Prostřednictvím očí vnímáme okolní svět, orientujeme se, zvládáme každodenní rutinu. Zrak je smysl, který umožňuje živočichům vnímat světlo, různé barvy, tvary. Pro člověka je to smysl nejdůležitější, asi 80 % všech informací vnímáme zrakem. Zaslouží si tedy velkou pozornost a péči. Pro každého vidomého člověka je zrak samozřejmostí, každé ráno vstane, opláchne si oči vodou a tím péče o zrak většinou končí. Nikdo si v raném věku ani v nejmenším nepřipustí, že by se mu mohl zrak zhoršit, ale jeho kvalita se v průběhu života mění.

ostrovidky

Co všechno ovlivňuje kvalitu našeho zraku?

„Když pomineme dispoziční faktory - tedy dioptrické vady nebo onemocnění (nemoci srdce a cév, vysoký krevní tlak, cukrovka…), které také mohou zhoršovat kvalitu vidění. Tak obecným nepříznivým faktorem je proces stárnutí. Druhou oblastí jsou pracovní a životní návyky. K pracovním problémům patří přetížení při práci na počítačích, dlouhodobá práce do blízka, práce ve zhoršených podmínkách osvětlení (šero, noc) nebo naopak za intenzivního slunečního svitu. Mezi nepříznivé faktory dále patří znečištěné prostředí, nesprávné používání klimatizace nebo špatná kvalita osvětlení umělého. Problémy může působit dlouhodobé řízení motorových vozidel. Mezi problémové životní návyky patří špatné návyky stravování vedoucí k obezitě, kouření, nadměrné požívání alkoholických nápojů, nedostatek pohybu a špatná a nedostatečná regenerace,“ vysvětluje MUDr. Stanislav Červenka.

ostrovidky

Co pro něj tedy můžeme udělat?

Stačí pár minut očních cviků v průběhu dne, v létě nosit sluneční brýle a také dopřát očím správnou výživu. „Tak jako celý organismus, tak také oči stárnou.  Pokud chceme jejich dobrou funkci udržet co nejdéle, musíme se o ně správně postarat a to vytvořením dobrých pracovních a životních návyků. Vyvážená strava bohatá na antioxidační vitamíny a minerály prospívá nejen očím, ale celému organismu. Mezi antioxidanty patří např. vitamíny A, C, E a minerály zinek a selen nebo také karotenoidy,“ dodává MUDr. Stanislav Červenka.

Karotenoidy se vyskytují hlavně v zelenině: v mrkvi, brokolici, kapustě, kukuřici, listovém salátu, čerstvém špenátu, rajských jablkách a zelených fazolkách. Karotenoidy absorbují, podobně jako ochranný světelný filtr, ultrafialové záření a pomáhají tak chránit citlivou buněčnou strukturu před oxidačními změnami. Vysoká koncentrace karotenoidů v oku klesá s přibývajícím věkem.

Ostrovidky

Známy jsou i blahodárné účinky některých rostlinných extraktů na náš zrak. V tradiční lidové medicíně jsou často používány například borůvky nebo světlík lékařský.

Ostrovidky

Potravu nepotřebujeme pouze proto, abychom byli sytí, ale především jako zdroje dostatečných výživných látek pro náš organismus. Množství a složení potravy rozhoduje nejen o tom, zda budeme štíhlí nebo silní, ale má také zásadní vliv na naše zdraví. V západním světě sice lidé netrpí podvýživou z nedostatku jídla, avšak nedostatkem tělu prospěšných látek ano.

Ostrovidky

Další efektivní způsob jak zlepšit kvalitu zraku je napumpovat tělo nenasycenými mastnými kyselinami – Omega 3. Příjem těchto kyselin je jedním z nejjednodušších a zároveň nejefektivnějších způsobů, jakým lze celkově zlepšit svůj zdravotní stav. Pokud chcete dosáhnout správného množství omega-3 bez doplňků stravy, měli byste do svého jídelníčku zařadit tyto potraviny – ryby, lněné nebo chia semínka, kiwi, maso a vejce. Omega 3 je důležitá ve všech etapách našeho života. Pro děti, těhotné ženy, lidi v produktivním věku i seniory.

OstrovidkyNe všichni jsme však ochotní začlenit do jídelníčku dostatečné množství takových potravin. „Všechny tyto látky mohou být v různých poměrech a zastoupení obsaženy právě v potravinových doplňcích, jejichž užíváním docílíte optimální výživy oka,“ vysvětluje MUDr. Stanislav Červenka.

Jedním z nich je doplněk stravy Ostrovidky Neo (doporučená cena od 160 Kč). Jeho užívání je vhodné pro všechny osoby, které svůj zrak nadměrně zatěžují (práce na počítači, řidiči) i pro ty, kteří si chtějí zachovat dobrý zrak až do pozdního věku.

OmegaPro ty z vás, co neholdují chuti rybího tuku, je na trhu doplněk stravy Omega-3 Max 30/20 (doporučená cena od 90 Kč).  Obsahuje rybí olej se zvýšeným podílem omega-3 nenasycených mastných kyselin. Nenasycené mastné kyseliny EPA a DHA v dostatečném množství (alespoň 250 mg denně) jsou nezbytné pro správnou funkci srdce, mozku a podporu dobrého zraku. Lidský organismus si tyto kyseliny nedokáže vyrobit sám, a proto mu je musíme dodávat.

„Nakonec jen dodám, že by každý jedinec měl po 40tém roce života pravidelně navštěvovat očního specialistu a to 1x ročně,“ řekl MUDr. Stanislav Červenka.

Reklama