Není ani největší ani nejmocnější ani nejděsivější. Přesto rudovousý skřítek dělá vše pro to, aby jeho hory nikdo neničil a nevyváděl v nich nepravosti. Někdy má však ze vší té lidské špatnosti všeho dost a ze vzteku se promění v bludný kámen.
O postavě strážce Krušných hor se ve svých vyprávěních zmiňuje pohádkář a blogger Jiří Kozlík. Ovšem ani on si není jistý, kde se odhodlaný skřítek v hraničních horách vlastně vzal. Snad krušnohorští rodáci, kteří nesnesli ničení a rabování své domoviny přáli si mít stejného ochránce, jakého mají ostatní hory. A jejich víra byla tak usilovná a pevná, až se zhmotnila do podoby malého zrzečka s neochvějnými zásadami.
Nebo se možná nad Krušnými horami slitoval sám Krakonoš a svými mocnými silami Rudovřese vykouzlil. Kdo ví.
Rudý vous i vlasy rudé
Co je ale přesně zdokumentováno, je vládcova podoba. Jiří Kozlík ho popisuje takto: „Rudovřes nebyl vysokého vzrůstu, jako jeho horští bratři Krakonoš a Rampušák. Širokým slaměným kloboukem zakrýval rudý vlas a rudý vous mu dosahoval téměř až na zem. Kožený kabátec mu pak zdobily lístky kapradin. V jedné ruce držel borovou hůl zdobenou jeřabinami a obtočenou prutem ostružiníku. V druhé svíral dlouhou fajfku z dubového dřeva, zdobenou šípkovým motivem. Protože ovládal magii, bral krušnohor na sebe často vícero podob. Někdy na sebe bral zvířecí podobu lišky, jelena či vlka, jindy zase vzrostlého dubu nebo osiky, ale také bludného kamene či statné skály.“
Nomen omen
I když by se mohlo zdát, že jméno Rudovřes je spíše za trest, krušnohorský strážce jej nese s pýchou a hrdostí. Vždyť se v něm odráží původní název jeho milovaných vrcholků. Krušným horám se totiž dříve říkalo Rudohoří (německy Erzgebirge), a to díky sytě rudé barvě, do níž se hory odívají při západu slunce na sklonku léta. Také se tu odedávna těžily rudy s vysokým obsahem červené mědi, které daly dokonce jméno obci Měděnec (dříve Mědník).
Druhá část vládcova jména je spojena s nafialovělým intenzivně vonícím keřem divokého vřesu, odkud skřítek v úkrytu promlouval na poutníky dříve, než se jim zjevil.
Kde je mu dnes konec?
Vzhledem k tomu, jak emise z elektráren a překyselená půda poškodily dříve tak krásný lesní porost, je dost pravděpodobné, že se Rudovřes ze vzteku opět proměnil v bludný kámen, tentokrát však na trvalo. Můžeme jen doufat, že se šetrnějším přístupem k přírodě podaří jednou jeho srdce obměkčit a rudovousý skřítek se znovu vrátí chránit své milované Krušné hory.
Čtěte náš seriál o strážcích hor...
- Minule: Hejmon vyhání pytláky z Novohradských hor (klikni)
- Příště: Nikl
Nový komentář
Komentáře
Upřímně - z té "konkurzní nabídky" se mi nelíbí ani jeden. Ale Rudovřes taky ne.
No a jak se zdá, tak nejsem sama, kdo nemá o nějakém Rudovřesovi ani ponětí. Proč by se jinak vypisoval tento konkurz:
http://usti.idnes.cz/maskot-krusnych-hor-0qb-/usti-zpravy.aspx?c=A130305_1897316_usti-zpravy_alh
kdyby stačilo vzkřísit Rudovřesa?
My tu žili 10 let, Rudovřese neznaje,
ale - blízko Komárky a zprovozněné štoly Starý Martin, kde se těžily ony barevné kovy.
Děti každoročně absolvovaly naučnou stezku s názvem ,,Cínová stopa", mně se v Krušných horách líbilo.
I když - já mám ráda všechny hory
Ještě bych dodala, že Krušné hory se prakticky donedávna jmenovaly Rudné. Název Krušné vznikl někdy v 19.století. Je odvozen od způsobu těžby rud - tzv. krušením. Těžilo se stříbro, měď, cín, olovo a železo. No a že pod horama je hnědé uhlí, následně obrovské těžní jámy a měsíční krajina, tepelné elektrárny, to se moc přehlídnout nedá. Slušný skřet by tohle přece nemohl strpět. Tudíž se obávám, že Krušné hory mají opravdu smůlu.
To slyším prvně, a kousek od Krušných hor jsem přitom žila 25 let. Jaktěživo nikdy nikde o nějakém Rudovřesovi ani slovo. Jestli si pan Kozlík tak trošku nevymejšlí, neb mu bylo líto, že Krušné hory by neměly žádnou příšerku.
Krušné hory jsou krásné :-)
Krušné hory nejsou krušné, možná kdysi, dneska už ne....se zpívá v jedné jinak strašně pitomé písničce. Podle toho, jaké fotky nám posílá z Krušných hor naše příbuzná soudím, že se tam příroda skutečně vzkřísila a mrtvý les vystřídala zeleň.