Staré dobré nástěnky, které kdysi bývaly v bytových domech, činžácích i v paneláku nositeli více či méně důležitých informací, se poslední dobou začínají měnit ve veřejný chat nájemníků a vlastníků bytů. Vzkazy na nástěnce pravidelně dávají znát o lidské nadutosti, hlouposti či vlastní lenosti udělat souhrn několika pohybů navíc.
 
Tu a tam se objeví užitečný vzkaz o čištění podzemních garáží a nebo si pan Novotný z druhého patra opět anonymně postěžuje na bouchající vchodové dveře. Ono je vůbec mnohem jednodušší si na problém veřejně postěžovat, nadávat, spílat či paranoidně obviňovat všechny ostatní, než jej řešit. A tak bude pan Novotný věšet další a další vzkazy „Nebouchejte s dveřmi, zavírejte je, máte přece ruce!“ pokaždé, kdy se kvůli domovním dveřím špatně vyspí, místo toho, aby si uvědomil, že i on ruce má, vzal do nich šroubovák či kleště a jedním ladným pohybem utáhl šroubek „kloubu“ na dveřích, jemuž se odborně říká brano.

 

Stejně tak se pokaždé dozvíme o nových sousedech. Neboť ti vždy podlehnout neovladatelné touze ironicky poděkovat neznámému telefonistovi, který zřejmě nemá nic lepšího na práci než sedět u okna a bedlivě dbát na dodržování předpisů v naší ulici. Možná by si našel lepší zábavu a nevolal pány orgány na každého, kdo před vchodem zastaví svůj vůz na dobu delší pěti vteřin, kdyby byla linka 158 zpoplatněna a nebo by se alespoň vylepšila pochroumaná ekonomická situace v naší „lehce práskačské“ zemi.

Do té doby budeme čas od času vrtět hlavou nad vzkazy na nástěnce u výtahu, která nám pomocí skromného dopisu psaného písmem arial, tučně, velikostí 48 a barvou červenou oznámí, že rodina Červinkových děkuje za: „...srdečné přivítání. Za to, že vřelí sousedé zavolali policii, když stěhovací vůz ve večerních hodinách zaparkoval před vchodem, abychom nemuseli nábytek nosit ze sto metrů vzdáleného parkoviště.“ Pravda, přece nemůžeme nechat sousedy se v klidu nastěhovat, přece nemůžeme nabídnout pomocnou ruku, aby byl vůz rychle vyklizen, když nám tam tolik překáží. Nemůžeme, protože jsme určitě všichni do jednoho invalidní důchodci a lazaři na záda.

Stalo se vám někdy, že jste doma nemohla najít oblíbené kalhoty, tričko či vám scházela jedna ponožka? A napadlo vás hledat své svršky pod balkonem, jestli se náhodou ze šňůry neprolétly do bujného porostu, který již léta nikdo neprostříhal? Mimochodem to je také zajímavý námět na anonymní dopis. Pokud odpovíte záporně, dejte pozor, abyste si někdy nemusela přečíst totéž, co obyvatelé jistého domu: „Až vám někdy spadne něco z balkonu, rozhodně to nesbírejte. Ještě by to tady vypadalo jako u lidí…“ Není divu, že leckdo bojoval s pokušením milé pisatelce odpovědět. Kdosi boj prohrál. Do rána pod vzkazem přibyla úhledným písmem psaná věta: „No právě. A to my, slušná prasátka, přece nemůžeme dovolit!“

Docela nedávno se u nás objevil vzkaz s milou dávkou vtipu. Vlastně tam ještě visí. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Leč ani vtip problémy neřeší. Co třeba najmout úklidovou službu, která se neštítí dělat svou práci, je-li za to jednou placena? Pejskaři jistě budou souhlasit, že namést na lopatu psí hromádku běžné konzistence, pokud se už nějaká objeví, přece není taková dřina. Zdá se, že je otázkou času, kdy jeden z místních vtipálků k dopisu napíchne vatovou štětičku pečlivě vloženou do igelitového obalu s popiskem: „VZOREK Č. 1. Alík k analýze DNA.“

Ze všech těch zpráv a odpovědí, na které můžeme v chodbách domů narazit, lze snadno vyčíst, že právě ony bývají občas nositeli sporů mezi sousedy. Málokdo si vezme vzkaz k srdci, pokud nedojde k přímé konfrontaci obyvatel domu. A málokdo se může pochlubit, že ještě nikdy nenapsal nebo nechtěl napsat anonymní odpověď, čímž dozajista autora zprávy rozhořčil dvojnásob.

Má-li však někdo nepřemožitelnou touhu sdělit dalším rodinám v domě žijícím, že se dnes špatně vyspal, protože v noci bouchaly dveře, či se pochlubit právě narozeným miminkem, které snad potřebuje, aby se vlastníci „klapajících“ podpatků vznášeli vzduchem, neboť ho hluk ruší, budiž jim to přáno. Nástěnky jsou stále k dispozici…

Máte ve svém domě nástěnku? Co si o takovém „dopisování“ myslíte?

Reklama