redMůj rezavý kamarád Filip je osůbka svérázná. Dřív jsme spolu pracovali v jedné firmě a musím říct, že jsem si s ním hned padl do oka, ale zároveň mi připadal vždycky trochu praštěný. Je to dobrý pracant, který se ale nad vším rozčílí.

Snad nejvíc jsem se zasmál, když jsme spolu jeli nakupovat knihy do několika velkoskladů. Jenže nikde o nás dopředu nevěděli, ať už byl důvod jakýkoli, všude jsme museli hodinu čekat. Do toho jsme píchli pneumatiku a spustil se šílený déšť.

Filip špačkoval a nadával tu na neschopnost šéfa, tu na bordel ve firmách, kam jsme dorazili. Když celá situace vyvrcholila v místě, kde jsme měli nakládat asi tisíc časopisů, a oni to začali teprve připravovat, vyskočil z auta, popadl smeták stojící na nakládací rampě a začal s ním v dešti tančit. Oslovoval přitom smeták romanticky Fifinko.

Okamžitě mě přepadl záchvat smíchu. Když jsem se z něj probral, spatřil jsem udivené skladníky, kterak na nás třeští oči - museli jsme v tu chvíli vypadat vážně podivně. Filip tančící se smetákem a natřásající se škodovka bujarým smíchem.

Protože se podobné situace opakovaly takřka pravidelně, usoudil jsem, že musí jít o nějakou genetickou odchylku. To se mi potvrdilo po pár letech, kdy jsem se seznámil s dalším zrzkem...

Kde se bere zrzavá barva

Celosvětově tvoří rusovlasí lidé asi 13 % populace. Nejvíce jich najdete ve Skotsku, kde dosahují 40 %. V roce 2001 navrhla skupina oxfordských vědců pod vedením R. Hardinga, že rusovlasí lidé mají v sobě gen, který pochází z doby před 100.000 lety, kdy se objevil u afrických Neandrtálců. Ti se pak podle R. Hardinga a jeho kolegů křížili s lidmi rodu Homo Sapiens. Teorie sice zajímavá, ale nepravděpodobná - vyvrátil ji v roce 2003 genetik J. Rees, který objevil, že se gen MC1R, způsobující zrzavost, objevil až před asi 40.000 lety v Evropě, odkud se rozšířil dál.


Pište mi dnes své zážitky se zrzky a rusovláskami!

  • Líbí se vám zrzci a zrzky? Nebo naopak nelíbí?
  • Jste sami zrzaví? A máte se svou zrzavostí nějaké pozitivní či negativní zkušenosti?
  • Co zrzavé celebrity - které se vám líbí a které ne?
  • Měli jste někdy „zrzavý“ sex? A snili jste o něm někdy?
  • Přijdou vám zrzaví lidé jako podivíni?

Vaše historky čekám na redakčním e-mailu: redakce@zena-in.cz

Reklama