Bledá pleť s pihami, tuhé zrzavé vlasy. Přidejte k tomu ještě brýle a silnější postavu a holčičí majitel takového vzhledu může jít rovnou skočit z mostu. Co na tom, že jí bude okolí tvrdit, že z toho vyroste a bude z ní nádherná ženská? V tu dobu je zoufalá. A navíc na ni pokřikují „Zrzi, zrzi, co tě mrzí?!"

Vy, co zrzavé vlasy nemáte, si myslíte, že vaše děti je mít taky nebudou? Moc se nesmějte! Většina z nás má v sobě nějaké ty geny zrzavosti. Lidé mají totiž v kůži a ve vlasech dvě barviva. Pokud jsou obě v jakž tak vyrovnaném stavu, tak můžete mít nanejvýš hnědočervené vlasy, zato když převládá jedno z nich – feomelanin, hoří vám hlava jak věchet slámy. Zrzavá barva je záludná a není určena jen jedním genem, chová se složitěji. Takže i tmavovlasí lidé můžou mít zrzavé dítě, rodiče totiž mohou být jakýmisi nosiči této barvy. Ale naopak zrzaví rodiče a černovlasé dítě – to už se rovná zázraku!

 

Zrzkové to vůbec neměli nikdy lehké. Tedy vyjma Irska, tam je přezrzkováno a ohnivá hlava je pomalu národním symbolem. Už v bibli měly rezavé vlasy dvě ryze záporné postavy: Jidáš, co zradil Krista, a Salomé, která si jako odměnu za svůj tanec vyžádala od krále Heroda hlavu Jana Křtitele. I když v obou případech bych to spíš připisovala umělecké licenci. Ve starém Egyptě by majiteli zrzavých vlasů rodiče snad nedovolili vůbec vyrůst – takové vlasy měl totiž ďábel.  

Výjimkou byl Řím. Tam si ženy vlasy barvily hennou, aby dosáhly rudých odlesků. Pak zrzavé ženy – ano, ženy – upadly v nemilost a panovalo o nich spousta nepěkných pověr. Ve středověku mohli být zrzaví jen pánové – viz liška ryšavá Zikmund Lucemburský, císař Fridrich Barbarossa, který svůj zrzavý vous měl i ve svém přídomku, nebo slavný Jindřich VIII., co se nehezkým způsobem zbavoval svých manželek. Ale zrzavá žena? V její přítomnosti prý kysne mléko nebo přestane dojit kráva. A vůbec je nějaká zvláštní, jen se na ni podívejte. Je to určitě čarodějnice, na šibenici s ní! Není to přehnané, ženy s touto barvou vlasů bývaly odsuzovány kvůli nekalým rejdům a čárům. Tedy pouze dle pověr svého okolí. Ale vymluvte jim to...  V některých krajích k nim byli milosrdnější, pokud se to tak dá říci. Tam totiž čarodějnice do svých jedů potřebovaly lidský tuk – samozřejmě lidí zrzavých. No, aspoň nekončili na šibenici.

Už jsem uvedla slavné zrzavé panovníky. A co panovnice? Nejznámější je asi Alžběta I. Přesto, že v Anglii se věřilo, že rudé vlasy přinášejí neštěstí, svou hřívu nosila hrdě, a aby o své rusé vlasy nepřišla, myla si je pouze třikrát ročně louhem z dřevěného uhlí. Šílená představa!
A když jí přece vypadaly, pořídila si ohnivou paruku. Jinak ale měly rusovlásky po staletí smůlu. Byly považovány za nehezké, ba přímo ošklivé, a měly malou naději, že se provdají.
A to prosím přetrvávalo ještě v 19. století!

Jen umění k nim bylo milosrdné. Vezměte si renesanci a Tiziana Vecellia, který rád rusovlásky maloval a od jehož jména se odvozuje dnešní pojmenování odstínu vlasů. Nebo Sandro Botticelli a jeho slavná Venuše, která se právě zrodila z mořských vln. Velký nástup zrzek nastal za impresionismu. Zatímco renesance je ukazovala jako něžné, snivé bytosti, impresionisté z nich udělali smyslné vášnivé tanečnice šantánů.

A později v Hollywoodu se dokonce z rusovlasé ženy stal nesmrtelný sexsymbol. Hvězda 40. let Rita Hayworth, po které toužilo tolik mužů, měla sytě rudé vlasy... pravda, byly původně černé a nazrzavo si je barvila, ale přesto má lví podíl na tom, že rusovlásky jsou od té doby považovány za výjimečně smyslné ženy.
I v dnešní době jsou zrzky vyhledávány modelingovými agenturami. Jsou jemné a mají osobitý půvab, který není prvoplánový. Navíc bývají velmi fotogenické a má je ráda i kamera.

 

  

A nejslavnější česká zrzka? V mém případě žádná modelka, herečka, zpěvačka. Pro mne je to krásná dívka s dlouhými rusými vlasy, zobrazující génia na křídlech slávy z Hynaisovy opony Národního divadla. Byla jeho milenka a múza mnoha malířů, byla to skvělá malířka a grafička, jmenovala se Suzanne Valadon a byla z Francie. Nevadí, ale je u nás v Národním a je krásná, jemná, nevinná a přitom má v sobě jakési skryté tajemství.   

 

Líbí se vám zrzavá barva vlasů?
Pokud nejste rusovlásky, chtěly byste být?
Obarvily byste se?
Jste zrzavá a zažila jste to „vtipné“ pokřikování okolí?
Znáte nějakou slavnou rusovlásku?

Reklama