Zatoulalo se vám cestou ze školy dítě? Pohřešujete sklerotickou babičku? Přestože ztracený člen rodiny měl u sebe mobil, máte smůlu. Alespoň zatím. Policisté dosud v takových případech nemohou po mobilních operátorech žádat, aby vyhledali, kde se osoba s telefonem právě nachází. Podle zákona totiž o lokalizaci konkrétního mobilu může policie požádat jen v případě, že se jedná o pátrání v rámci nějakého již zahájeného trestního řízení.

Podle serveru Novinky.cz by se to však v budoucnu mělo konečně změnit. Ministr vnitra Ivan Langer ve svém návrhu nového policejního zákona chce policistům pomoci tím, že by si mohli údaje o uskutečněných hovorech vyžádat při jakémkoli pátrání v rámci svých povinností. Navíc jim pro takové případy chce umožnit žádat po bankách přehled o použití platební karty či po zdravotnických zařízeních informace o ošetření.

Souhlasíte s tím, že by ve výjimečných případech měla mít policie možnost „ztraceného“ člověka vystopovat pomocí mobilního telefonu? Nebyl by to zásah do jeho soukromí?

Reklama