Jeden z mých prvních ranních pohledů patří mé tváři v zrcadle. Že bych byla vždy nadšená, to se říci nedá. Ale je nepostradatelné. Každý den, vlastně před každým odchodem z domova, se do něj díváme. Když se oblékáme, čistíme zuby, líčíme apod. V našem bytě jich většinou máme několik, každé na jiné použití. Velké u šatní skříně, podobné v předsíni, malé osvětlené v koupelně a další, které máme třeba jen pro ozdobu. Zrcadla opticky zvětšují prostor. Jsou součástí skoro každé domácnosti a naším pomocníkem a rádcem každý den. Jaká si můžeme vybrat? 

 

Stará dobrá klasika
Klasická velká zrcadla, většinou hranatá, využijeme asi nejvíce. Mohou být přímo součástí šatních skříní – při otevírání na vnitřní straně dveří, což je vhodné pro ty, kteří nechtějí mít v pokoji nebo v ložnici zrcadlo na očích. Anebo řešení vhodné do samostatných šaten - místností, v tomto případě jsou zrcadla umístěna vně posuvných dveří, či si můžeme vytvořit celou zrcadlovou stěnu.

Taková zrcadla bývají bez rámu, jen po okrajích začištěná. Právě díky své neohraničenosti nejvíce zvětšují prostor a hodí se do každého interiéru. Naleznete je však i v jejich další variantě – s různě širokým a také různě nápadným rámem, který ovšem musíme sladit s ostatním vybavením pokoje.

 

Originální
Další zrcadla, umístěná v jiných místnostech, nesloužící k odrazu naší celé postavy, mohou být rozmanitější. Tvarem mohou ladit s ostatními liniemi v pokoji – hranaté k hranatým, nebo mohou být naschvál opačné – hranaté ke kulatým apod.Tento kontrast může být i součástí designu samotného zrcadla – v hranatém rámu umístěné kruhové sklo. Ovšem pokud máte nápadný tvar zrcadla, pozor na barvy či motivy. Složité, kombinované linie by měly být doplněny jedním materiálem a jednou barvou, nerez provedení do moderních kovových interiérů nebo barevné pro rozveselení celkového dojmu pokoje. Při jednoduchých tvarech si můžeme dovolit vícebarevný rám i s pěkným motivem, který by měl ovšem být proveden v barvě, která je již na okolním vybavení použita.

 

Skládaná
Jednou z dalších možných variant je zrcadlo skládané, vhodné například do atypických prostor, kam se jednoduše zakoupené zrcadlo nevejde. Na výběr jsou opět dva tvary – hranatý a kulatý. Malá zrcadla, která vypadají jako dlaždičky, jsou bez rámu a lze z nich vytvořit jakkoliv velké a jakkoliv tvarované větší plochy.

Chcete-li si vytvořit originální koupelnu, použijte je na jednu stěnu místo klasických dlaždiček. Koupelna pak bude působit velice moderně, zvláště doplníte-li design o jeden nebo více kousků na straně protější či boční. Tyto zrcadlové dlaždice mohou procházet i celým bytem, a stanou se tak jednotícím prvkem kompletního zařízení.


Jejich druhá varianta – kulatá, může být opět bez rámu, z nich lze skládat různé mozaiky, ale jejich nevýhodou je, že sice mohou působit efektivně, avšak jsou dosti nepraktické. Stávají se spíše zajímavým doplňkem než zrcadlem pro denní použití. Vyrábějí se také v hranatém rámu, většinou plastovém nebo nerez. Takový jeden kus uprostřed stěny působí jako malý obraz, velmi dobře působí ve volném prostoru například obývacího pokoje.
Soutěž: Plavky

 

Praktická osobní
V některých případech nepotřebujeme velká zrcadla, abychom viděli, zda nám ladí boty s košilí, ani krásný design dlaždicové mozaiky, ale zvětšovací osobní zrcátko pro důkladné a bezchybné nalíčení. Mnohdy jej nemáme umístěné přímo na stěně, což je jedna z pohodlných možností, ale máme zrcátko s podstavcem. Obě tyto verze mají jednu nevýhodu. První nelze přenášet a druhé musíme postavit do takové výšky, abychom do něj pohodlně viděli, ale to bývá někdy problém, zvláště když spěcháme. Pro tento účel jsou k dostání oboustranná osobní zrcadla – z jedné strany normální odraz, z druhé zvětšený – s držákem. Lze je umístit kamkoliv a hlavně jsou přenosná!

 

Jaká máte doma zrcadla?

Dáváte přednost klasickým tvarům?

Nebo máte raději dlaždičky?

Díváte se rády do zrcadla?

 

Napište mi.