Zrzi, zrzi, co tě mrzí… ta zrzavá palice! V současné době jsou na paškále brunetky s blond přelivem, takzvané „chemické blondýny“. Budou se v budoucnu vyprávět vtipy o „chemických zrzkách“? Před nedávnem se totiž objevily spekulace o tom, že zrzounků a zrzeček ubývá a během zhruba sta let se už žádní lidé s přirozeně rezavými vlasy rodit nebudou.

Podle agentury Korzo časopis National Geographic uvedl, že jen dvě procenta lidstva mají přirozeně rudé vlasy. Jsou to nositelé mutace, která se sice objevila před tisíci lety, ale jen v indoevropské populaci, a až do dnešních dnů je nejrozšířenější v severní Evropě, především ve Skotsku a Irsku.

Nynější migrace obyvatelstva, která nabízí široký výběr možných partnerů, však snížily šance na to, že se dva ryšaví lidé setkají a společně počnou potomka. Pokud je zrzavý jen jeden z rodičů, je tu jistá možnosti, že bude mít stejné dítě, ale jen pokud druhý rodič má gen pro blond vlasy. Mnohem větší pravděpodobnost zrzavých dětí však nastává, když mají oba rodiče vlasy rudé, což je nejběžnější ve Skotsku. Kolem 40 % Skotů má k této barvě vlasů genové předpoklady a 13 % Skotů pak má na hlavě opravdu zrzavé vlasy.

Podle některých názorů ryšaví lidé vymřou už kolem roku 2060, ale jiní vědci mají za to, že gen zrzavosti může po několik generací dřímat v klidu a neprojevovat se, dokud se jeho nositel či nositelka nesetká s tím pravým či tou pravou osobou.

Co se týče přirozených blondýn a blondýnů (nejvíc jich je ve Skandinávii), jsou vědci poněkud optimističtější. Dávají jim ještě tak 200 let. A tvrdí, že poslední blondýna se narodí ve Finsku kolem roku 2200. Ale my se to už nedozvíme.

Nosíte celý život na hlavě svou přirozenou barvu, nebo už dlouhodobě opakovaně volíte odlišný přeliv či barvu? Měníte barvu vlasů podle nálady či současných módních trendů? Líbí se vám víc „klasické“ zrzky, blondýnky nebo brunety či černovlásky?

Reklama