image.png

Každý člověk automaticky nepozná svůj obraz v zrcadle
„Díváte se na svůj odraz v zrcadle a nechápete, že by se v něm někdo nepoznal? Ve vyspělých zemích je používání zrcadla každodenní běžnou rutinou, v zemích třetího světa však nikoliv. Děti si zpravidla vyvinou schopnost rozpoznání se v zrcadle do 24 měsíců věku,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

Rozdíly jsou i v kulturách. Děti na Fidži nebo v Keni, které testovali vědci, nebyly schopné se v zrcadle poznat ani v šesti letech, protože se s nimi třeba nikdy nesetkaly.

Jen nejchytřejší zvířata rozpoznají svůj odraz
Schopnost reagovat na svůj odraz se liší i u zvířat. Při testech začali sloni v zrcadlech opakovat své pohyby, ale například gorily se snažili uniknout očnímu kontaktu.
 
Akustická zrcadla odrážejí zvuk
Zrcadla odrážejí nejen světlo, ale akustická zrcadla odrážejí i zvukové vlny. Během druhé světové války si používaly v Británii k detekci zvukových vln z nepřátelských letadel.
 
Převrácený obraz je mýtus
To, že zrcadla převrací obraz, je mýtus. Levou stranu těla vidíme na levé straně a pravou na pravé, což vytváří iluzi. Existuje ovšem zpětné zrcadlo, ve kterém svůj obraz vidíme stejně, jako nás vidí ostatní. To se hodí ženám při nanášení make-upu. Vyrobit si ho můžete tak, že dvě klasická zrcadla dáte do úhlu 90 stupňů a podíváte se na odraz ve spoji.

Foto: Shutterstock

Reklama