brzy na to byly originální plány do detailu obnoveny a monumentální město povstalo z paměti geniálního muže.

Možná jste navštívili toto město. To, co kdysi byly cáry na ztraceném papíře, jsou dnes skutečné ulice, domy a parky. Asi si nebudeme pamatovat Benjamina Bannera jako slavného mezinárodního vydavatele almanachu, nebo tvůrce prvních americky vyrobených hodin. Ale zapamatujme si ho jako výjimečného muže, jehož geniální paměť nám vrátila ztracené město, které dnes nazýváme Washington.

Reklama