Přirozených "zrzek" ubýváKdyž se v dámské společnosti rozhlédnete kolem sebe, co vidíte? Blondýnky, brunetky, opět plavovlásky, tu a tam se na některé z hlav zaskví havraní kštice, par odstínů rusých vlasů od mahagonu až po rudé kadeře a nakonec zase blondýny…

Ovšem z devadesáti procent se jedná o design zručného kadeřníka, který na vašich vlasech vykouzlil celou škálu módních odstínů!

Přirozených "zrzek" ubýváV současné době jsou na paškále brunetky s blond přelivem, takzvané „chemické blondýny“. Budou se v budoucnu vyprávět vtipy o „chemických zrzkách“?

Před nedávnem se totiž objevily spekulace o tom, že lidí s ryšavými vlasy ubývá a během zhruba sta let se už žádní přirození zrzouni rodit nebudou.

Podle časopisu National Geographic, který odbornou studii otiskl, jen dvě procenta lidstva mají přirozeně rudé vlasy.

Jsou to nositelé mutace, které se sice objevily před tisíci lety, ale jen v indoevropské populaci, a až do dnešních dnů jsou nejrozšířenější v severní Evropě, především ve Skotsku a Irsku.

Nynější migrace obyvatelstva, která nabízí široký výběr možných partnerů, však snížily šance na to, že se dva ryšaví lidé setkají a společně počnou potomka. Pokud je zrzavý jen jeden z rodičů, je tu jistá možnost, že bude mít stejné dítě, ale jen pokud druhý rodič má gen pro blond vlasy.

Druh "na vymření"- zrzkaMnohem větší pravděpodobnost zrodu zrzavých dětí však nastává, když mají oba rodiče vlasy rudé, což je nejběžnější ve Skotsku.

Kolem 40 % Skotů má k této barvě vlasů genové předpoklady a 13 % Skotů pak má na hlavě opravdu zrzavé vlasy.

Podle některých názorů ryšaví lidé vymřou už kolem roku 2060, ale jiní vědci mají za to, že gen zrzavosti může po několik generací dřímat v klidu a neprojevovat se, dokud se jeho nositel či nositelka nesetká s tím pravým či tou pravou osobou.

Co se týče přirozených blondýn a blondýnů (nejvíc jich žije ve Skandinávii), jsou vědci poněkud optimističtější. Dávají jim ještě tak dvě stě let. A tvrdí, že poslední blondýna se narodí ve Finsku kolem roku 2200. Jenže to se my už nedozvíme.

Měníte barvu vlasů podle nálady či současných módních trendů? Líbí se vám víc „klasické“ zrzky, blondýnky, nebo brunety či černovlásky?

Reklama